October 23, 2018 - ، ساعت 15:30
 
 
تئاتر هرمزگان به مسکو می رود


صبح ساحل، فرهنگی _  نمایش «تنها سگ اولی می داند چرا پارس می کند مکبث» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم پشت کوهی به جشنواره «شب های مسکو» در روسیه راه یافت.

این جشنواره که یکی از معتبرترین جشنواره های روسیه می باشد با توجه به رویکرد مدرن و متفاوت ابراهیم پشت کوهی به نمایش مکبث ویلیام شکسپیر این اثر را به عنوان یک اثر شاخص با معیارهای جهانی انتخاب کرده است. نمایش مکبث زار «تنها سگ اولی میداند چرا پارس می کند مکبث» پیش از این به جشنواره های آوینیون فرانسه و هایفست ارمنستان دعوت شده بود و در جشنواره فجر به عنوان نمایش برگزیده بخش تجربه های نو و در جشنواره هایفست ارمنستان به عنوان یکی از بهترین کارها انتخاب گردید. نمایش مکبث زار که بر اساس تلفیق آیین زار و فرهنگ هرمزگان به همراه شیوه های نمایش شرقی از ژاپن و هند تا چین و اندونزی گرفته شده است توانسته شکل تازه ای از نمایش مکبث ارائه کند که مورد استقبال و اقبال تماشاگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. تئاتر تی تووک در سال 89 و 90 این اثر را در بندرعباس به روی صحنه برده است و همچنین در سال 89 آن را در تئاتر شهر تهران به نمایش گذاشته است. ابراهیم پشت کوهی که در حال حاضر نمایش «مثل آب برای شکلات» را در دست تمرین دارد در این زمینه گفت: بعد از ماه رمضان با نمایش مثل آب برای شکلات که در شکل تازه ای برای اولین بار در تئاتر ایران کار می شود و نمایش های مکبث و حقیقت العشق نیز به دلیل استقبال زیاد در در راستای رپرتوار گروه تئاتر تی تووک دوباره اجرا خواهیم کرد. همچنین قرار است اواخر تابستان نمایش «کمدی الهی جلد دوزخ» را در کرج به اجرا بگذاریم. در کنار این اثر منتظر روشن شده وضعیت اجرای عمومی «فروش یک روح سرکش» در تهران هستیم. ابراهیم پشت کوهی همچنین از احتمال اجرای حقیقت العشق در خارج از ایران خبر داد. این کارگردان سرشناس تئاتر ایران که روزهای پرکاری را می گذارند چندی پیش با همکاری سازمان فرهنگی شهرداری جشن شب فردوسی را در پارک غدیر اجرا کرد که در نوع خود کاری تازه و بسیار جذاب بود. او مهمترین دغدغه اش را آماده نبودن سالن گروه جهت اجرای عموم می داند و امیدوار است مسئولان شهرداری و سازمان فرهنگی این مجموعه هرچه زودتر نسبت به تجهیز آن اقدام نمایند. وقتی از وی درباره خاطره تلخ لغو سفر آوینیون می پرسیم می گوید: امیدوارم این اتفاق که به دلیل عدم کارایی معاون فرهنگی ارشاد که متاسفانه هنوز هم علیرغم همه خسارت های معنوی که به هنر هرمزگان وارد کرده از دوره مدیریت قبلی تاکنون سرکار مانده است دیگر برای هیچ گروه هرمزگانی در هیچ رشته ای رخ ندهد. با این همه فکر می کنم رییس جدید انجمن نمایش که نیرویی تازه نفس است بتواند هر چه زودتر پیگیر کارهای اداری شود تا کاغذ بازی ها مانعی سر راه اعزام گروه نباشد و زمان از دست نرود. همچنین بهتر است مدیر کل فرهنگ و ارشاد هر چه زودتر برای بخش فرهنگی فکری بکند تا شاهد پویایی هر چه بیشتر هنرمندان باشیم که حاصل آن نشاط و امیدواری در جامعه است. لازم به ذکر است که فستیوال شب های مسکو از 23 تا 30 نوامبر به مدت یک هفته با حضور گروه های معتبر بین المللی برگزار می شود که تئاتر تی تووک به عنوان تنها گروه ایرانی در این جشنواره حضور دارد.

 ارسال شده: ساعت: 9:40

کلمات کلیدی: تنها سگ اولی می داند چرا پارس می کند مکبث ، ابراهیم پشت کوهی ، جشنواره های روسیه ، ویلیام شکسپیر ، آوینیون فرانسه

برچسب‌ها: فرهنگ و هنر
 
 
فرمان آرا تئاتر هرمزگان را دید

"مثل آب برای شکلات"تصویرگر رئالیسم جادویی روی صحنه تئاتر؛

ابراهیم پشت‌کوهی راهی هند شد

آقای استاندار!کلید فرهنگسرا را به من بدهید