July 23, 2018 - ، ساعت 18:27
 
 
محسن قاسمی‌زاده بندرعباسی رئیس هیات هندبال شهرستان در بندرعباس:
برای رشد‌دوباره هندبال باید‌بخش‌خصوصی وارد میدان شود


صبح ساحل-ورزشی/حسین نارنجی نسب
هندبال از جمله رشته های تیمی است که در گذشته در سطح آموزشگاه های استان از جایگاه خاصی برخوردار بود وبعد از فوتبال، بسکتبال و والیبال دربین دانش آموزان دبیرستانی طرفداران زیادی داشت ومسابقات هندبال آموزشگاه های استان از هیجان وشور ونشاط بالایی برخوردار بود.  
ابراهیم قائمی از بنیان گذاران هندبال آموزشگاه ها بود که با زحمات ایشان وبا کمک حلمی و مرحوم مقصودی انجام می شد در دبیرستان سیکل اول و سیکل دوم بود که دانش آموزان اول تا سوم در سیکل اول ودانش آموزان چهارم تا ششم در سیکل دوم بازی می کردند که بعد از پایان مسابقات از بین دانش آموزان برتر تعدادی برای تیم منتخب آموزشگاه های استان انتخاب می شدند که بعد از مدتی تمرین وانتخاب نفرات اصلی به مسابقات آموزشگاه های کشور اعزام می شدند که معمولا استان هرمزگان درمنطقه چهار با تیم های کرمان، فارس، سیستان وبلوچستان وبوشهر هم گروه بود ودرآن سال ها تیم هندبال استان مقام های دوم تا سوم را از آن خودمی کرد واین روند بعدها به تشکیل تیم های هندبال باشگاهی کشیده شد وتیم های جم، آرش نایبند و ژاندارمری از تیم هایی بودند که درهندبال فعالیت شان را شروع کردند که بعدها تیم های خواجه، ساحل، فانوس و نخل تشکیل گردید. یکی از این هندبالیست ها قدیمی و پیشکسوت این رشته و رویس هیات هندبال شهرستان محسن قاسمی زاده بندرعباسی است که هندبال خود را از آموزشگاه ها شروع کرد و بعدها درتیم های آرش و جم به فعالیت پرداخت.
«صبح ساحل» گفتگویی با این پیشکسوت هندبال استان انجام داده که با هم می خوانیم:
از خودتان بگویید؟
محسن قاسمی‌زاده بندرعباسی متولد 12/9/1336 فرهنگی بازنشسته دارای 4 فرزند یک پسر و سه دختر و همسرم نیز فرهنگی بازنشسته است و دارای مدرک لیسانس تعاون هستم.
از چه سالی ورزش هندبال را شروع کردید؟
از نوجوانی علاقمند به ورزش بودم و باروی کار آمدن باشگاه آرش توسط مرحوم اشرف جلالی که خدمت بزرگی به ورزش آن زمان بندرعباس کرد دراین باشگاه از دروازه تیم در رده نوجوانان، جوانان و بزرگسالان حراست می کردم.
چه کسی مشوقت به رشته هندبال شد؟
در دبیرستان 25 شهریور درتیم هندبال یک نفر برای دروازه‌بان احتیاج بود که حلمی دبیر ورزش مان مرا به عنوان دروازه بان انتخاب کرد.
وقتی دردبیرستان ابن سینا مشغول به تحصیل شدم به طور رسمی توسط مرحوم محمد مقصودی درتیم دبیرستان انتخاب شدم وبا همین تیم قهرمان آموزشگاه های بندرعباس شدیم و بعد از انتخابم درتیم آموزشگاه های استان درمسابقات آموزشگاه های کشور درمنطقه 4 در شیراز به مقام سوم دست یافتیم.
هندبال آن زمان با هندبال امروز چطور می بینید؟
هندبال آن زمان فعالیتش ابتدا در آموزشگاه ها بود وابراهیم قاسمی پدر هندبال استان در آن سال ها زحمات زیادی برای رشد وترویج این رشته کشید وبعد از شکوفایی هندبال درآموزشگاه ها باشگاه ها نیز در هندبال فعال شدندوتیم های جم، آرش، نایبند و ژاندارمری به فعالیت دراین رشته پرداختند که بعدها تیم های خواجه عطاء،ساحل وفانوس نیز این رشته ها را درباشگاه خود فعال کردند.
چرا هندبال دراستان افت کرده است؟
به دو دلیل این رشته در استان افت کرده است دلیل اولش باشگاه ها حاضر نیستند این رشته را حمایت کنند وبیشترین فعالیت خود را به فوتبال اختصاص داده اند و تعدادی از باشگاه ها بیشتر به بدن سازی روی آورده اند پایه هندبال از آموزشگاه ها آغاز می شود که متاسفانه درمدارس بهایی به این رشته داده نمی شود ودبیران ورزش این رشته را کمتر در مدارس دنبال می کنند.
هندبال ساحلی را چطور می بینید؟
بندرعباس از پایه گذاران هندبال ساحلی است اما باز هم هرمزگان نتوانسته آن طور که باید دراین هندبال ساحلی رشد کند وهیات برای ترویج و رشد هندبال امسال بنا دارد با دعوت از تیم های شهرهای میناب ، جاسک ، رودان و حاجی آباد در رده جوانان مسابقات داخلی برگزار کند تا از بین جوانان مستعد این شهرستان ها یک تیم منتخب تشکیل شود تا درمسابقات کشوری قدرتمند دربرابر حریفان خود ظاهر شوندودرحال حاضر هیات های میناب،رودان، قشم، حاجی آباد و جاسک دراین رشته فعال هستند.
نظرتان در رابطه شرکت تیم نوجوانان نایبند درمسابقات قهرمانی کشوردر یزد چیست؟
درمسابقات اخیر که هفته گذشته در یزد برگزارشد تیم نوجوانان نایبند به نمایندگی از استان برای نخستین بار دراین مسابقات شرکت کرد وبعد از دیدار نخست همه تیم ها ودست اندرکاران هندبال ساحلی که دراین مسابقات شرکت داشتند به اتفاق تیم هندبال نایبند را تیم قهرمان می دانستند وبعد از بازی های درخشانی که این تیم از خود نشان دادمتاسفانه گاوبندی اصفهانی باعث شد این تیم نتواند به آنچه که شایسته آن بود برسد وتیم اصفهان به تیم ساری یک باخت مصلحتی داد وتیم نایبند در بازی با تیم ساری درحالی که درنیمه اول 18بر8 پیش بود درنیمه دوم با کمک داوران 8 - 7 باخت ودر بازی تن به تن 2بریک بازنده شد و به مقام پنجم دست یافت.
نکته ای که لازم به آن متذکر شوم این است وقتی ما در کادرهندبال ساحلی آیین جمشید داریم باید با قدرت از حق تیم دفاع کند.
ما افتخار می کنیم که سرپرست تیم ملی هندبال ساحلی از استان هرمزگان است اما درجاهایی نیز نباید کوتاه بیاید وباقدرت از حق تیم های استان دفاع کند.
بهترین خاطره ات در طول فعالیت هندبالی‌ات بگو؟
در سال 58 درمسابقه ای که با تیم کره شمالی در بندرعباس برگزار شد من در درون دروازه تیم منتخب هندبال استان با گرفتن 3 پنالتی توانستم تیم کره شمالی را بسیار عصبی کنم و این بهترین خاطره ورزشی ام از هندبال است.
از بازیکنان مطرح آن زمان می توانید نام ببرید؟
از بهترین بازیکنان آن زمان می توان از برادران مشت زن، غلامعباس خوشرویی، سقایی، مرحوم عباسی، مرحوم غلامعلی طبیب زاده، محمودی، خاکسار، مرحوم کاظم شمیلی، مرحوم دبیری واز دهه 50 به بعد اولی نژاد، عباس شاهی، قاسم علی طبیب زاده، پرویز ذاکری و حسین پور ، عادل خانی و توکلی نام برد واز کسانی که درهیات هندبال خدمات شایانی به این رشته کرد مرحوم قویدل بود که هم در آموزشگاه ها به عنوان دبیر ورزش وهم رییس هیات هندبال استان خدمات زیادی انجام داده است.
حرف آخر؟
برای پیشرفت این رشته باید بخش خصوصی وارد میدان شود و غیر از این راهی نیست.از قائمی و مرحوم قویدل بی نهایت تشکر می کنم واز مرحومان مقصودی و قویدل هم با صلوات یاد می کنم.ارسال شده: ساعت: 8:55

کلمات کلیدی: رشد‌دوباره هندبال

برچسب‌ها: ورزش