September 23, 2018 - ، ساعت 12:29
 
 
جشنواره خورشید 20 تا 23 شهریورماه در بندرعباس برگزار شد


 صبح ساحل-فرهنگ و هنر/صدف محمودی/ ششمین دوره جشنواره فیلم مستقل «خورشید» در روزهای 20 تا 23 شهریور ماه سال‌جاری در تالار شهید آوینی شهر بندر عباس در استان هرمزگان برگزار شد.
 این جشنواره به دبیری «مهدی یارمحمدی» با موضوع آزاد و با پیام احترام به انسان و طبیعت در بخش‌های مختلف از جمله؛ بخش رقابتی «فیلم‌های مستقل تجربه‌گرا»، بخش رقابتی «زیباترین رؤیاها» (ویژه فیلم‌های مرتبط با هرمزگان و فیلمسازان هرمزگانی)، بخش رقابتی مقاله سینمای تجربه‌گرا، بخش «بین‌الملل» شامل؛ «مروری بر بهترین فیلم‌های كوتاه تجربی جهان در جشنواره كن 2016» و «مروری بر فیلم‌های  كوتاه تجربی تاریخ سینمای جهان» در تالار شهید آوینی شهر بندرعباس؛ مرکز استان هرمزگان برپاشد.
مهدی یار محمدی دبیر این جشنواره بیان کرد: جشنواره فیلم مستقل «خورشید» یک رویداد ویژه سینمای مستقل تجربه‌گرا در کشور است که هدف آن حمایت از سینمای مستقل با ساختار تجربه‌گرا و خلاقانه و تأکید بر ضرورت گسترش تولید این آثار  و معرفی این سینما به‌ عنوان سینمای مبتنی بر اندیشه و خلاقیت است. خورشید  طی پنج دوره پیشین خود توانسته  نقش و جایگاه مؤثری در شناسایی و معرفی فیلمسازان مستعد و خلاق این عرصه و فیلم‌های موفق آنان به جامعه بین‌المللی داشته باشد.این جشنواره که ویژه ی فیلم های مستقل و تجربه گراست شش دوره است که در حال برگزاری ست که پنج دوره پیشین آن در تهران برگزار شده است و این اولین دوره ای ست که درشهر دیگری برگزار می شود.
وی افزود: این دوره از جشنواره قرار بود در آخرین روزهای اردیبهشت ماه امسال در بندر عباس برگزار شود که به دلیل نزدیکی به ایام انتخابات و همچنین ماه مبارک رمضان و نیز در نظر گرفتن شرایط جوی مناسب جهت لزوم میزبانی شایسته از میهمانان جشنواره، به شهریور ماه سال جاری موکول شد. یارمحمدی درباره  استقبال مردم بندرعباس عنوان کرد: استقبال از این جشنواره بسیار خوب بود، فکر نمی کردم استقبال عمومی به این شدت باشد و این امر موجب خوشحالی ست چرا که فرصت آشتی مردم با سینمای روشن فکری  و سینمای ناشی از تفکر و خردورزی پیش آمد.
یار محمدی در رابطه با بخش های مختلف جشنواره اظهار کرد: در این جشنواره بخشی با عنوان زیباترین رویاها را به فیلم سازان هرمزگانی اختصاص دادیم و در این بخش  ده فیلم هرمزگانی را به نمایش گذاشتیم که عبارتند از:  آذینی به کارگردانی داوود مرزی‌زاده، بندر گمبرون» به کارگردانی شهاب آب‌روشن، بیاهی به کارگردانی منصور نعیمی، پنج به کارگردانی محمدرضا نصرتی، درون ... به کارگردانی عبدالرحیم قتالی، شکیبا به کارگردانی سعید عامری سیاهوئی، عکس پرسنلی به کارگردانی غلامرضا رحیمی، گالد به کارگردانی نسترن محسنی، مورد من به کارگردانی مسعود میرزایی و مهجر به کارگردانی محمود شاکری. هیات داوران بخش فیلم جشنواره خورشید متشکل از محمدرضل اصلانی، نگار اسکندرفر، سیف الله صمدیان، محمد شیروانی و وحید وکیلی فر می باشد.
دبیر جشنواره خورشید در پایان گفت: گسترش و ارزش نهادن به فیلم‌های مستقل تجربه‌گرا با رویکردی خلاق، پیشرو، خردگرا و هنری، تأکید بر ضرورت گسترش تولید آثار ارزشمند تجربه‌گرا و خلاق در سینمای ایران و معرفی این سینما به‌ عنوان سینمای مؤثر و جریان‌ساز ایرانی به جامعه بین‌المللی ترغیب و گسترش مشارکت بخش خصوصی در تولید آثار مستقل و تجربه‌گرا، شناسایی و حمایت از بهترین تولیدات مستقل و تجربه‌گرا و معرفی این آثار به جامعه بین‌المللی، فرهنگسازی و حمایت از تولید آثار با موضوع احترام به انسان، جهان و ارزش‌های عمیق انسانی، فرهنگسازی و حمایت از تولید آثار با موضوع احترام به طبیعت و محیط زیست با تمرکز بر استان هرمزگان، افزایش سطح فنی و کیفی تولیدات فیلمسازان کشور بر اساس استانداردهای بین‌المللی و همچنین حمایت از تولید آثار برگزیدگان جشنواره؛ از مهمترین اهداف جشنواره فیلم مستقل خورشید هستند.
 بزرگداشت «نگار اسکندرفر» در ششمین جشنواره فیلم مستقل خورشید   
ششمین دوره جشنواره فیلم مستقل «خورشید» در مراسم ویژه بزرگداشت بانو «نگار اسکندرفر» روزنامه‌نگار، مدیر فرهنگی، مجری طرح و تهیه‌کننده سینما ، از یک عمر تلاش ارزنده و بی‌دریغ ایشان در جهت افزایش سطح آگاهی، خلاقیت و استانداردهای سینما قدردانی کرد.
نگار اسكندرفر متولد 1335 و فارغ‌التحصیل روانشناسی بالینی است. از مهمترین سوابق حرفه‌ای او می‌توان به: همكاری در بخش‌های ادبی و هنری مطبوعات از سال 1354، مدیریت موسسه فرهنگی لواسان طی سالهای 1369تا ١٣٧٢، انتشار مجله ادبی كارنامه طی سالهای ١٣٧٧ تا ١٣٨٣ به‌عنوان صاحب امتیاز و مدیرمسئول و همچنین مدیریت مؤسسه چند منظوره فرهنگی هنری كارنامه از سال ١٣٧٩ تا كنون اشاره کرد.
او در سال‌های گذشته، تهیه‌کنندگی چندین مستند بلند حرفه‌ای و فیلم‌ سینمایی «روز مبادا» را بر عهده داشته و پیش از این نیز در بسیاری از پروژه‌های سینمایی از جمله فیلم سینمایی «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی «اصغر فرهادی» برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی به عنوان سرمایه‌گذار و مجری طرح حضور داشته است.
  آثار بخش «مروری بر فیلم‌های تجربه‌گرا كن ٢٠١٦» جشنواره خورشید
آثار راه‌یافته به بخش بین‌الملل “مروری بر فیلم‌های كوتاه تجربه‌گرا در جشنواره بین‌المللی كن ٢٠١٦” در ششمین دوره جشنواره فیلم مستقل “خورشید”  عبارتند از: “صلح سرخ” Red Peace به کارگردانی رحیم طوفان از ایران به مدت 15 دقیقه، “می‌توانم کمک کنم”Can I Help?  به کارگردانی “جو سولومون”Joe Solomon به مدت 5 دقیقه از انگلستان، “نورهان” Norhan به کارگردانی سیف عبدالله Sief Abdalla به مدت 9 دقیقه از مصر، “نئو رنسانس” Neo Renaissance به کارگردانی تونه تتیک Tuna Tetik به مدت 6 دقیقه از ترکیه، “الپیس” Elpis به کارگردانی به کارگردانی Akreta Saim به مدت 9 دقیقه از کانادا، “اسکار” Oscar به کارگردانی مشترک اسکار مارتینز هریدا Oscar Martinez Heredia  و لورنزو شپیرو  Lorenzo Shapiroبه مدت 3 دقیقه از مکزیک، “اعداد تصادفی” Random Numbers به کارگردانی میته ریچر Mayte Ritcher و کنستانتین کژو Konstantin Kazhev به مدت 3 دقیقه از آلمان، “سیزیف 2.0” Sisyphus 2.0 به کارگردانی لوئیزا پروو و توما پیو Luiza Parvu & Toma Peiu  به مدت 7 دقیقه از رومانی- امریکا، “درد” The Pain به کارگردانی هستی محمایی به مدت 23 دقیقه از ایران، “داستان دختر کوچولویی که عاشق پروانه است” The Story of the Little Girl who Loved Butterflies به کارگردانی پائولو دِ گِلی Paula du Gelly به مدت 4 دقیقه از آمریکا.
 آثار بخش «مستقل تجربه‌گرا» ششمین جشنواره خورشید
هیئت انتخاب آثار بخش مسابقه « مستقل تجربه‌گرا » متشکل از  «پگاه آهنگرانی»، «رهبر قنبری»، «علی محمد قاسمی»،  «محمدرضا رکن‌الدینی» و «مهدی یارمحمدی» بود که آثار زیر را برای این جشنواره انتخاب کردند:  اتاق شماره 4به کارگردانی پویا عاقلی‌زاده ، «احوالات سگی» به کارگردانی مسعود عین‌آبادی، «اکتسابات انتسابی» به کارگردانی سمانه شجاعی، «بازگشت» به کارگردانی احسان ملازاده، «برافراشتن بادبان» به کارگردانی شرمین مجتهدزاده، « به خاطر هیچ» به کارگردانی عسل غریب، «پپسی» به کارگردانی مهرنوش فطرت، «پیانو» به کارگردانی امیرعلی اعلایی، «تناوب» به کارگردانی علی خوشدونی فراهانی، «ته...را...ا...ا...ا...» به کارگردانی میثم مویینی، « جای خالی حضور» به کارگردانی میثم حسن‌زاده، «جمعه‌ی قالی» به کارگردانی مهدی اسدی، «چهار دقیقه سکوت» به کارگردانی امیر علی میردریکوند، «در گذشته» به کارگردانی نگین امین‌زاده، «دیلیتینگ در حال استمراری» به کارگردانی مریم کتان‌فروش، «دیوار» به کارگردانی قاسم شیشه‌گری، «روتوش» به کارگردانی کاوه مظاهری، «رؤیاهای آشپزخانه» به کارگردانی آروین مدقالچی، «روی بام» به کارگردانی امیرحسین کتب‌زاده، «زوم این» به کارگردانی حمید خلوتی ـ حمید برزوئی، «سبز کله غازی» به کارگردانی آرمان خوانساریان، «سیب» به کارگردانی نداسادات میرمحمدی، «شب» به کارگردانی محمدرضا نوریان، «طناب» به کارگردانی آذر منصوری، «لحظات کاغذی» به کارگردانی سحر طرزی، «مرگ موقتی زنبورها» به کارگردانی مریم فیروزی، «من شیخ عبدالصاحب هستم» به کارگردانی احمد معبودی، «نامه‌ها» به کارگردانی علی اتحاد، «و سایر بستگان» به کارگردانی همایون حاجی‌خانی، «هنوز نه ...» به کارگردانی آرین وزیردفتری و «999999999» به کارگردانی کریم عظیمی.
 توجه ویژه جشنواره «خورشید» به جایگاه زنان، خانواده و کارآفرینی
جشنواره فیلم مستقل «خورشید» در بخش ویژه ای به موضوع «نقش و جایگاه زنان در خانواده و جامعه» و «زنان کارآفرین»  پرداخت.  به گزارش روابط عمومی جشنواره این مهم در راستای بیان شایستگی ها، توانمندیها و نقش ویژه زنان در خانواده و جامعه و کارآفرینی، و با هدف تقدیر از آثار ارزشمند تولید شده و نیز ترغیب فیلمسازان مستقل به ساخت فیلمهای فاخر، خلاق و تاثیرگذار در این زمینه صورت گرفت.
 نمایش ویژه «جام حسنلو» در جشنواره
 نسخه جدید فیلم «جام حسنلو» به کارگردانی محمدرضا اصلانی و فیلم‌های «بیگانه و بومی» و «باد سرخ» به کارگردانی علی محمد قاسمی به صورت ویژه در جشنواره فیلم مستقل «خورشید» به نمایش در آمدند
به مناسبت روز ملی سینما؛ نسخه جدید فیلم «جام حسنلو» به مدت 28 دقیقه به کارگردانی محمدرضا اصلانی با عنوان «گفتم این جام جهان‌بین» و با حضور این کارگردان سرشناس سینمای ایران و همچنین فیلم‌های کوتاه «بیگانه و بومی» به مدت 11 دقیقه و «باد سرخ» به مدت 11 دقیقه به کارگردانی علی محمد قاسمی به صورت ویژه در ششمین دوره جشنواره فیلم مستقل «خورشید» در تالار شهید آوینی شهر بندرعباس به نمایش در آمدند. جام حسنلو یکی از آثار شاخص محمدرضا اصلانی به شمار می‌آید؛ اما متأسفانه نگاتیو این فیلم مفقود شده و کپی‌های در دسترس نیز کهنه و صدمه دیده هستند. به همین دلیل اصلانی تصمیم گرفت فیلم را بار دیگر بسازد تا بهتر دیده شود.
جام تمام طلای حسنلو که در اواخر دهه 30 خورشیدی توسط یک گروه آمریکایی به سرپرستی دایسون باستان‌شناس پیدا شد، قصه‌ اسطوره‌ای شورش یک خدا بر علیه خدایان دیگر است. ظرافت خاص نقوش و جنس طلای آن باعث شده تا اصلانی با استفاده از فناوری دیجیتال بتواند تصاویر متفاوتی از این جام تهیه کند. رنگ درخشان فلز طلا و استفاده از لنز‌های جدید ماکرو و سیستم تصویر‌برداری 2K هم باعث شده تا امکان بیان آنچه در دهه 1340 امکان‌پذیر نبوده، مهیا شود و گویندگی منوچهر انور و امین اصلانی آن را ماندگارتر کرده است.  
 برگزیدگان ششمین جشنواره فیلم مستقل خورشید
در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره فیلم مستقل خورشید ، بنا به رای هیات داوران برگزیدگان و برندگان جشنواره معرفی و با حضور مسئولان با اهدای دیپلم افتخار و تندیس مورد تقدیر قرار گرفتند. آرای داوران به شرح ذیل قرائت شد.
بهترین مقاله: «جام حسنلو سینمای بی شباهت» زبیده گردکانی
پوستر: فیلم «لحظات کاغذی» سحر طرزی
Random nvmbers mayte ritchers Konstantin kazhev   از آلمان
جایزه خرقانی ( احترام به انسان ): تقدیر از فیلم «روی بام» امیر حسین کتب زاده بهترین فیلم : فیلم «سبز کله غازی» آرمان خوانسار یال
بخش زیباترین رویاها ( فیلم های مرتبط با هرمزگان ) :
جایزه کورش گرمساری : فیلم «عکس پرسنلی» غلامرضا رحیمی
تقدیر : فیلم «آذین» داوود وزی زاده
جایزه خلیج فارس : فیلم  «شکیبا» سعید عامری سیاهویی
بخش بین الملل : تقدیر از The store of thr little girl who loved، Butter flies /paula de gelly، Elpis /akreta saim از کانادا
بخش مسابقه فیلم های تجربه گرا :
تقدیر بخش ویدئو تجربه گرا : فیلم «ته ...را ...ا ... ا...» میثم مویینی
بهترین ویدئو تجربه گرا : فیلم «چهار دقیقه سکوت» امیرعلی میر دریکوند
رتبه سوم فیلم تجربه گرا : فیلم «به خاطر هیچ» عسل غریب
رتبه دوم فیلم تجربه گرا : فیلم «تناوب» علی خوشدونی فراهانی
جایزه هیات داوران : «روتوش» کاوه مظاهری
بهترین فیلم تجربه گرا: بصورت مشترک به فیلم های «جمعه قالی» مهدی اسلامی و «مرگ موقتی زنبورها» مریم فیروزی.ارسال شده: ساعت: 9:17

کلمات کلیدی: جشنواره فیلم مستقل «خورشید»

برچسب‌ها: فرهنگ و هنر