December 17, 2018 - ، ساعت 18:34
 
 
«هادی بانوج» از سکوت سیال می گوید


صبح ساحل ، هنری - صدف محمودی//هادی بانوج متولد 1364 و فارغ التحصیل رشته نقاشی ست عمده فعالیت های این هنرمند در زمینه های نقاشی و مجسمه سازی ست و تا کنون چندین نمایشگاه  گروهی و انفرادی در این شاخه ها برگزار کرده است.«سکوت سیال» عنوان آخرین نمایشگاه نقاشی های اوست که در گالری مرداد در شهر بندرعباس برگزار شد.

به همین بهانه با این هنرمند بومی گفت و گویی داشتم بانوج می گوید: 18 اثر در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده که 13 تای آن فیگوراتیو و 5 اثر طبیعت می باشد. این آثار اولین بار اردیبهشت ماه سال 1395 در تهران به نمایش گذاشته شد تصمیم داشتم همان زمان در بندرعباس هم این نمایشگاه را برگزار کنم اما به دلیل برخی مشکلات به تعویق افتاد. همانطور که گفتم اسم نمایشگاه سکوت سیال است. تمام انسان ها و طبیعت ها در این مجموعه به شدت ساکت هستند و هیچ فعالیتی ندارند یا دراز کشیده اند یا نشسته اند و حالت چهره آن ها نشان دهنده سکون آن هاست نه فعالیتشان.  با اینکه سکون وجود دارد استفاده از رنگ به گونه ای بوده که می توان در کار حرکت کرد و می توان با آن ها همذات پنداری کرد. به نظرم بیشترین حرف ها در سکوت زده می شود. من به شخصه رنگ های گرم را دوست دارم شاید این علاقه از جنوب و گرما و آفتاب آمده باشد. برای بیشتر کردن حزن و غم آثار می توانستم رنگ ها را کدر کنم اما من دوست نداشتم در آثارم رنگها شفاف و شارپ هستند. بخش اعظم انتخاب رنگ احساسی بود تا آگاهانه. فیگورهای حاضر در نمایشگاه  به جز یک اثر باقی زن هستند بیشتر به این علت که در زیبایی شناسی  زیباتر است برای من فرم اهمیت داشت نه خود زن یا جنسیتش. من به برابر بودن انسان ها اعتقاد دارم و تنها چیزی که می تواند باعث برتری شخصی نسبت به دیگری باشد اخلاق است. در دنیا به زنان ظلم می شود. زنان حاضر در تابلوها حزنی دارند که مشخصا از انزوا  درون من می آید گویی به زور در کادر جا شده اند. من می توانستم انسان را کوچکتر کار کنم اما نگاه من در آن زمان بدین شکل  بوده: چرا آدم ها فکر می کنند دنیایشان کوچک است و خود را در تنگنا می بینند؟ من فکر نمی کنم تلاشمان برای شکستن و از بین بردن تنگناهایمان بی مورد باشد،در همین چارچوب هم می توان زندگی کرد، از آن لذت برد و وضعیت را تغییر داد، البته بیشتر وضعیت شخصی مد نظرم است نه اجتماعی اگر چه که بخشی از نگاه و اندیشه ام را قطعا از اجتماع می گیرم. در طبیعت هم همین اتفاق می افتد، طبیعت من هم رئالیستی نیست همانطور که در تابلوها پیداست من تنها تنه های درخت را دیدم، آیا در طبیعت هم این تنگنا وجود دارد؟ من همیشه طبیعت  را دوست داشتم و به غیر از یک مجموعه در تمامی مجموعه هایم از طبیعت استفاده کرده ام علاقه خاص من به طبیعت به خاطر داشتن آزادی عمل بیشتر در آن است. من درگیر هیچ مناسبات تناسبی در طبیعت نیستم در کار نقاشی فیگور از همه دشوارتر است به این علت که کشیدن تناسبات فیگور ساده نیست و تناسبات جز به جز زیادی دارد اما برای من در طبیعت این تناسبات اهمیت چندانی ندارد.آثار فیگوراتیو و طبیعت اظ نظر تکنیک، فرم و اندیشه ای به یکدیگر نزدیک هستند.

  بانوج در خصوص فروش آثار می گوید: در شهر بندرعباس فروش آثار هنری چند وقتی ست که باب شده، دی ماه سال گذشته افتتاحیه گالری مرداد بود که نمایشگاه نقاشی های احمد کارگران با عنوان زرد عمیق برگزار شد. فروش آثار  بسیار امیدوار کننده و نوید خوشحال کننده ای بود که می توان در این شهر هم فعالیت هنری داشت چراکه من خودم در سال 1393 در گالری گرمساری نمایشگاه مجسمه داشتم  از بیست اثر تنها یک اثر به فروش رفت و قیمت آن هشتاد هزار تومان بود حتی هزینه امکانات آن نمایشگاه هم در نیامد!  بعد از افتتاحیه گالری مرداد نمایشگاه های دیگری هم برگزار شد که فروش چندانی نداشتند هرچه جلوتر می رفتیم با افول بیشتری مواجه میشد و  نوسان عجیب غریبی در فروش آثار دیده می شد. اما برای نمایشگاه من اتقاق خوبی افتاد، من فکر می کردم که آثار پتانسیل به فروش رفتن را داشته باشد از این رو قیمت های مناسبی را  انتخاب کردم می توانستم هر کدام را سه میلیون قیمت گذاری کنم کسی هم یقه آدم را نمی گیرد اما ارزشمندتر آن است که آثار به خانه ها برود چه ارزشی دارد بیست اثر من دوباره به انبارم برگردد؟ بسیاری از افرادی که وضعیت اقتصادی مناسبی دارند به دکوراسیون منزلشان اهمیت می دهند اما تابلویی که در خانه نصب می کنند یک تابلوی چینی ست که از آن هزاران نسخه در بازار موجود است انگار مردم  اطلاع ندارند که می توانند اثر اصل و اوریجینال بخرند. یک حلقه بین آرتیست ها و اجتماع گم شده این افراد باهم برخورد کلامی یا اندیشمندانه نداشته اند تا جامعه بخواهد به هنرمندانش اهمیت بدهد. وقتی تابلویی به دیواری آویخته می شود افراد زیادی آن را می بینند و همین باعث شناخته تر شدن هنرمند می شود من فکر می کنم وضعیت هنر تا پنج سال آینده در هرمزگان تغییر مثبتی خواهد کرد.ارسال شده: ساعت: 8:08

کلمات کلیدی: هادی بانوج متولد 1364 ، سکوت سیال ، آخرین نمایشگاه ، نقاشی های اوست

برچسب‌ها: فرهنگ و هنر