December 14, 2018 - ، ساعت 11:33
 
 
شهروندان با ما موافق‌اند!


صبح ساحل ، اجتماعی - جوابی که داد برایم عجیب بود، به همین خاطر بر آن شدم ببینم برای دیگران‌هم عجیب است یا خیر. قضیه از آنجا شروع شد که برای یافتن پاسخ چندین سؤال به معاونت خدمات شهری شهرداری بندرعباس مراجعه کردم. در حوزه‌های مختلف سؤالات گوناگونی پرسیدم معاون خدمات شهری میان حرف‌هایش گفت که به علت تأکید شهردار ده میلیارد تومان هزینه صرف احداث باغ پرندگان واقع در پارك جهاد شده است. 

سؤال من خیلی ساده بود، پرسیدم چرا؟ شهر بندرعباس معضلات و مشكلات بسیاری دارد كه برای منِ شهروند رسیدگی به آن‌ها مهم‌تر از داشتن باغ پرندگان آن‌هم در خارج از شهر است، آلودگی دریا، ساخت‌وساز بی‌رویه، وضعیت خورها، وضعیت جمع‌آوری زباله‌ها، فضای سبز و هزاران مشكل دیگر كه آن ده میلیارد می‌توانست صرفشان شود، اما آقای موحدی جوابِ جالبی داد گفت این نظر شخصِ شماست از كجا می‌دانی كه باقی شهروند آن‌هم با نظر شما موافق‌اند شاید باقی برایشان داشتن باغ پرندگان مهم‌تر از این مسائل باشد، نمی‌توانی نظرت را تعمیم دهی، ازاین‌رو تصمیم گرفتم نظر شهروندان را در این خصوص جویا شوم پس از طریق فضای مجازی از شهروندان نظرسنجی کردم تقریباً نزدیک به پانصد نفر با من موافق بودند و بسیاری نقطه نظرات بلند بالایی در خصوص این عملکرد شهرداری داشتند آن‌ها هم مانند من داشتن شهری بدون زباله، خور و خلیج‌فارسی پاکیزه را اولویت می‌دانستند به جرات می‌توان گفت هیچ‌یک از این افراد موافق احداث باغ پرندگان با وضعیتی که شهر بندرعباس دارد نیستند، مطمئنم که اگر از تک‌تک شهروند آن‌هم سؤال شود باز همین جواب را خواهند داد.

هدفم از نوشتن این یادداشت این بود که بگویم در تصمیم‌گیری‌های مربوط به رفاه شهروندان بد نیست شهرداری مردم و نظرشان را دخیل کند و از آن‌ها همفکری بخواهد تا مکانی مثل باغ پرندگان وصله ناجور شهر نباشد، حتی اگر آن باغ باهدف جذب گردشگر هم احداث‌شده باشد گردشگر برای رسیدن به باغ پرندگان باید از بندرعباس بگذرد و با دیدن شهر حساب کار دستش می‌آید. بماند که حالا چطور قرار است از آن پرندگان محافظت شود امیدواریم که مانند حیوانات باغ‌وحش پارک دباغیان که در سالیان دور احداث‌شده بود از گرما تلف نشوند و بوی تعفنشان نزند زیر دماغ بازدیدکنندگان! گذشته از آن، مهم‌ترین ویژگی گردشگری بندرعباس دریای تمیز، ساحلی غیر آلوده و خورهایی است که می‌تواند زلال و زیبا باشد، اگر دنبال این هستیم که مانند برخی شهرها باغ پرنده و چرنده داشته باشیم باید قبول کنیم الگویی بدون مطالعه و مقلدانه برداشته‌ایم وگرنه تمام ایران برای بهره بردن از یک دریا و ساحل زیبا هرمزگان را انتخاب می‌کنند نه اینکه به سراغی باغ پرندگانی بروند که تقریباً در همه‌جا وجود دارد یا امکان به وجود آوردنش فراهم است. ما برترین جاذبه شهر را ول کرده‌ایم تا این‌که پرندگان دریایی برای همیشه کوچ کنند آن‌وقت دلمان خوش است که به‌زور طاووس در قفس می‌کنیم!

 بله ما نیازمند مکان‌های تفریحی هستیم اما نه تا زمانی که با دیدن زباله‌ها آرامش بصری نداریم.نخواستیم مثل دانمارک و سوئد شهردار و دیگر مسئولین با اتوبوس و دوچرخه تردد کنند دریکی از شهرهای همین چهارمحال بختیاری خودمان شهردار به همراه دیگر کارکنان شهرداری جمعه‌ها با جمع‌آوری زباله‌ها در مناطق مختلف به یاری پاکبانان می‌شتابند که خود باعث ایجاد همبستگی بیشتر و دلگرمی است.

ما این را هم نخواستیم!حداقل ازنظراتمان در انجام امور استفاده کنید.خبرنگاران نماینده شهروندان هستند. حداقل به آن‌ها نگوییم شما از نظر شهروندان آگاه نیستی! انگار اوضاع نابسامان شهر دل‌مشغولی همه است جز آن‌ها که باید!

 ارسال شده: ساعت: 7:55

کلمات کلیدی: شهر بندرعباس ، معضلات و مشكلات ، آلودگی دریا

برچسب‌ها: اجتماعی
 
 
اجرای4طرح بزرگ شهرداری بندرعباس آغاز شد

حراج بهداشت شهروندان یا آبزیان!

خورهای بندرعباس وضعیت مطلوبی ندارند

وضعیت زیست محیطی شهر بندرعباس مورد بررسی ویژه قرارگیرد

رای شورا به تیم داری شهرداری