December 10, 2018 - ، ساعت 14:29
 
 
سی و سومین جشنواره موسیقی فجر؛
اجرای ویژه بانوان هرمزگانی سالن نیاوران تهران را به ذوق آورد


صبح ساحل ، هنری - در دومین شب از سی و سومین جشنواره موسیقی فجر، اجرای ویژه بانوان هرمزگانی گروه کیدی سبب استقبال ویژه علاقه مندان حاضر در سالن شد.

به گزارش ایسنا، در 10 شب برگزاری جشنواره امسال در مجموع یکصد اجرا در سبکهای مختلف موسیقی از سراسر کشور تعیین شده است که بانوان فقط دو اجرا در سالن خلیج فارس نیاوران داشتند.

خستین برنامه مربوط به هنرمندان هرمزگانی بود که با ریتم، هماهنگی گروه و جذابیت کم شروع شد اما از آنجا که مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق آورد، در نیمه دوم ریتم، هماهنگی نوازندگان و جذابیت فوران کرد.

هرمزگانی ها با قطعه پامش که ضرباهنگی سنگین داشت شروع شد، سخنگوی گروه کیدی در توضیح این قطعه گفت که آهنگی ویژه جمع های زنانه در عروسی هاست.

مثل بیشتر آواها و نواهای محلی ایرانی باز هم لالایی، خود را وارد ترانه کرد و به دنبال آن واگویه های به غربت فرستادن نوعروسان معلوم کرد که آهنگ عروسی چرا زنانه و چرا حزن انگیز است.نوبت به اجرای «زار» رسید؛ موسیقی درمانی با کمک «باد سرخ» که از اقیانوس می وزد تا استنشاق آن همراه با دود کردن چند گیاه، نواختن سازها و حرکات درمانگر، دردهای درون تن را بکشند.

حضار خواستار اجرای کامل موسیقی درمانی زار شدند که گفته شد امکان دود کردن گیاه و حرکات درمانگر روی صحنه وجود ندارد و شاید کسی را ناراحت کند که یکی از حضار در واکنش به آن گفت: در تهران کسی به دود حساس نیست !در قسمت دوم، اجرای ضرب آهنگ‌های تند و شاد مورد پسند بانوان شنونده قرار گرفت اما این حال و هوا، مورد پسند عوامل کنترل سالن قرار نگرفت که باعث تعجب شد زیرا در بسیاری کنسرت‌ها دست و جیغ و هورا فراوان است اما اینجا که حضار و گروه موسیقی یکدست خانم بودند جای تعجب داشت !

به نظر می رسد وقفه بین اجرای قطعات، سینک نبودن سازها و توضیح ندادن برخی آواها که با لهجه محلی خوانده می شد به کار این گروه جوان لطمه زده بود.

شاید دلیل آن کم تجربگی در اجرای صحنه ای، ترس از کلمه بزرگ تهران و یا تذکرات گاه و بیگاه عوامل سالن حین اجرا به هنرمندان باشد که موجب به هم خوردن تمرکزشان می شد و انرژی را از این دختران جوان می گرفت.

تک خوان گروه از صدای پرحجم و وسیعی برخوردار بود و این گروه موسیقی نواحی را مهدیه شکری زاده بزنجانی و طیبه زندش با ساز جهله، یاسمن آوخ با ساز کسر، سحر محمدی با کمانچه، زیبا رون با پیپه، نجمه ناصری با دهل، صفورا کمالی زرکانی با جفتی و سرپرست گروه رومینا تنی با عود تشکیل می دادند.اعضای گروه در اجرای شب گذشته خود، قطعات «سلام علیکم زیور، ایبونه بار، پشت باغ مولوی، هوبادگنو، که لنجم ثمرن و سینگونگت دست تو کلک» را نواخته و خواندند.

در پایان با تشویق و تقاضای مکرر حضار، رومینا تنی به همراه دختران هنرمند هرمزگانی دو قطعه شاد دیگر نیز نواختند.ارسال شده: ساعت: 7:55

کلمات کلیدی: سی و سومین جشنواره ، موسیقی فجر ، اجرای ویژه بانوان ، گروه کیدی

برچسب‌ها: فرهنگ و هنر
 
 
تشکیل ستاد اجرایی جشنواره موسیقی

موسیقی بومی هرمزگان از قدمت دیرینه ای برخوردار است

شجریان و 60 سکه طلا

نوای جفتی «خالو قنبر » و اجرای گروه «زاروگه» همه را به وجد آورد

«جالبُوت»،«کِیدی» و «ابراهیم علوی» جشنواره فجر را به تسخیر درآوردند