November 21, 2018 - ، ساعت 05:28
 
 
گفتگوبا فعال انقلابی هرمزگان؛
بیانات امام(ره) مهمترین عامل بصیرت افزایی مبارزین انقلابی بود


صبح ساحل ، اجتماعی - مبارز انقلابی هرمزگان با اشاره به مراکز تکثیر اعلامیه ها در بندرعباس گفت: شرکت پچوک (شرکت تخلیه باربری) متعلق به شهید حسن ذاکری مهمترین مرکز تکثیر و توزیع اعلامیه ها در بندرعباس بود.به گزارش هرمز؛ محمد رزم، یکی از انقلابیون فعال هرمزگان اظهار کرد: همان طور که تظاهرات و راهپیمایی ها در سراسر ایران قبل از انقلاب برپا بود؛ مردم انقلابی و مبارز بندرعباس از همه اقشار برای سرکوب کردن رژیم ستم شاهی با لبیک گفتن به فرمایشات امام (ره) با شور و نوای انقلابی برعلیه رژیم طاغوت پهلوی به خیابان ها آمدند .

این مبارز انقلابی  با اشاره به اینکه اعلامیه و نوار کاست های امام (ره) خطی برای روشنگری و افزایش بصیرت بود، بیان کرد: اعلامیه های امام(ره) ازقم و تهران به بندرعباس ارسال می شد و  بعد از تکثیر در اختیار مردم قرار می گرفت.

استفاده حداکثری از امکانات حداقلی در تظاهرات

رزم با بیان اینکه مبارزان انقلابی از حداکثر امکانات به نحو احسن استفاده می کردند، گفت: در روزهای اول مبارزات  که دستگاه تکثیر وجود نداشت ما با استفاده از کاربن این اعلامیه ها را نوشته و در اختیار مردم قرار می دادیم.

وی با اشاره به اینکه با گذشت زمان و دستیابی به دستگاه های تکثیر، پخش این اعلامیه ها به اوج خود رسید، افزود: شهید حسن ذاکری صاحب شرکت پچوک (شرکت تخلیه باربری) بندرعباس اعلامیه ها را در شرکت خود تکثیر می کرد و با استفاده از ماشین کُلت(ماشین ون) به مراکز توزیع این اعلامیه ها فرستاده شده و از انجا به سراسر استان ارسال می شد و در اختیار انقلابیون قرار می گرفت.این مبارز انقلابی ادامه داد: در محلات مختلف استان سرتیم هایی وجود داشت که با تعیین زمان پخش، اعلامیه ها هم زمان در سراسر استان توزیع  می شد و این اعلامیه ها درون خانه ها از بین درب فرستاده می شد و بقیه آنها در کوچه ، بازار و مساجد در بین مردم پخش می شد.

رزم تصریح کرد: جلسات سخنرانی و تبلیغات دینی از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۶ در مسجد صاحب الزمان (ع) ، مسجد کوفه و مسجد فاطمیه، مسجد پنج تن منعقد می شد که این گونه جلسات تأثیر زیادی بر آگاهی و بصیرت مردم بویژه قشر جوان داشت .

وی گفت: در پایان این سخنرانی ها که در مساجد و حسینیه ها صورت می گرفت خانم ها از پشت پرده اعلامیه ها را به صورت سیل وار در جمعیت پرتاب می کردند و یا اینکه قبل از سخنرانی اعلامیه ها بالای پنکه قرار می گرفت و بعد از سخنرانی با روشن شدن پنکه این برگه ها در میان جمعیت پخش می شد.این مبارز انقلابی عنوان کرد: شهید حسن دانشمند با خط زیبای خود پلاکارت هایی می نوشت و دست نوشته های این شهید عزیز در تظاهرات  بر دست مردم انقلابی حمل  می شد.رزم اظهارکرد: عسکر حسین پور، علی سایبانی، علی نظری، مژگان خضری، ناصر گرجی زاده از شهدای انقلاب شهر بندرعباس هستند.

اعلامیه های امام (ره) باعث افزایش بصیرت می شد

وی با بیان اینکه اعلامیه های امام (ره) باعث افزایش بصیرت و آگاهی مردم می شد، گفت: روحانیت نقش یه سزایی در انقلاب داشتند و آنها با استفاده از اعلامیه های امام (ره) به ایراد سخنرانی برای افزایش بصیرت مردم می پرداختند و مردم با گذشتن از جان خود در تظاهرات شرکت می کردند.

این مبارز انقلابی افزود: از روحانیون برجسته زمان انقلاب می توان به حجت الاسلام متین، آیت الله انواری و شیخ حسن حمایتی که از طرفداران امام خمینی (ره ) بودند، نام برد.

رزم با بیان اینکه اولین تظاهرات در جلوی مسجد کوفه بندرعباس صورت گرفت، عنوان کرد: تظاهرات از جلوی مسجد کوفه شروع می شد و بعد از گذشت از بازار روز بندرعباس و عبور از فلکه شهربانی(میدان انقلاب) به سمت مسجد فاطمیه می رفتیم .

وی تصریح کرد: نیروهای امنیتی ساواک با شناسایی سردسته های انقلابی با هدف خاموش کردن تظاهرات، طی یک اقدام ضربتی گروهی از انقلابیون را از درون خانه هایشان دستگیر کردند که بنده هم جز آنها بودم.

دستگیری مبارزان راهی برای خاموش شدن آنها نبود

این مبارز انقلابی افزود: با دستگیری ما و دوستان نه تنها این تظاهرات خاموش نشد بلکه شعله های خشم مردم نیز بیشتر شد.

رزم گفت: در زمان قبل از انقلاب، جمعیت ایران تنها قریب به ۲۰ میلیون نفر بودو روزانه شش میلیون بشکه نفت صادر می شد ولی زیرساخت ها بسیار ضعیف بود وتنها اتوبان کشور میان تهران و قم قرار داشت.

وی با بیان اینکه در قبل از انقلاب جاده تهران-بندرعباس به قتلگاهی تبدیل شده بود،خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی دستاوردهای خیلی خوبی در زمینه های مختلف داشته  و در زمینه ساخت راه های مواصلاتی بین شهرها و روستاها، آب و برق و سایر زیرساخت های رفاهی و عمرانی به سطح پیشرفت قابل توجهی رسیده است.ارسال شده: ساعت: 7:31

کلمات کلیدی: مبارز انقلابی هرمزگان ، مراکز تکثیر اعلامیه ها ، بندرعباس ، محمد رزم

برچسب‌ها: اجتماعی
 
 
« منطقه ویژه » و« البدر بندرکنگ» به دنبال جبران ناکامیهای خود

احداث مصلی بندرعباس در بی پولی گیر کرده است

شهرداری بندرعباس ایران جوان بوشهر را پیر کرد

«نخل بندر عباس» صبای قم را متوقف کرد

شهرداری بندرعباس اعلام شد