October 23, 2018 - ، ساعت 13:27
 
 
یک مسوول:
توسعه روستاهای کشور به یک نگاه ملی نیازمند است


صبح ساحل ، اقتصادی - رئیس مرکز آموزش سیاستگذاری مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه برای توسعه روستاها باید اطلاعات کاملی از وضعیت آنها بدست آوریم گفت: توسعه روستاهای کشور به یک نگاه ملی نیازمند است.

محمد تقی آذرشب در  نشست  صمیمی هم اندیشی با مسئولین سازمان جهادکشاورزی در بندرعباس افزود: جامعه روستایی هرمزگان هنوز پابرجاست به طوری که نرخ مهاجرت صفر بوده و از این لحاظ هرمزگان نمونه است.

وی عنوان کرد : از سال ۱۳۴۰توسعه روستاها در کشور آغاز شد ولی به دلایل عدم وجود نگاه ملی تاکنون موفق نبوده است.آذرشب اذعان کرد: با توجه به اینکه عمده مخاطبان سازمان جهاد کشاورزی،جامعه روستایی است؛ پس می تواند در جمع آوری اطلاعاتی همچون روند تاریخی روستاها ، شرایط اقلیمی و فرهنگ ما را یاری کند.

وی اضافه کرد: چشم انداز توسعه روستا، شبکه حمل و نقل، اشتغال، تنظیم بازار محصولات از دیگر شاخص هایی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.

در ادامه این نشست رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: برای اجرای طرح توسعه روستاها ابتدا باید برنامه مدون تدوین  و سپس اجرا شود.

علی باقرزاده با تشریح ظرفیت های بخش کشاورزی هرمزگان اظهارداشت: یکی ازموضوعاتی که در توسعه روستاها باید مورد توجه قرار گیرد این است که روستا را باید از چند محور از جمله گردشگری، اشتغال، کشاورزی و فرهنگ بومی محلی مورد بررسی قرار داد.وی با اشاره به اینکه در اجرای این طرح نباید دستگاههای اجرایی بصورت جزیره ای عمل کنند، تصریح کرد: باید در این طرح به توانمند سازی جوانان و زنان روستایی بیش از پیش توجه شود.

باقر زاده گفت: امروز صنایع کشور جوابگوی نیاز کاری جوانان نیستند و باید در طرح توسعه روستاها به گونه ای برنامه ریزی کرد که اقتصاد روستائیان متحول شود به طوری که پدیده مهاجرت معکوس شود یعنی جوانان در روستاها به دنبال  شغل پایدار باشند.وی افزود: درصد بالایی از جمعیت هرمزگان در روستا ها زندگی می کنند و باید از این ظرفیت برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی روستاها بهره برد.ارسال شده: ساعت: 7:31

کلمات کلیدی: محمد تقی آذرشب ، نشست صمیمی ، مسئولین سازمان ، جهادکشاورزی

برچسب‌ها: اقتصاد
 
 
برداشت نارنگی در هرمزگان آغاز شد

بهره برداری از 4 پروژه عمرانی شهرستان بندرخمیر

برداشت 200 تن باقلا سبز دربشاگرد

بهره‌برداری از دوهزارو 989پروژه بخش کشاورزی

تکثیر و رها سازی ماهی صبیتی درهرمزگان