December 16, 2018 - ، ساعت 14:07
 
 
مدیرکل کتابخانه های عمومی هرمزگان خبر داد:
بدهی یک میلیارد و 800 میلیون تومانی شهرداری ها به کتابخانه های عمومی استان


 صبح ساحل، اجتماعی _ مدیرکل کتابخانه های عمومی استان  هرمزگان تاکید کرد: کتابخانه شهدا به عنوان یک سرمایه عمومی باید هرچه سریعتر تعیین تکلیف شده و در اختیار شهروندان قرار بگیرد.

 محسن زینلی تختی در نشست خبری  روز گذشته گفت:کتابخانه شهدا اولین کتابخانه عمومی شهر بندرعباس است که تا قبل از تعطیلی بیشترین عضو فعال و مراجعه کننده نسبت به جمعیت کل استان را داشته است و هم اکنون پیشنهادهای متعددی از سوی تجار،نوستالوژیک ها، مسئولین وکارشناسان فنی جهت تغییر و ثبات این کتابخانه  ارائه شده است.وی با بیان اینکه تعیین تکلیف این کتابخانه به پشتیبانی حمایتی و راهبردی فرهنگی نیاز داردگفت: نگاه ما نباید به حذف نخستین های فرهنگی درهرمزگان باشد.

زینلی  تعداد کل اعضای فعال استان را 45هزار نفر و تعداد اعضای کتابخانه شهدا را نیز 9000 نفر  اعلام کرد و افزود:  تاکنون حدود 160میلیون تومان برای بازسازی فضای داخلی کتابخانه هزینه شده است. وی در پاسخ به سئوال صبح ساحل مبنی بر مصوبه ای درخصوص واگذاری  این مکان به خانه مطبوعات گفت:هرگونه تغییر کاربری و تخریب ساختمان کتابخانه شهدا باید به تصویب هیات امنا نهاد کتابخانه های عمومی کشور برسد  و با توجه به پیگیری های به عمل آمده، شهرداری بندرعباس در حال تدوین طرحی جهت ساماندهی و بهره برداری از کتابخانه شهدا می باشد.

زینلی تختی با اشاره به تاریخچه، شیوه اداره و اهداف نهاد کتابخانه های عمومی کشور بیان کرد: از جمله سیاستهای نهاد کتابخانه های عمومی کشور، ارتقای شاخص کتابخانه ای در بخش فضای فیزیکی، منابع، عضو و امانت کتاب و نهادینه کردن مطالعه مفید به عنوان یک ارزش و عادت عمومی در میان آحاد جامعه می باشد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان افزود : کتابخانه عمومی یکی از ابزارهای اصلی رشد فرهنگی در جوامع به حساب می آید و در تعالی سرمایه انسانی و شبکه تعاملات اجتماعی هر کشوری نقش اساسی ایفا  می کند و کتابخانه ماموریت غنا بخشیدن به زندگی فردی- اجتماعی را برعهده دارد.زینلی تختی در ادامه با اشاره به اینکه در مجموع 53 کتابخانه عمومی فعال در هرمزگان وجود دارد، خاطرنشان کرد: از این تعداد کتابخانه 42 باب نهادی است که به طور مستقیم زیر نظر اداره کل کتابخانه ها قرار دارد و 11 باب دیگر به صورت مشارکتی با همکاری خیرین و سازمانها اداره می شود.وی کتابخانه ندامتگاه بندرعباس را یکی از فعالترین کتابخانه های مشارکتی  عنوان کرد و افزود:  کتابخانه شرفا شرفایی بخش جناح بستک نیز از بزرگترین و جامع ترین کتابخانه مشارکتی،است.

 

دبیر انجمن کتابخانه های عمومی هرمزگان در ادامه با بیان اینکه  هفت کتابخانه در شهرهای بندرعباس، بندرلنگه، میناب، رودان، ابوموسی و قشم از مصوبات دور دوم و سوم سفر ریاست جمهوری در دست احداث است، افزود: با احداث و تجهیز این کتابخانه ها سرانه فضای مطالعه موجود به میانگین استاندارد کشور خواهد رسید و گام بزرگی در جهت ترویج فرهنگ مطالعه مفید برداشته خواهد شد.وی خاطرنشان کرد: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، شهرداریها موظفند نیم درصد از درآمدهای سالانه خود را به حساب کتابخانه های عمومی واریز کنند و تاکنون شهرداران جهت عمل به این قانون ضعیف عمل کرده اند و با رایزنی هایی که با شهرداران صورت گرفته است، شهرداری های تعدادی از شهرهای استان مبالغی را پرداخت کرده اند ولی هنوز بخش اعظم بدهی آنها پرداخت نشده است.

دبیر انجمن کتابخانه های عمومی هرمزگان مجموع بدهی های شهرداریهای استان را از سال 84 تا کنون یک میلیارد و 800 میلیون تومان اعلام کرد و افزود:  اگر شهرداری ها تعامل لازم را انجام ندهند و بدهی خود را پرداخت نکنند از راه قانونی اقدام خواهد شد.

وی بیان کرد: با توجه به نوع نگاه ویژه مقام معظم رهبری به موضوع ارتقاء فرهنگ مطالعه و فواید مترتب آن بر حوزه های مختلف جامعه اعم از اجتماعی، فرهنگی، علمی تحقق منویات ایشان حرکت جهادی دستگاه های زیربط را می طلبد.

زینلی تختی  ادامه داد: برای ارتقا سطح مطالعه در جامعه، به گونه ای برنامه ریزی شده است که در مراکز پرتردد شهر مانند فرودگاه، راه آهن و بانک ایستگاه های مطالعه جهت بهره برداری شهروندان قرار بگیرد و در ایستگاه های مطالعه، کتب را به رایگان در اختیار شهروندان قرار می گیرد تا شهروندان بعد از مطالعه کتاب مورد نظر، کتاب را در جای خود برای استفاده دیگران قرار می دهد.وی با اشاره به خدمات نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت:  از دیگر طرحهای کتابخانه های عمومی کشور ، شبکه کتابخوانان حرفه ای است که علاقه مندان می توانند با مراجعه به سایت booki.ir و عضویت در آن از امکاناتی مانند ثبت نظر و نقد در مورد کتابها و شرکت در مسابقات آنلاین بهره مند شوند. مدیر کل کتابخانه های عمومی استان گفت: نهاد کتابخانه های عمومی کشور با همکاری گروه اجتماعی شبکه یک صداوسیمای جمهوری اسلامی و برنامه صبح بخیر ایران طرحی را برای تاسیس کتابخانه صبا در مناطق محروم آغاز کرد، بر اساس این طرح کاروان کتابخانه صبا حرکت خود را هشتم آبانماه از تهران به سمت جزیره تنب بزرگ آغاز کرد.وی افزود: این کاروان با عبور از شهرهای قم، کاشان، اصفهان، یزد، رفسنجان، کرمان و بندرعباس، در روز 23آبانماه روز کتاب و کتابخوانی، به جزیره تنب بزرگ رسید. افتتاح اولین کتابخانه صبا در روز 24 آبانماه از طریق ارتباط مستقیم با برج میلاد، با پیام ریاست محترم جمهور انجام شد.

زینلی تختی در پایان گفت: در مجموع 23هزار جلد کتاب اهدایی مردم، جمع آوری شد و چهار هزار جلد برای کتابخانه تنب بزرگ اختصاص داده خواهد شد و مابقی کتب بعد از بازبینی به جزایر و مناطق محروم ارسال می شود.ارسال شده: ساعت: 8:44

کلمات کلیدی: کتابخانه شهدا ، رشد فرهنگی ، محسن زینلی تختی

برچسب‌ها: اجتماعی
 
 
آثار شهدا نمایه سازی می شود

کتابخانه شهدا به تاریخ شهر بندرعباس گره خورده است

عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی

راه‌اندازی چهار ایستگاه مطالعه در بندرعباس

کتابخانه شهدای بندرعباس تخریب نمی شود