November 21, 2018 - ، ساعت 05:28
 
 
هر روز روز جهانی مبارزه با سرطان است


صبح ساحل ، اجتماعی - صدف محمودی//روز جهانی سرطان همه ساله در چهارم فوریه برابر با 15 بهمن در سراسر جهان با هدف افزایش آگاهی مردم نسبت به سرطان، نحوه پیشگیری و برخورد با آن برگزار می گردد.

در واقع روز جهانی سرطان بخشی از برنامه جهانی مبارزه با سرطان است که اولین بار در پاریس در روز چهارم فوریه سال 2000 در نیوملنیوم (New Millennium) برگزار شد. این مراسم به منظور ایجاد هماهنگی بین محققان، متخصصان سلامت، بیماران، دولتمردان، صنعتگران و بهورزان برای مبارزه با سرطان بود. 

نشانه های مختلفی برای سرطان های مختلف در دنیا مرسوم شده است. به عنوان مثال روبان صورتی برای سرطان سینه و روبان نارنجی برای سرطان کودکان و نرگس زرد که نماد سازمان ضد سرطان آمریکاست که به نوعی گسترش دهنده امید مردم برای ریشه کن شدن سرطان در آینده است.به گفته دکتر امین شفی زاد متخصص بیماری سرطان،  بیماری سرطان در ایران نظیر دیگر جوامع رو به فزونی است و در سالهای اخیر با شدت گرفتن این بیماری به تعبیری جامعه امروزی ایران با سونامی سرطان دستگاه گوارش به خصوص سرطان معده و روده مواجه شده است. عواملی مثل نژاد و ژنتیک در برخی از جوامع باعث بروز این بیماری است. همچنین از عوامل موثر بروز سرطان معده و روده  در کشورمان می توان به عوامل محیطی و نوع تغذیه از جمله مصرف بی رویه غذاهای آماده و فست فودها اشاره کرد. در استان هرمزگان بعد از سرطان پوست که صرف نظر از نوع جنسیت شایع ترین سرطان  است ،سرطان های سینه و ریه در بین خانم ها و سرطان های معده، روده و ریه در بین آقایان، بیشترین آمار مبتلایان به سرطان محسوب می شود.

در استان در سال های اخیر فعالیت موسسات خیریه بسیار چشمگیر بوده و کمک های شایانی را به بیماران مبتلا به سرطان کرده است یکی از فعال ترین موسسه ها، موسسه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان ساحل خلیج فارس است که با برگزاری برنامه های متعدد و یاری مردم هرمزگان کودکان مبتلا به سرطان بسیاری را تحت پوشش قرار داده است. در ادامه صحبت های صدیقه کیوان مدیریت موسسه خیریه ساحل خلیج فارس را می خوانید: 

این موسسه  با هدف کمک به درمان کودکان مبتلا به سرطان استان هرمزگان از سال ۱۳۸۹ تأسیس شده است. با توجه به اینکه مددجویان توانمندی لازم را برای پرداخت هزینه های درمان بیماران خود ندارند، با راه اندازی بازارچه های خیریه که در آن با پخت غذا و ارائه کارهای هنری مختلف و فروش آنها اقدام به جمع آوری مبالغی جهت درمان عزیزان فوق الذکر می کنیم.  در آغاز فعالیت درآمدزایی، اولین بار در بلوار ساحلی یک بازارچه برگزار شد، که استقبال خیلی خوبی از آن صورت گرفت و منجر به گسترش کار شد و در حال حاضر ۱۰نفر و ۶ میز دوره ی اول برگزاری بازارچه تبدیل به بیش از ۶۰ میز شده است.

وی اضافه کرد: در ماه رمضان مکان هایی که هوا خنک بود فروش افطاری داشتیم و استقبال خوبی می شد اما پیگیر این بودیم مکانی ثابت برای این کار داشته باشیم و در همین راستا آقای سخایی یکی از خیّرین موسسه که در بازارچه های ما هم شرکت داشتند، در طول ماه مبارک رمضان مکانی را به صورت رایگان در اختیار ما گذاشتند که فروش افطاری برای کسب درآمد و کمک به این موسسه داشته باشیم.

مدیریت موسسه خیریه ساحل خلیج فارس تصریح کرد: با اطلاع رسانی های مناسبی که صورت گرفت در ماه رمضان امسال هر فردی که قصد کمک و یا افطاری دادن را دارد، می تواند غذا را تهیه و به این مکان بیاورد تا ما با فروش آن بتوانیم مبالغ بیشتری را برای درمان کودکان مبتلا به سرطان هزینه نماییم. غذاهای ویژه ی ماه رمضان مانند آش، حلیم، انواع نان ها، پکاره، سمبوسه و غذاهای بومی و محلی که معمولا در افطاری صرف می شود را در این مکان عرضه و روزه دارانی که هم قصد خرید افطاری و هم انجام کار خداپسندانه دارند از ما خریداری می کنند.کیوان در ادامه تصریح کرد: از طریق همین درآمدها توانستیم در بیمارستان کودکان بندرعباس یک بخش ۵۸۰ متری خون و سرطان اطفال بسازیم و به کمک مردم تجهیز نماییم و در حال حاضر این کودکان در این بخش درمان می شوند. مهمترین دغدغه ی ما در کنار درمان بچه ها داشتن یک فضای فیزیکی مناسب بود که خوشبختانه با تجهیز و تأسیس این بخش یکی از دغدغه های سنگین ما رفع شد.

مدیریت موسسه ساحل خلیج فارس در ادامه گفت: ما از نقاط دیگر کشورمان مانند سیستان و بلوچستان، استان فارس، جنوب کرمان پذیرش بیمار داریم و لازم بود بخشی کاملا تخصصی در اختیار این کودکان بگذاریم. با توجه به اینکه تعداد بیماران ما روز به روز افزایش دارد و هزینه درمان هم بسیار بالاست، درآمد ما درآمد زیادی نیست و مخصوصا در تابستان درآمد به علت گرما کاهش چشمگیری دارد، اگر کسی پیشنهادی دارد و حتی توانایی در اختیار گذاشتن فضای ثابتی را برای این کار دارد می توانند به ما برای راه اندازی بازارچه و کمک به این کودکان همراهی نمایند.

به نقل از ایسنا هزینه‌های درمان یک بیمار سرطانی شامل جراحی از شش تا 16 میلیون تومان، شیمی درمانی به ازای هر جلسه 20 تا 40 میلیون است که معمولا با توجه به نوع سرطان حداقل شش تا 12 جلسه لازم است. پرتودرمانی هر جلسه 40 تا 50 هزار تومان است که معمولا 25 تا 30 جلسه بسته به نوع پروتکل انجام می‌شود. همچنین هزینه‌های پرستاری نیز برای 10 سرطان کشور حداقل هزار میلیارد تومان در سال برآورد می‌شود.

بر اساس گزارش مرکز تحقیقات سلامت، وزارت بهداشت از راه‌ها زیر سعی خواهد کرد طی سال‌های آینده در زمینه پیشگیری و کنترل سرطان فعالیت کند:

1ـ ارتقای سواد سلامت مردم در زمینه اتخاذ رفتارهای پیشگیرانه از سرطان و باورهای درست در زمینه بیماری سرطان از طریق رسانه

2ـ ادغام غربالگری مستمر برای شناسایی زود هنگام سرطان‌های سینه، دهانه رحم و کلون در نظام ارائه خدمات پزشکی درمانی کشور

3ـ غربالگری و درمان عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر

4ـ تقویت همکاری‌های بین بخشی و تفاهم بر سر تکالیف دستگاه‌ها در زمینه نقش آنها در پیشگیری از سرطان که از طریق شورای عالی سلامت و امنیت غذایی میسر می‌شود.5ـ استقرار برنامه طب تسکینی در کشور و ساماندهی وضعیت مراقبت از بیماران سرطانی به ویژه با مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد، انجمن‌های علمی تخصصی و مراکز تحقیقاتی است.

سرطان یک شبه نه ایجاد می شود نه پیشرفت می کند. سبک زندگی شما تا حد قابل توجهی می تواند خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد. یک سوم تمام سرطان ها در کل دنیا، با تغذیه صحیح، اجتناب از سیگار و حفظ وزن در حد متعادل قابل پیشگیری اند. توصیه های زیر را به برنامه های روزانه تان اضافه کنید، بدن و سیستم ایمنی خود را از این طریق تقویت کنید و به جنگ یکی از مهلک ترین بیماری ها یعنی سرطان بروید:

پرهیز از نوشیدنی های شیرین: نه تنها این نوع نوشیدنی ها، کمکی برای افزایش خطر ابتلا به چاقی و دیابت است بلکه خطر ابتلا به سرطان آندومتر را نیز افزایش می دهد. با توجه به تحقیقات محققان دانشگاه مینه سوتا، زنانی که مقادیر زیادی نوشیدنی های قندی مصرف می کنند، 87 درصد بیشتر از سایر زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان آندومتر هستند.

مصرف نشاسته مقاوم: نشاسته مقاوم یافت شده در مواد غذایی مانند موز سبز، جو و لوبیا سفید، با کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ ارتباط مستقیم دارد. نشاسته مقاوم به گروهی از کربوهیدرات های رژیمی غیر قابل هضم گفته می شود. تاثیرات این نشاسته بر سلامت روده، کاهش قند خون بعد از مصرف غذا، افزایش حساسیت به انسولین و اثرات آن بر میکروبیوم، چربی خون و وزن مورد توجه است.تحرک بدنی: مطالعات نشان می دهد افرادی که بیشتری زمان روز خود را بی تحرک به سر می کنند، 24 درصد بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و سرطان آندومتر هستند. توصیه کارشناسان بر این است که حداقل هر یک ساعت یکبار از جای خود بلند شوید و برای چند دقیقه قدم بزنید یا حرکات کششی انجام دهید. 

مصرف کلم بروکلی: کلم بروکلی یک منبع فوق العاده غذایی برای جلوگیری از سرطان است. اما باید توجه داشته باشید که بیشتر آن را به صورت بخارپز استفاده کنید. چون به گفته محققان ایتالیایی کلم بروکلی بخارپز شامل گلوکوزینولات بیشتر (قطعات سالم سبزی)، نسبت به کلم سرخ شده، است. کلم بروکلی غنی از سولفورافان است. این ماده خطر ابتلا به سرطان های معده، سینه و پوست را کاهش می دهد.

مصرف آجیل: آجیل ها بخصوص از نوع برزیلی سرشار از سلنیوم هستند، یک ماده معدنی کمیاب موجود در خاک که باعث از بین رفتن سلول های سرطانی و ترمیم سلول های دی ان آ می شود. محققان دانشگاه هاروارد ثابت کرده اند در میان مردان مبتلا به سرطان پروستات، کسانی که بیشترین میزان سطح خونی سلنیوم را داشته اند، 48 درصد کمتر از سایرین دچار پیشرفت این بیماری شدند. افزایش سطح خونی سلنیوم همچنین با کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، سرطان ریه، و به طور کلی مرگ و میر ناشی از سرطان ارتباط دارد.

مصرف سیر: این گیاه تند حاوی ترکیبات گوگرد آلیل است که منجر به دفاع طبیعی سیستم ایمنی بدن در برابر سرطان می شود و به طور بالقوه به بدن برای دفع مواد سرطان زا و از بین بردن سلول های سرطانی کمک می کند. بررسی های محققان نشان داده، زنانی که بیشتری میزان مصرف سیر را دارند، 50 درصد کمتر از سایر زنان دچار سرطان روده بزرگ می شوند.

مصرف خانواده کلم: خوردن انواع کلم حداقل یک بار در هفته، با کاهش خطر ابتلا به سرطان کلیه در ارتباط است. خوردن کنگر فرنگی: یک منبع بزرگ از سیلیمارین، محسوب می شود. آنتی اکسیدانی که ممکن است با کاهش خطر سرطان پوست و کاهش رشد سلول های سرطانی ارتباط داشته باشد.

قرار گیری 15 دقیقه ای در معرض خورشید: تقریبا 90 درصد ویتامین دی مورد نیاز بدن شما از طریق نور خورشید سنتز می شود نه غذا و مکمل. مطالعات نشان داده که کمبود این ویتامین می تواند ارتباط بین سلول ها را کاهش داده و باعث گسترش سلول های سرطانی شود. افراد با سطوح پایین ویتامین دی با افزایش خطر ابتلا به سرطان های سینه، روده بزرگ، پروستات، تخمدان، معده و همچنین خطر دیابت، پوکی استخوان و ام اس مواجه هستند. روزانه قرارگیری به مدت 15 دقیقه در نور خورشید، ویتامین دی مورد نیاز بدن شما را جبران می کند.

پرهیز از مصرف گوشت گریل: قرار دادن گوشت در معرض درجه حرارت بالا، ترکیباتی به نام آمینهای هتروسیکلیک را در آن ایجاد می کند که با خطر ابتلا به سرطانهای سینه، روده، پروستات و آسیب به غدد لنفاوی در ارتباط است. محققان دانشگاه مینه سوتا نیز اعلام کرده اند که مصرف گوشت گریل شده و یا سوخته خطر ابتلا به سرطان لوز المعده را تا 60 درصد افزایش می دهد.

نوشیدن چای سبز: در سال 2006 بیش از 50 مطالعه درباره رابطه مصرف چای سبز با کاهش خطر ابتلا به سرطان انجام شد. مصرف منظم این نوع چای به خاطر این که سرشار از آنتی اکسیدان است، با کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه، تخمدان، روده بزرگ، پروستات و سرطان ریه در ارتباط است.

مصرف ماهی: با توجه به مطالعاتی که نتایج آنها در مجله آمریکایی تغذیه بالینی نیز منتشر شده، مصرف حداقل سه بار در هفته ماهی، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا 33 درصد کاهش می دهد. ماهی های چرب سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 بوده و خاصیت ضد التهابی دارند و مسئول مبارزه با انواع سرطان ها از جمله سرطان لنفوم و خون هستند.

تاریک نگه داشتن اتاق خواب: تحقیقات حاکی از قرار گیری در معرض نور هنگام خواب، و افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان است. نور شبانه تولید طبیعی ملاتونین، ماده شیمیایی در مغز که مسئول چرخه خواب و بیداری است را سرکوب می کند و به افزایش خطر ابتلا به سرطان های وابسته به هورمون دامن می زند.

مصرف پیاز: محققان علوم و صنایع غذایی دانشگاه کرنل اعلام کردند که پیاز و موسیر دارای خواص آنتی اکسیدانی بسیار قوی هستند که به محافظت در برابر انواع سرطان ها منجر می شوند.

پیاده روی در روز به مدت 30 دقیقه: طبق مطالعات، زنانی که روزانه 30 دقیقه پیاده روی می کنند، نسبت به سایرین 30 تا 40 درصد کمتر دچار سرطان سینه می شوند. ورزش باعث کاهش سطوح استروژن خون می شود، هورمونی که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

پرهیز از برنزه کردن: قرار گرفتن در معرض نور آفتاب برای برنزه کردن، با افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست همراه است. استفاده از اسپرهای برنزه نیز عاری از خطر نیستند. دی هیدروکسی استون یک جزء فعال در این محصولات از جمله لوسیون و اسپری است که استفاده از آنها در مقادیر زیاد منجر به آسیب سلولی و خطر ابتلا به سرطان ناشی از رادیکال های آزاد می شود.

نوشیدن شیر: کلسیم موجود در شیر در برابر سرطان روده بزرگ محافظت ایجاد می کند.

مصرف انواع توت ها: توت ها دارای ماده ای به نام آنتوسیانین هستند که یک آنتی اکسیدان قوی برای مبارزه با سرطان های روده بزرگ و مری محسوب می شود.ارسال شده: ساعت: 7:28

کلمات کلیدی: روز جهانی سرطان ، 15 بهمن ، افزایش آگاهی مردم ، نحوه پیشگیری ،

برچسب‌ها: اجتماعی
 
 
قطار بندرعباس از مسير روسيه به اروپا وصل مي شود

ازدواج و طلاق در هرمزگان افزایش یافت

ترنم عطر وجود حضرت علی اصغر(ع) در هرمزگان

حوزه انتخابی میناب، رودان، جاسک و بشاگرد 2 نماینده در مجلس خواهد داشت

«شهرداری» در ساری یک امتیاز شیرین گرفت