December 16, 2018 - ، ساعت 23:22
 
 
جمعه11 اسفند ماه دومین آیین هرمز پاک و دوسالانه هنرهای معاصر هرمز برگزار می شود


صبح ساحل ، اجتماعی - صدف محمودی: در فروردین ماه سال 1396 کمپینی با عنوان هرمز پاک تشکیل شد که  طی آن با اطلاع رسانی در فضای مجازی  افراد بسیاری برای پاکسازی جزیره هرمز به آن جا سفر کردند و در آن مراسم بین 10 تا 15 تن زباله جمع آوری شد.

حالا 11 جمعه اسفند ماه  قرار است دومین آيين هرمز پاک به همراه رویداد هنری دیگری تحت عنوان دوسالانه هنرهای معاصر هرمز در این جزیره برگزار شود. در ادامه صحبت های مرتضا نیک نهاد موسس این رویدادها را می خوانید: در هرمز مشغول ايجاد رويدادى با عنوان دوسالانه هنرهای معاصر هرمز  هستيم . هرمز همواره به دليل ظرفيت هاى طبيعى و تاريخى اش  بستر مناسبى براى انجام رويدادهاى هنرى بوده است .

نكته حائزاهميتى كه از رويكردهاى اساسى دوسالانه اين بحث محيط زيست است . ويژگى هاى توریستی هرمز باعث به وجود آمدن شبه بحران در حوزه محیط زیست و ساختار شهری شده که مى تواند هرمز را از  ساختار طبيعى خود خارج کند. 

البته مقصود این نیست که هرمز نباید هتل داشته باشد، این جزیره می تواند در قالب خانه های ویلایی و یک طبقه نه در قالب ساختمان های چند طبقه و مرتفع اقامتگاه های مدرن داشته باشد،  این موضوعات تلنگرهایی بود که باعث شد ما به این فکر کنیم که اگر در هرمز یک اتفاق هنری منسجم و ساختارمند ایجاد شود می تواند بر بقیه ابعاد هرمز از محیط زیست تا ساختار فرهنگى و شهری تاثیر بگذارد. در نتیجه ایده این فستیوال یعنی دوسالانه هنرهای معاصر هرمز به ذهنمان رسید. 

دوسالانه ى هرمز رويدادى در حوزه تجسمى و هنرهاى جديد است و سعى بر اين است كه نهادى مستقل باقى بماند . با مختصاتى كه براى اين رويداد تعريف شده و طبعاً بتدريج بايد مسير خودش را با استمرار پيدا كند .

بنا به رويكردهاى كلى دوسالانه ى هرمز كه حفظ محيط زيست يكى از آنها به شمار مى رود ارائه آثارى كه ويژه گى هاى خلاقانه ، جسور و تعامل گرا ، چه تعامل ميان اثر با محيط و چه اثر با مخاطب در قالب يك يا چند مديا را داشته باشد از اهداف مهم دوسالانه ى هرمز است . فضاهايى كه در اختيار هنرمندان قرار مى گيرد به دليل ويژگى هاى بدوى شان كه تماما از ميان فضاهاى بلااستفاده با كاربردهاى صنعتى و محيط هاى طبيعى در سه دسته قرار مى گيرند ، فضاهاى مستقف ، فضاهاى غيرمسقف و فضاهاى باز كه هنرمند مى تواند متناسب با محيطى كه متقاضى ست دست به ارائه اثرى تعاملى بزند .

 سعی کرده ايم دوسالانه ى هرمز در فرم اجرایی به استانداردهای بین المللی نزدیک باشد از این رو نگاهی داشتیم به دوسالانه های ونیز، استانبول، برلین و از آن ها الهام گرفته ايم اما در محتوا و مختصات شکل خودش را مى يابد .  برای مرحله ى اول دعوت از هنرمندان نگاهی داشتیم به هنرمندانی که در طول این سال ها به هرمز آمده اند و ويژگى هاى هرمز را می شناسند.

این دوسالانه در آذر ماه نود و هفت برگزار می شود اما ایونت 11 اسفند چیست؟ 

شش رويداد با عنوان رويدادهای پیش درآمد دوسالانه طراحی کرده ايم که جمعه اولین رويداد برگزار می شود سپس اواخر فروردین، اواخر اردیبهشت و اواخر خرداد که باقی رويدادهای پیش درآمد را خواهیم داشت و تابستان به دلیل گرما دوسالانه برگزار نخواهد شد اما در مهر و آبان دو رويداد دیگر خواهیم داشت و در نهایت در آذر فستیوال برگزار می شود. هنرمندانی در شاخه هایی همچون عکاسی، پرفورمنس، اینستالیشین صدا و تصویر و غیره حضور خواهند داشت. 

برای این رویداد در هرمز تعدادى فضا انتخاب شده که متشکل از چند فضاى مستقف و غيرمسقف اما بلااستفاده است . به طور کلی هدف این است که فضاهایی را در هرمز ایجاد کنیم که آرتیست ها بتوانند آثارشان را در آن ارایه دهند. رويداد اصلی دوسالانه هنرهای معاصر هرمز که در آذر ماه اتفاق می افتد بین دو تا سه هفته است که در آن 15 آرتیست در نقط مختلف همزمان به ارائه اثر می پردازند و مخاطب نقشه ای دارد که می تواند به فضای مختلف رفته و آثار را ببیند.دوسالانه هنرهای معاصر هرمز دارای یک هيات موسس و یک هیات سیاست گذاری ست. هیئت موسس هیاتى  ست که دو سالانه را به وجود آورده است .

 یکی از اهداف مهم دو سالانه توجه به مساله محیط زیست است و رویکرد دوره اول دوسالانه ارائه آثاری ست که خواستگاه فکری آن محیط زیستی باشد. 

اما در خصوص کمپینی که سال گذشته به وجود آمد: کمپین هرمز پاک تعریفش خیلی ساده است یک روز از سال مردم به هرمز سفر می کنند و این جزیره را  از زباله پاکسازى و برای زمین ارزش و اهمیت قائل می شوند. دوست داشتیم این رویداد قبل از پایان سال برگزار شود که شبیه آیین هايى همچون خانه تکانی باشد که افراد به استقبال سال جدید می روند به همین منظور خواستیم آدم ها را به بیرون از خانه هایشان بیاوریم که یک برخورد این چنینی با شهر و محیطشان داشته باشند.ضمن اين كه فكر كرديم کمپین هرمز پاک می تواند گشايشى مناسبى براى دوسالانه هنرهای معاصر هرمز باشد .

افراد قرار است از شهرهای مختلفی مانند تهران و شیراز اصفهان و کرمان و.... به این جزیره سفر کنند و طبیعتا وقتی می آیند چند روز می مانند و ما فکر کردیم که از پتانسیل افرادی که به احترام هرمز می آیند استفاده کنیم . 

از ساعت 9 صبح تا 5 بعداز ظهر کمپین هرمز پاک را خواهیم داشت و 8 شب اولین رويداد از مجموعه پروژه هاى دوسالانه را برگزار خواهیم کرد. خوشحالیم که با رویدادی محیط زیستی که تمام کمال احترام به جزیره ای ست که قلبا دوستش داریم به استقبال دوسالانه ای می رویم که می تواند در منطقه تاثیر گذار باشد به شرطی که اول از همه حمایت های لازم را از خود هرمز به ویژه مردم و ومسئولينش و در سطح بعدی از استان و کشور بگیرد.

دو سالانه هنر های معاصر هرمز هیچ گونه اسپانسری ندارد اما ارگان هایی مثل بخشداری این علاقه را نشان داده اند که نهایت همکاری را با ما داشته باشند . اما به لحاظ مالی نمی توانند کمکی کنند چراکه خود  دارای مشکلاتی هستند که همه از آن با خبریم پس هدف این است که دوسالانه بتواند اسپانسرهای خود را چه درون استان چه خارج از استان پیدا کند. در مورد آیین هرمز پاک،  ما به عنوان گردشگر دینی به گردن هرمز داشتیم که باید ادا می شد، آیا هرمزی که در طول این سال ها چیزهای بسیاری به ما داده است ما می توانیم یک روز از سال چیزهایی به او ببخشیم و رفتار متقابل داشته باشیم؟ سال گذشته که این اتفاق افتاد کار سختی بود اما با تکیه با تجربیات و اعتماد توانستیم انجامش دهیم.  

اگرچه که من یک فعال  محیط زیست نیستم نه داعيه اى در این زمینه دارم و نه تخصصی من تنها یک علاقه مند به محیط زیست هستم و تنها در جایگاه آدمی که فعاليت هنری و اجتماعى می کند می توانم کمک کنم. سال اول خیلی منتظر بودیم گروه های مختلف  محیط زیستی کنار ما بیایند و ایده بدهند که ما چطور می توانیم زباله های هرمز را به صفر برسانیم من در این حوزه تخصصی ندارم اما امسال اوضاع بهتر است چرا که گروه هایی که سال قبل منتظرشان بودیم امسال می خواهند کارهایی بکنند کارهایی که اساسا بحث زباله را در هرمز ریشه کن می کند یعنی هرمز را بدل کنیم به یک الگوی محیط زیستی برای شهرهای دیگر. مانند روستای برکه خلف با این تفاوت که برکه یک روستاست و هرمز یک جزیره است با وسعت بسیار و کنترل این جزیره برای پاکسازی کامل بسیار سخت است اما من تماما امیدوار هستم.

حتی مهندسین معمار و شهرساز که علاقه مند به هرمز هم هستند پیشنهاد هایی برای دپوی زباله و انتقال  آن داده اند نمی گویم در سال بعد هرمز بدون زباله را می بینیم حتی نه دو سال بعد اما در سه تا پنج سال آینده  به نقطه ای خواهیم رسید که هرمز پاک ترین جزیره خلیج فارس باشد.  وقتی پارسال و امسال را مقایسه می کنم می توانم این اطمینان را به افراد بدهم که مساله انباشت زباله در جاهای مهم و پرگردشگر از سال قبل بیشتر نشده، میزان زباله ها شاید کمی کمتر از سال قبل هم باشد البته این بر اساس مشاهدات چشمی و عکس هایی ست که می گیرم پس تاثیر همین کمپین و حساسیت هایی که کمپین ایجاد کرده کاملا مشهود است.

تاکید امسال بر آیین هرمز پاک است نه کمپین هرمز پاک. آیین  مراسمی ست که در هیچ تقویمی ثبت رسمی نمی شود اما افراد هرساله یادشان هست که باید آن روز از سال آن کار را انجام دهند مثل چهارشنبه آخر صفر که افراد به ویژه بانوان به دریا می روند چرا که تصورشان این است که دریا پلیدی، زشتی و امراض را از میان می برد این آیین در جایی ثبت نشده بلکه سینه به سینه منتقل شده است. آیین هرمز پاک هم باید به همچین نقطه ای برسد تا در تقویم ذهنی آدم ها ماندگار شود البته  برای تبدیل یک رفتار اجتماعی به آیین باید تلاش های بسیاری کرد.

امسال  در شکل، ساختار، اطلاع رسانی و اینفوگرافی تفاوت های عمده وجود دارد. روز جمعه  وقتی افراد به هرمز می آیند می دانند که چه نقطه ای از هرمز زباله ی بیشتری دارد و آن نقطه را پاکسازی می کنند. چرا که ما 5 نقطه پر زباله را در هرمز شناسایی کردیم و در روزهای آینده اعلام خواهیم کرد که با پاکسازی این مناطق بخش قابل توجه ای از زباله های هرمز پاک می شوند و من فکر می کنم آدم ها در جایی که خالی از زباله است زباله نمی ریزند چرا که یک احساس خجالت می کنند.

امسال در ساعت 9 صبح یک مراسم استقابل داریم که طی از آدم هایی که برای پاک کردن هرمز از جاهای مختلف آمده اند استقبال می شود. در مراسم استقبال یکی از مهمترین گروه های بومی جزیره هرمز که گروه موسیقی لیوا ست در فضای قلعه پرتغالی ها که مکان فرهنگی و تاریخی ست برای تشکر از مردمی که برای پاکسازی شهرشان آمده اند موسیقی اجرا می کنند.  کیسه زباله ها به شکل تفکیک شده در آن جا وجود دارد یعنی کیسه زباله هایی با رنگ های مختلف که تیم اجرایی  به افراد می گویند هر یک از کیسه ها چه کاربردی دارد برای شیشه زباله های تر، فلزی و....

پس از مراسم استقبال، افراد توسط ماشین ها و موتورها به نقاط پیشنهاد شده و نقاطی که خودشان دوست دارند می روند مانند سال گذشته زباله ها پس از  جمع آوری کنار جاده گذاشته می شود به افراد امکانات اولیه مانند دست کش و آب معدنی داده می شود. همچین  دو سه گروه موسیقی در نقاط مختلف موسیقی اجرا می کنند. در ساعت 4 همه زباله هایی که جمع آوری شده توسط سی، چهل موتور  به شکل قطاری دور جزیره را می چرخند و در نهایت ساعت 5 زباله هایی که جمع آوری شده در سوله قرار می گیرد (همان سوله ای که اولین ایونت دو سالانه اجرا می شود) و آن جاست که کمپین  هرمز پاک و دوسالانه هنرهای معاصر هرمز به هم گره می خورند. زباله ها دو روز در هرمز می ماند و در حال هماهنگی هستیم که با کشتی به بندرعباس منتقل شوند و در پروسه بازیافت  قرار بگیرند.  یکی از پیشنهادهایی که امسال قرار است کمپین در پوستر خودش اعلام کند تبدیل هرمز به پارک ملی ست، راهکاری که می تواند هرمز را حفظ کند. پارک ملی طرحی ملی ست که از محیط زیست و طبیعت هرمز محافظت می کند. تبدیل هرمز به پارک ملی بودجه هایی را با خود می آورد که باعث می شود بتوان برای محیط زیست آن جا اقدامات بهتری انجام داد مثلا افراد دیگر نتوانند ملک بخرند و هتل بسازند. رسیدن به این نقطه ساده نیست اما به شرط خواست عموم دور از دسترس هم  نیست.

من بارها در صفحه اینستاگرامم اعلام کردم هر کسی که می تواند به ارتقای آیین کمکی بکند به ما پیشنهاد بدهد: برای نزدیک شدن به رویایمان که داشتن پاک ترین جزیره خلیج فارس است چه می توان کرد؟ارسال شده: ساعت: 8:03

کلمات کلیدی: فروردین ماه سال 1396 ، کمپینی با عنوان ، هرمز پاک

برچسب‌ها: اجتماعی
 
 
آیا رویای هرمز،پاک ترین جزیره خلیج فارس محقق خواهد شد؟