January 16, 2019 - ، ساعت 05:23
 
 
در سلسله نشست‌های جشن عکس هرمزگان
عکاسی فمنیسم نباید با عکاسی زنانه اشتباه گرفته شود


صبح ساحل ، هنری -  صدف محمودی سلسله نشست های جشن عکس هرمزگان  در فرهنگ سرای طوبی در حال برگزاری ست، در این نشست ها برخی از عکاسان برگزیده با ارائه آثار خود به  بیان جهان شخصی شان می پردازند.  در روز یکشنبه در بخش نگاه شخصی الهام افروتن با موضوع عکاسی فمنیسم  دیدگاه خود را در عکاسی با ارائه آثارش شرح داد. در ادامه گفت و گوی صبح ساحل را با این هنرمند می خوانید:    

امروزه زنان در هر جای دنیا برای رسیدن به حقوق برابر تلاش می کنند و این امر در هر جامعه ای به یک شکلی دیده می شود اما همگی در یک راستا هستند، در این وادی زنان هنرمند و زنانی که در عرصه ی حقوقی فعالیت دارند نمود بیشتری دارند . 

باید دقت داشت که  عکاسی فمنیسم با عکاسی زنانه اشتباه گرفته نشود. گاهی در عکاسی فمنیسم لزومی به تمرکز کردن به شخص خود زن دیده نمی شود حتا ابزار و اشیایی هستند که برای نشان دادن اعتراض زنان استفاده می شود که می توان به هنر چیدمان جودی شیکاگو اشاره کرد. 

در اکثر مواقع عکاسی فمنیسم تلاقی سلف پرتره و پرفورمنس است که به عنوان مثال می توان از عکس های هنرمندانی چون سیندی شرمن و جودی دتر و هنرمندان ایرانی: خانم شادی قدیریان و شیرین نشاط آن را دریافت کرد.

یک مساله ی و دغدغه ای که برای من وجود دارد این است که ما زنان گاهی اسیر تبعیض احساسات نیز هستیم.  نمونه این تبعیض ها را می توان از کودکی مشاهده کرد. از  خندیدن با صدای بلند بگیرید تا بروز احساسات و یا حتا در خیلی از زنان دیده می شود که از بیان مسایل بیولوژیکی و طبیعی به شدت هراس دارند. همیشه اینگونه خواسته شده است که باید صبور باشیم. صبر در مقابل چه چیزی ؟! نابودی تک تک سلول های ذهن و روحم؟!

خوشبختانه در نسل های جوانتر به خاطر دسترسی آسانتر به اطلاعات و شرایط بهترآکاهی رسانی در مدارس محیط بازتری برایشان وجود دارد. در عکاسی فمنیسم لزومی بر دست گرفتن سلاح نیست بلکه بیان احساسات و نشان دادن روحیات آن ها خود نشان از این نو نگاه است. خیلی از مردان گمان می کنند که این عکاسان با حذف مرد می خواهند فمنیسم را در کارشان بهتر نشان بدهند اما لزوما حذف مردان مبنای نشان دادن این دیدگاه نیست چه بسا حضور مردان در این گونه کارها بسیار پررنگ تر و ملموس تر نشان داده شده است  مسلم است که هنرمند گاهی با  پنهان کردن سوژه ای در عکس حضور آن را پر رنگ تر نشان می دهد . 

در عکاسی فمنیسم لزومی ندارد که ما لباس مردانه به تن کنیم و در محیط های خشن خودمان را قرار دهیم در هر جایگاه و هر لباسی می توان  این عقیده را ابراز کرد و باید از خود سانسوری دوری جست. باید یک چیز را اعتراف کنم : گاهی از وجود این همه زن در نهادم حیرت می کنم. اما چیزی که مسلم است این اسن که من، تمام آن زنان هستم .ارسال شده: ساعت: 7:29

کلمات کلیدی: جشن عکس هرمزگان ، فرهنگ سرای طوبی ، الهام افروتن ، عکاسی فمنیسم

برچسب‌ها: فرهنگ و هنر
 
 
برگزاری روز جهانی تئاتر در بندرعباس

معرفی عکاسان برتر هرمزگان

شب خاطره انگیز عکاسان جوان هرمزگان