December 18, 2018 - ، ساعت 21:50
 
 
بندرعباس شهری که فاضلاب آن به دریا می ریزد


صبح ساحل ، اجتماعی - مدت مدیدی است که از اجرایی شدن طرح جمع آوری فاضلاب و بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب شهر بندرعباس می گذرد و هنوز مسولين امور فاضلاب  نتوانسته اند فاضلاب این شهر را در حد مطلوب و مطابق با استانداردهای زیست محیطی ، حداقل جهت آبیاری فضای سبز شهری استفاده نمایند .

بنا به بررسیهای صورت گرفته توسط سازمان محیط زیست از ابتدای شروع بکار این تصفیه خانه آلودگی در خروجی آن مشهود بوده وآلودگی میکروبی در پساب خروجی تصفیه خانه های بندرعباس بالاتر از حد مجاز است.

روزانه میلیونها لیترقاضلاب شهری خام ، بدبو ،کدرو همراه کف ازطریق خورگورسوزان ودیگرکانالهای شهر و شهرک نیروی دریایی (هدیش) وارد دریا میشود ومسولین این شهر از اداره ی آب و فاضلاب گرفته تا محیط زیست که به عنوان دستگاه نظارتی وحاکمیتی ، شورای اسلامی شهر ،شهرداری ، بهداشت ، دادگستری واستانداری بی تفاوت نسبت به این موضوع مهم از کنار آن می گذرند، که خود ظلم بزرگیست به دریا ،مجیط زیست و مردم این شهر .بزرگترین و خطرناکترین حوزه ی آبریز فاضلاب به دریا مربوط می شود به انتهای خورگورسوزان ، ساحل محله ی سیم بالا . جالب است بدانید تنها پیست قایقرانی وهتل پنج ستاره ی هرمز نیز که احتمالا یکی از ستاره های آن رایحه ی فاضلاب است در مجاورت این رودخانه فاضلاب واقع شده اند . به نظر می آید اجحافی ازین عظیم تر در حق محیط زیست، دریا و آبزیان و مردم این شهر نمی توان سراغ داشت .حال سوال از مسولین این است ، بندر عباس شهری توریستی ومهمترین بندر تجاری واقتصادی ایران که سالانه میلیونها گردشگر را به خود می بیند باید ساحلی این چنین متعفن داشته باشد ؟ وسوال دیگر اینکه اگر بندرعباس دریا نداشت آن وقت تکلیف فاضلاب این شهر چه می شد ؟ مگر شهرهایی که دریا ندارند فاضلابشان در کوهها ودشتها رها می کنند ؟ظاهرا هدایت فاضلاب به دریا راحتترین راه حل بوده است که به فکر مسولین آب و فاضلاب  این شهر رسیده است ، واساسا قدم زدن در پیاده رویی گیریم زیبا در کنارساحلی سرشاراز فاضلاب وبوی بد ومتعفن چه ارزشی جز بیماری و استنشاق میکروب دارد؟ هرتازه واردی که برای اولین بار در این شهر با دریا روبرو میشود بوی فاضلاب را بجای بوی دریا اشتباه می گیرد .می گویند« کاغذ زباله نیست» «مدیریت پسماند شهری» و شعارهایی از این دست، که تنها درحد شعار باقی مانده ، آیا آب این مایع حیاتی که زنده بودن موجودات و طبیعت وابسته به آن است و شهر وکشور ما نیز با کمبود شدید آن روبرو میباشد ، اینقدر برای مسولین این شهر مهم نیست که روزانه باید میلیونها لیتر از آن صرف آلوده کردن محیط زیست ، دریا و آبزیان شود ؟ مگر اینگونه هدر رفتن آب مغایر با شعارهای تبلیغاتی اداره ی آب وفاضلاب در باب صرفه جویی از آب نیست ؟آیا این همه تلاش و صرف بودجه و هزینه برای اجرای پروژه جمع آوری فاضلاب و احداث تصفیه خانه فاضلاب برای آلوده کردن طبیعت ودریا وداشتن شهری متعفن وتبدیل ساحلی زیبا وبکر به ساحلی سرشار از فاضلاب و آلودگی بوده است ؟ آیا نفس کشیدن هوای پاک درکنار ساحل وتناول غذایی سالم از دریا حق طبیعی مردم این دیار نیست که سالها با دریا زیسته اند ؟ اینها سوالاتی است که مسولین باید به آن پاسخ گویند و حقوق شهروندی مردم بندرعباس نیز ایجاب می کند ، قاطعانه از مسولین تقاضا نمایند هرچه زودتر فکر و چاره ای برای حل این مشکل بیندیشند تا حقوق شهروندی مردم این شهر حداقل در این بخش پایمال نشود . 

عباس حمیدزاده//ارسال شده: ساعت: 9:11

کلمات کلیدی: اجرایی شدن ، طرح جمع آوری فاضلاب ، بهره برداری ، تصفیه خانه فاضلاب شهر

برچسب‌ها: اجتماعی
 
 
چهار طرح فرودگاهی در بندرعباس افتتاح شد

نخستین هنرستان فنی وحرفه ای هوشمند هرمزگان به بهره برداری رسید

پل خلیج فارس قبل از پایان دولت دهم به بهره برداری می‌رسد

گام های بلند شرکت آتیه سازان حافظ

راه اندازی مرکز رادیوتراپی بندر عباس تا سال آینده