January 16, 2019 - ، ساعت 05:24
 
 
بیشتر از روان شناسان کمک بخواهیم


صبح ساحل ، اجتماعی - مژده ذوالعلی/روانشناس وقت آن رسیده است که از روان شناسان ، روان درماندگان و متخصصین امور ذهنی و روانی کمتر بگوییم تا به بهزیستی و شادکامی درزندگی دست پیدا کنیم.  وقت آن رسیده است که از تصورات قالبی درمورد مراجعه به روان شناسان و کسب دانش روان شناسی دست بکشیم . درهر مقطع واتفاقی درزندگی روی کمک فکری روان شناسان خود حساب کنید.روان شناسان افرادی خبره ،ريال رازدار ، آشنا ومسئول هستند . تحت هیچ شرایطی شما را قضاوت نمی کنند و بدون درنظر گرفتن نظر و عقیده ی شخص ، با شما همدلی می کنند.

روند بسیاری ز ما در زندگی روزمره برای انجام کوچکترین امور خود قبیل آشپزی ، استفاده از وسیله ی برقی جدید ، استفاده از کرم و یا شامپوی جدید وهزاران مسائله ای دیگر ازمتخصصین آن حرفه ویا از دفترچه ی راهنما ویا کاتالوگ های معرفی آن محصول مراجعه می کنیم.

اما عموما درمورد مسائل مربوط به روح و روان خود تربیت فرزند ویا امور مربوط به زندگی مشترک هیچ گاه نیاز به متخصص و یا مطالعه برای آگاهی را احساس نمی کنیم.

البته عده ای از ما در موارد خاصی رو می آوریم به مشورت با افر ادی از دوستان و یا آشنایان ویا فامیل که با دلسوزی آنها با ر بحران بدتری درزندگی  مواجه می شویم . آیا تابحال بر اهمیت کیفیت زندگی خود فکر کرده ایم . آیا ابعاد این کیفیت نیاز به سرمایه گذاری ندارد ؟ آیا به دست آوردن دانش ومطالعه باید درزمینه ی امور ملموس ویا علوم پایه ویا ریاضیات باشد؟

آیا وقت آن نرسیده درمورد مسائل عالی مربوط به روان خویشتن وکیفیت زندگی دانشی کسب کنیم؟ در ادامه به چند مورد از مهم ترین کاربردهای روان شناسی در زندگی اشاره می کنیم

▪ انگیزه پیدا کنید:

 هدفتان چه ترک کردن سیگار باشد، چه کم کردن وزن یا یاد گرفتن یک زبان جدید، روان شناسی درس های زیادی برای ایجاد انگیزه دارد. برای بالا بردن سطح انگیزه تان برای انجام یک کار، از نکات زیر که از تحقیقات انجام گرفته در روان شناسی آموزشی و شناختی به دست آمده، استفاده کنید.

برای بالا نگه داشتن سطح علاقه تان، با عناصر جدیدی آشنا شوید.برای جلوگیری از خستگی و یکنواختی، تکرار و تناوب کار را تغییر دهید.چیزهای جدیدی یاد بگیرید که براساس دانش کنونی تان باشد.اهداف مشخص برای خود تعیین کنید که مستقیما با آن کار در ارتباط باشند.

برای کاری که خوب انجام می دهید به خودتان پاداش دهید.

▪ مهارت های رهبریتان را ارتقاء دهید:

مهم نیست که مدیر یک دفتر باشید یا مدیر یک کلوپ مخصوص جوانان، داشتن مهارت های خوب مدیریتی و رهبری در نقطه ای از زندگیتان به درد خواهد خورد. همه آدم ها رهبر به دنیا نمی آیند، اما چند نکته ساده که از تحقیقات روان شناسی مربوط به این موضوع به دست آمده است، می تواند به شما برای ارتقای مهارت های رهبریتان کمک کند. یکی از مشهورترین تحقیقات انجام گرفته روی این موضوع به سه سبک مدیریتی مشخص می پردازد. نکات زیر برگرفته از یافته های این تحقیق است:

افراد گروه را به خوبی راهنمایی کنید، اما اجازه دهید همه نظراتشان را ابراز کنند.

در مورد راهکارهای احتمالی برای مشکلات با اعضای گروه صحبت کنید.

بر تقویت ایده ها تمرکز داشته باشید و به نظرات خلاق گروه پاداش دهید.

▪ روابط عمومی تان را قوی تر کنید: 

ارتباط عمومی فراتر از نحوه حرف زدن و نوشتن شماست. تحقیقات نشان می دهد که نشانه های غیرکلامی سهم زیادی در ارتباطات میان فردی دارد. برای این که به طور موثری پیامتان را به فرد مقابل برسانید باید یاد بگیرید چطور به صورتی غیرکلامی خود را ابراز کنید و در افراد پیرامونتان نیز به دنبال اشارات غیرکلامی باشید. در زیر به چند استراتژی مهم اشاره می کنیم:

ارتباط چشمی قوی داشته باشید

نشانه های غیرکلامی را در دیگران تشخیص دهید.

 یاد بگیرید از تن صدایتان برای تقویت پیامتان استفاده کنید.

▪ یاد بگیرید دیگران را بهتر درک کنید:

درست مثل ارتباط غیرکلامی، توانایی شما در درک احساساتتان و احساسات اطرافیانتان نقش مهمی در روابط و زندگی شغلیتان بازی می کند.

واژه هوش احساسی به توانایی شما برای درک احساسات خودتان و دیگران اطلاق می شود. این مساله آنقدر اهمیت دارد که برخی از روان شناسان اعتقاد دارند هوش احساسی شما بسیار مهم تر از هوش فکریتان است، اما چطور می توانید هوش احساسیتان را تقویت کنید؟ راهکارهای زیر می تواند کمکتان کند:

واکنش های احساسی خود را به دقت ارزیابی کنید

تجربیات و احساساتتان را در دفترچه ای یادداشت کنید.سعی کنید موقعیت های مختف را از دیدگاه دیگران ببینید.

تصمیمات درست تری بگیرید: تحقیقات انجام شده در روان شناسی شناختی اطلاعات زیادی درمورد تصمیم گیری ارائه می کند. با اعمال این راهکارها در زندگیتان می توانید یاد بگیرید تصمیمات هوشمندانه تری اتخاذ کنید. دفعه بعدی که خواستید یک تصمیم بزرگ بگیرید، سعی کنید از تکنیک های زیر استفاده کنید.

▪ سعی کنید به موقعیت از دیدگاه های مختلف نگاه کنید: 

دیدگاه منطقی، احساسی، شهودی، خلاقانه و دیدگاه مثبت گرا و منفی گرا.

هزینه ها و فواید احتمالی یک تصمیم را در نظر بگیرید. 

از روش های تجزیه و تحلیل شبکه ای استفاده کنید که برای میزان ارضای هر نیاز با هر تصمیم یک نمره می دهد.

▪ بازده کاری تان را بیشتر کنید:

 گاهی اوقات به نظر می رسد که هزاران کتاب، سایت و مجله به ما می گوید چطور از روزمان استفاده بیشتری ببریم، اما چقدر از این توصیه ها در تحقیقات واقعی به اثبات رسیده اند؟

به عنوان مثال به دفعاتی فکر کنید که شنیده اید انجام همزمان چند کار می تواند سرعت، دقت و بازده کارتان را کم می کند.

برای بالا بردن بازده کاری تان چه درسی از روان شناسی می توانید بگیرید؟ اینها برخی از راهکارها در این رابطه هستند:

وقتی روی کارهای پیچیده و خطرناک کار می کنید از انجام همزمان کارهای دیگر خودداری کنید.

روی کاری که در دست دارید تمرکزکنید.

از منحرف شدن حواستان جلوگیری کنید.

▪ سالم تر باشید:

روان شناسی می تواند ابزار مفیدی برای تقویت سلامت عمومی شما هم باشد. از راه های تقویت ورزش و تغذیه سالم تر گرفته تا درمان افسردگی، زمینه روان شناسی سلامت استراتژی های بسیار مفیدی ارائه می دهد که به شما کمک می کند سالم تر و شادتر زندگی کنید. برخی نمونه هایی که می توانید مستقیماً وارد زندگیتان کنید عبارتند از:تحقیقات نشان داده است که هم نور خورشید و هم نور مصنوعی می تواند علائم اختلالات فصلی را کاهش دهد.تحقیقات نشان داده است که ورزش درمانی بسیار موثر برای افسردگی و همچنین اختلالات ذهنی است.

تحقیقات نشان داده است که کمک به دیگران برای درک خطرات رفتارهای ناسالم به انتخاب های سالم تری می انجامد.ارسال شده: ساعت: 8:18

کلمات کلیدی: مژده ذوالعلی ، روان شناسان

برچسب‌ها: اجتماعی