December 16, 2018 - ، ساعت 23:33
 
 
خطرناک‌ترین موجود زنده دنیا در هرمزگان


صبح ساحل ، اجتماعی - صدف محمودی در گوشه گوشه شهر بندرعباس و دیگر نقاط استان گیاهانی را می بینیم که به گفته بسیاری از کارشناسان خطرناک هستند.

اتحادیه اروپا کهور آمریکایی را خطرناک‌ترین موجود زنده دنیا نام گذاری کرده است. این گونه سالیان زیادی ست که در بندرعباس کاشته می شود این گونه در فضای سبز عمومی مانند پارک ها و بلوارها کاشته می شود. 

کهور آمریکایی یا پاکستانی چیست؟

درخت کهور در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری ایران، هند، استرالیا، آمریکای لاتین، آفریقای جنوبی و در صحرای سوزان امارات متحده عربی می‌روید، البته کارشناسان داخلی تفاوت بسیاری را میان درخت کهور ایرانی با کهور پاکستانی قائل هستند و گونه داخلی آن را بسیار کم خطرتر می دانند، اما متأسفانه در اکثر نقاط مورد نظر، درخت کهور پاکستانی یا آمریکایی کاشت شده است.

درختان کهور آمریکایی فاقد رطوبت بوده و با خشک نگه‌داشتن هوای اطراف خود مانع تشکیل ابرهای باران‌زا می‌شوند و با خاصیت پوست‌ریزی برگ‌هایشان در زمان گرده‌افشانی گرده‌هایشان را وارد هوا می‌کنند.این درختان با سفت کردن خاک و کم کردن پوشش گیاهی سبب می‌شوند آب‌های سطحی به زمین فرو نرود و در نتیجه سیلاب‌های ویرانگر ایجاد شود. 

با کم شدن گیاهان و بوته‌های اطراف، خاک حاصلخیز شسته شده و گیاهان خودرو رشد نمی‌کنند.

کهور آمریکایی دارای سمی است که منجر به فلج اعصاب فک و صورت و لرزش فک و در نهایت مرگ دام می شود و مسمومیت دام های اهلی از این گونه نیز گزارش شده است. این گونه گیاهی زمین را غیرقابل استفاده می کند و به خاطر این موضوع در فهرست گونه های مهاجم اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت قرار دارد. از طرف دیگر بر اساس برخی گزارش ها علت 45 درصد آلرژی بیماران در امارات متحده عربی وجود گیاه کهور است./تسنیم

کاهش 50 درصدی گونه های بومی با کاشت کهور آمریکایی

حسین آخانی کارشناس واستاد گیاه شناسی  در رابطه با کاشت گیاهان مهاجم در جنوب کشور برای جلوگیری از گرد و غبار اظهار داشت: کهور آمریکایی که رویشگاه اصلی آن در ونزوئلا است در آن منطقه تاثیر منفی نداشته اما این گونه خارج از محل رویش خود تاثیرات بسیار بازدارنده داشته است. گونه کهور آمریکایی زمانی که رشد می کند فسفر قابل استخراج ، نمک قابل حل و ترکیبات فنلی بیشتری نسبت به گونه های بومی ترشح می کند که تاثیر کشندگی بالایی بر گونه های دیگر که «خودرو» هستند،دارد. کهور آمریکایی و گونه های مهاجم در کاهش جمعیت گونه های بومی تاثیر تقریبا 50 درصدی دارد.

وی در رابطه با آبیاری این گونه و آسیب آن به خاک تصریح کرد: برگهای کهور آمریکایی به میزان زیادی ترکیبات ِفنلی و آل تریپتوفان دارد که هنگام شستشو این ترکیبات به خاک وارد می شود و از رشد گونه های دیگر جلوگیری می کند و همچنین این گونه در افزایش پشه ناقل مالاریا نقش دارد.

کارشناس واستاد گیاه شناسی دانشگاه تهران تاکید کرد: کاشت کهور آمریکایی در جنوب کشور علاوه بر شوری خاک باعث فقر پوشش گیاهی می شود که این خود زمینه گیاه زدایی از خاک را فراهم می کند. این گیاه قدرت جذب آب بسیار بالایی دارد که باعث تشدید بیابان زایی و تولید ریزگرد در منطقه می شود.

آخانی گفت: کاشت کهور آمریکایی در منطقه جنوب کشور هزینه های هنگفتی را به وجود آورده است که اگر برای کاشت گیاهان بومی هزینه می کردند، نتیجه بهتری داشت. کاشت این گونه باعث شوری خاک می شود و برای نگه داشتن رطوبت این گونه باید آب زیادی مصرف کنند که با توجه به وجود بحران آب درکشور این گونه ضرر و آسیب بسیاری هم از لحاظ درآمد و هم از لحاظ بحران آب به کشور وارد می کند.

این کارشناس اظهار کرد: برای جلوگیری از ریزگردها در جنوب کشور کاشت این گونه برای برخی سودجویان بسیار سود ده بوده است چرا که وارد کردن این گونه مهاجم می تواند سرمایه کلانی برایشان داشته باشد .

وی افزود: یکی از مسئولان سازمان جنگل‌ها و مراتع در پاسخ به سوال بنده در خصوص خطرناک بودن کاشت کهور آمریکایی در جنوب کشور اظهار داشت که ( اجرای این پروژه‌ها فرصت خوبی برای انجام ماموریت‌های متعدد و کسب درآمد برای کارشناسان است) که این پاسخ بسیار نگران کننده است.

آخانی تصریح کرد: تنها راه حل مقابله با ریزگردها تامین حقابه تالاب ها است که تنها راه حل تامین حقابه ها در جنوب کشور سیلابی شدن تالاب ها است چرا که با این کار علاوه بر شستشوی خاک ، مواد مغذی را از مناطق مرتفع به دشت ها منقل می کند و باعث سرسبزی و مهار ریزگردها می شود/ باشگاه خبرنگاران جوان

گیاه «کنوکارپوس» سلامت انسان‌هایی که سیستم بدنی 

ضعیفی دارند را تهدید می‌کند

مدرس دانشگاه در زمینه محیط زیست گفت:  در سال 83 درخت کنوکارپوس به منظور توسعه فضای سبز وارد استان‌های بوشهر، خوزستان و هرمزگان شد،گفت: حجم گسترده ای از این گیاه فضای سبز این استان‌ها را تشکیل داد، تا آنجایی که بحث آلودگی و تنگی نفس ناشی از گرده‌های این درخت مطرح شد.

این کارشناس محیط زیست در ادامه توضیح داد: گرده‌های این درخت نه تنها گرده‌های آن مشکل تنفسی ایجاد می‌کند، بلکه لاشه برگ‌هایی که می‌ریزد بسیار دیر تجزیه و جذب می‌شوند.

مجتهد نجفی اردبیلی با بیان اینکه درختان کهور آمریکایی، کاج، صنوبر و...نیز به مانند کنوکارپوس آلودگی ایجاد می‌کنند، عنوان کرد: چنانچه برای افزایش سرانه فضای سبز همچنین توجه به زیبایی شهر مسئولان  کاشت درختانی مانند، زیتون و مرکبات را در دستورکار خود قرار دهند، هم برگ‌های زیر آنها سریع تجزیه می‌شوند، هم آلودگی‌های تنفسی ایجاد نمی‌کنند.

وی با انتقاد از اینکه یک گونه خارجی به میزان زیادی مورد توجه مسئولان قرار گرفته است، گفت: چرا کاشت درختانی مانند کنارو مرکبات در استان در دستور کار قرار نمی‌گیرد.

این مدرس دانشگاه در زمینه محیط زیست در پایان با اشاره به مشکلات زیست محیطی، تنگی نفس و مشکلات اجتماعی هشدار داد: به بهانه نبود آب کشاورزی بسیاری از موارد خوراکی و کشاورزی ما از خارج از کشور وارد می‌شود./فارس

به گزارش صبح ساحل با وجود این که مدت زیادی ست در خصوص این موضوع صحبت شده و پیامدهای آن در استان خوزستان دیده شده اما هنوز در هرمزگان چاره ای برای این موجود خطرناک اندیشیده نشده است و شاهد تعداد بیشمار آن در فضای سبز شهری هستیم.ارسال شده: ساعت: 8:23

کلمات کلیدی: گوشه گوشه شهر ، نقاط استان گیاهانی ، کارشناسان خطرناک

برچسب‌ها: اجتماعی