November 21, 2018 - ، ساعت 11:31
 
 
غصه‌ها یا « قصه‌های هرمز»؟


 صبح ساحل ، هنری - صدف محمودی//در روزهای گذشته خبری منتشر شد که بازتاب های بسیاری میان اهالی فرهنگ و هنر بندرعباس داشت، خبر از این قرار بود که جمشید بایرامی طی مصاحبه ای با یکی از خبرگزاری ها از ساخت فیلمی شش اپیزودی باعنوان «قصه‌های هرمز» در جزیره هرمز خبر داده و ضمن آن خود را مشاور هنری استاندار هرمزگان معرفی کرده است، موضوعی که تا روزهای اخیر علنی نبود. 

این دو موضوع یعنی سمت مشاور برای جمشید بایرامی و ساخت فیلم موجب واکنش هایی از سوی هنرمندان هرمزگان شده است. بایرامی همچنین بیان کرد کارگردان هایی از جمله شهرام مکری، سعید روستایی، مسعود بخشی، مونا زندی، آیدا پناهنده و امیر یوسفی که  نام های آشنایی در سینمای ایران هستند کارگردانی این فیلم شش اپیزودی را برعهده دارند و استانداری هرمزگان تهیه کننده قصه های هرمز است. به گزارش صبح ساحل  شنیده ها حاکی از آن است  که فعالان فرهنگی به دلیل نبود امکانات اولیه معیشتی در هرمز  از ساخت این فیلم معترض هستند. به عبارتی چرا باید در هرمزی که از نداشتن امکانات اولیه رنج می برد و داری مشکلات اساسی ا ست بودجه کلانی برای  فیلمی که به نظر می آید ضرورتی در ساخت آن احساس نمی شود اختصاص یابد؟ برای بررسی بیشتر این موضوع با برخی از فیلم سازان استان و همچنین جمشید بایرامی گفت و گویی داشتیم. 

هرمزی كه سالن سينما و فرهنگسرا ندارد...

سارا رضایی کارگردان و تدوینگر هرمزگانی در این خصوص عنوان کرد: سوالی که برای من پیش آمده در رابط با تخصیص بودجه این پروژه است، آیا بودجه استان قرار است صرف ساختن فيلمی درباره هرمز محروم و فقير آن هم توسط كارگردانان غير بومي بشود؟ البته که هیچكسی هيچ مشكلي با ساختن فيلم در اينجا ندارد، همونطور كه خيلي ها  آمدند و ساختند اما آیا هرمزی كه سالن سينما و فرهنگسرا ندارد چرا بايد بودجه اش  به ساختن فيلمی  اختصاص یابد؟ 

ما هم بایدمثل مصدوم هرمزی در نبود آمبولانس بمیریم؟ 

مهرداد امیرزاده از دیگر کارگردانان استان هرمزگان در گفت و گو با صبح ساحل بیان کرد: همه ما از اوضاع و احوال اقتصادی و وضعیت کار و معیشت و رفاه مردم ایران با خبریم و به مدد رسانه ها حتی از ریز احوال و جزییات هر کوتاهی دولتی و مدیران و مافوقان و  زیر دستان آنها کاملا واقفیم و آنقدر خوب می دانیم که اصلا نیاز به ذکر این مصیبتها نیست و حتما هم می دانید که اولین بخش از آسیب دیدگان این وضع اهالی فرهنگ و هنر و سپس تمامی مردم هستند اما در این وضع اهالی جزیره زیبای هرمز هم وضعشان مثل جزیره شان زیبا نیست و حتی مرگ هم دل کسی را ظاهرا نمی آزارد و برای ما اهالی سینما فیلم نساختن و فیلم ندیدن عین مردن است پس ما در حال مرگیم با آنکه فیلم ساختن را در ایران و خارج از ایران و حرفه ای ترین سطوح آموختیم و کار کردیم اما بهانه امروز این است که پول نیست.

 درست در این وضعیت استانداری قرارداد ساخت فیلم درباره هرمز را با فیلمسازان و البته عکاس و علاقه مندان و کنش گران کشوری می بندد و انگار  هیچکس جز آقای جمشید بایرامی از مسائل فرهنگی سر در نمی آورد.

 جمشید بایرامی مشاور همان استانداری است که درست یک هفته پیش به فرهنگ و هنر هرمزگان ایراد می گرفت که در رخوت به سر می برند و برخورد خواهد شد، خب حالا ما باید برخورد کنیم یا مثل مصدوم هرمزی در نبود آمبولانس بمی ریم؟ تکلیفمان چیست؟

 فیلمسازان هرمزگان که گاه پول بلیط مسافرت برای حضور در جشنواره را ندارند لایق این قرارداد نیستند که شما با شهرام مکری و سیف الله صمدیان قرارداد ببندید؟

کیفیت فیلم را که استاندار یا آقای بایرامی نمی توانند تشخیص دهند اما برای قرارداد می توان کیفیت سنجی کرد که کدام فیلمساز هرمزگانی وجاهت فنی بیشتری دارد ، به هرحال توقع هیچگونه سکوتی نداشته باشید. کاسه خیلی وقت است لبریز شده است. 

شهاب آبروشن نیز دیگر کارگردانی ست که مخالفت خود را با این پروژه اعلام کرد و گفت: من هم قطعا مخالفم و مخالفتم هم صرفا به خاطر حضور کارگردان‌های غیر بومی نیست وضعیت رفاهی، فرهنگی و معیشتی جزیره به ساخته شدن فیلمی با بودجه‌های کلان اولویت دارد. 

مجید سرنی زاده هم از دیگر هنرمندان سرشناس استان هرمزگان  است که در بخشی از یادداشت خود در اعتراض به این موضوع نوشت: اخیرا دوست هنرمندی خود را مشاور فرهنگی هنری استاندار معرفی کرده و از یک پروژه سینمایی سخن می‌گوید که گویا برگ‌برنده‌اش برای تصدی این مسئولیت است. اگر ادعای ایشان صحت داشته باشد، اینجا دو سوال مطرح است، نخست آنکه با وجود ضرورت انتخاب فردی آشنا به جامعه مخاطب به عنوان مشاور فرهنگی، آیا در هرمزگان قحطی رجال فرهنگی رخ داده که فردی غیرآشنا به فرهنگ هرمزگان می‌شود مشاور فرهنگی و قرار است مشاوره‌هایی هزینه‌بر با اهداف نامعلوم فرهنگی  ارائه نماید.اگر سراغی از هنرمندان و فرهنگیان ملی و بین‌المللی هرمزگان بگیرید فهرست بلندبالایی در اختیارتان خواهد بود از اساتید و بزرگان فرهنگ و هنر استان، افرادی با تجربه‌های ملی و بین‌المللی و با تحصیلات دانشگاهی که ما جوانان افتخار شاگردی‌شان را داشته ایم.

سوال دوم اینکه مگر هرمزگان فیلم‌ساز و جامعه فیلم‌سازی ندارد که چنین پروژه‌ای را مدیریت کنند؟ احترام همه کارگردانانی که دوست مشاورمان مطرح کرده‌اند بر همه ما واجب است اما آیا سراغی از جامعه فیلم‌سازی هرمزگان که تحصیلات و تخصص و تجربه فیلم‌سازی و افتخارات ملی و بین‌المللی دارند گرفته‌اید که نظرشان در این باره چیست؟ 

پس از گفت و گو با هنرمندان استان با جمشید بایرامی پیرامون این مسائل مصاحبه ای داشتم،وی توضیح داد:

همانطور که پیشتر عنوان شد این فیلم شش اپیزود دارد که هرکدام 20 دقیقه است، یعنی قصه‌های هرمز یک فیلم 120 دقیقه ای‌ است.

از وی پرسیدم آیا هیچ یک از کارگردانانی که قرار است این فیلم را بسازند تا به حال به جزیره هرمز سفر کرده

بایرامی: برخی از این افراد به این جزیره آمده اند و برخی دیگر خیر اما آن ها قرار است  قصه خودشان را بسازند، به عبارتی داستان را از خود هرمز پیدا کنند چرا که هرمز قصه های جالبی در خود دارد. وی در رابطه با بودجه این فیلم گفت: هرمز جز زیباترین جزایر ایران است و علاوه بر این جزیره بسیار مهمی در خلیج فارس به شمار می رود، ما قرار است با این فیلم هرمز را به جهان معرفی کنیم پس باید از کارگردان هایی استفاده کنیم که در سطوح ملی و بین المللی صاحب سبک هستند دلیلی ندارد از کارگردانان بومی استفاده کنیم.بایرامی در پایان بیان کرد: برای جذب توریست و گردشگر باید سرمایه گذاری کرد، استفاده از این کارگردانان باعث می شود همه ایران هرمز را ببینند و قطعا بودجه تخصیص داده شده با ساخت این فیلم بازخواهد گشت. اند؟ 

 به گزارش صبح ساحل در همین راستا برخی از سینماگران و فعالان فرهنگ و هنر بیانیه ای را  خطاب به استاندار هرمزگان تنظیم کرده اند، که در شماره های آتی بر حسب ضرورت به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت. فعالان فرهنگی می توانند در این زمینه برای ما یادداشت بنویسند و یا نظرشان را ارسال کنند. ارسال شده: ساعت: 8:48

کلمات کلیدی: ساخت فیلمی ، شش اپیزودی ، «قصه‌های هرمز» ، جزیره هرمز

برچسب‌ها: فرهنگ و هنر
 
 
معطلی مسافران دراسكله های بندرعباس و قشم كاهش می یابد

نتیجه کمیته بررسی سانحه دریایی اتوبوس دریایی بزودی اعلام می‌شود

بهره برداری از بندر هرمز به اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان واگذار شد

پرونده حادثه دریایی دوباره به جریان می افتد!!

تردد شناور کاتامارون در مسیر هرمز