November 21, 2018 - ، ساعت 11:31
 
 
«خواجه عطا» روایتی از یک مبارز


 صبح ساحل ، هنری - صدف محمودی//تئاتر خواجه عطا از چهارم اردیبهشت ماه در فرهنگسرای طوبی به روی صحنه رفته است، حسین غلامشاهی کارگردان این نمایش است و سید محمد بنی هاشمی تهیه کنندگی این اجرا را به عهده دارد. این نمایش تا 16 اردیبهشت ماه اجرا خواهد شد. از این رو با سید محمد بنی هاشمی تهیه کننده \"خواجه عطا\" گفت و گویی داشتیم.

 

به گزارش صبح ساحل تهیه کننده خواجه عطا بیان کرد: این نمایش درباره فردی ست که در مقابل استعمار پرتغالی ها ایستاده و با آن ها مبارزه کرده است، خواجه عطا یک شخصیت تاریخی ست که ریشه در تمدن  و فرهنگ این منطقه دارد. خواجه عطا در واقع از غلامان دربار هرمز بوده است اما بعدها به علت شایستگی هایی که از خودش نشان داد امیر هرمز او را به عنوان نائب السلطنه برمی گزیند، وی پس از مدتی با تشکیل لشکری به جنگ پرتغالی ها می رود، اگرچه در این جنگ شکست می  خورد اما به هر حال او فردی ست در که در مقابل استعمار در آن زمان ایستاد و این موضوع برای تمدن این منطقه حائز اهمیت است.

سید محمد بنی هاشمی اضافه کرد: در همین راستا در برنامه دایره تی وی قسمتی را به موضوع خواجه عطا اختصاص دادیم، همانطور که واقفید در بندرعباس محله ای هم به این اسم وجود دارد، به همین خاطر از مردم  و اهالی محل در این خصوص پرسیدیم: آیا آن ها خواجه عطا را می شناسند؟ تقریبا هیچ یک از افراد این فرد را نمی شناختند و علت نام گذاری این محله را  نمی دانستند.

تهیه کننده نمایش خواجه عطا درباره فعالیتش در این حوزه توضیح داد: نمایش مکبث زار اولین تجربه من در زمینه تهیه کنندگی تئاتر بود. روی آوردنم  به این شاخه به دلیل علاقه ام به هنر بود، چرا که فکر می کنم از هر راهی باید به فرهنگ و هنر استان کمک کرد. فرهنگ و هنر باعث ارتقای سطح جامعه می شود، در بسیاری از کشورهای پیشرفته، اهمیت به هنر باعث ترقی آن ها شده است.

بنی هاشمی با بیان این نکته که استقبال از نمایش مکبث زار خوب بود اظهار کرد: همین استقبال باعث شد در این عرصه به ادامه فعالیتم بپردازم. خواجه عطا دومین تهیه کنندگی من در تئاتر است. به جز هنرمندانی که در سطح ملی فعالیت می کنند باقی هنرمندان دغدغه کسب درآمد از راه هنر  را دارند. هدفم ایجاد ارتباط دوسویه در هنر است یعنی در آمدزایی در کنار فعالیت هنری برای هنرمندان.

وی خاطرنشان کرد: پیش از این، کارگردان، بازیگران و دیگر عوامل گروه به جای تمرکز روی اجرا مجبور به انجام کارهایی همچون تهیه مجوز، تبلیغات و بیلبورد بودند اما چنین فعالیت هایی به عهده تهیه کننده است، در این صورت اثر هم با کیفیت بهتری تولید خواهد شد.

 بنی هاشمی در پایان از روند استقبال مردم از نمایش خواجه عطا  اظهار امیدواری کرد و گفت: این نمایش به مدت 11 شب اجرا می شود اما در 9 و 10 اردیبهشت ماه برگزار نخواهد شد. ارسال شده: ساعت: 8:01

کلمات کلیدی: تئاتر خواجه عطا\r\n16 اردیبهشت ماه\r\nفرهنگسرای طوبی

برچسب‌ها: فرهنگ و هنر