October 23, 2018 - ، ساعت 08:52
 
 
شیرین حفار :
آموزش نقشی اساسی در پیشرفت والیبال بانوان استان دارد


صبح ساحل ، ورزشی - حسین نارنجی نسب پیشینه والیبال دراستان هرمزگان از آموزشگاه ها می باشدو  در دهه 50 اوج والیبال در آموزشگاه ها بود.    

آن زمان درباشگاه ها والیبال تازه راه افتاده بود باشگاه شعاع(آرش) تاج(استقلال) از جمله باشگاه هایی بودند که پایه ریزی والیبال را در بندرعباس نهادند.

در رقابت های آموزشگاه های استان تمام نخبگان والیبال آن زمان درتیم‌های دبیرستان ها ی خود  عضویت داشتند.

دبیرستان های محمود پزشکی، ابن سینا، ششم بهمن و 25 شهریور از جمله مدعیان قهرمانی بودند.

بانوان نیز مانند آقایان والیبال را دنبال می کردند و رقابت بین آنها  وجود داشت اما نه به اندازه آقایان.

 یکی ازوالیبالیست هایی که درخانواده ورزشی پرورش یافته شیرین حفار است که در والیبال و دو ومیدانی فعالیت داشت.

گپ وگفت ما را با خانم شیرین حفار بازیکن ومربی با اخلاق ومتواضع والیبال در پی می آید که با هم می‌خوانیم:

 معرفی؟

شیرین حفار هستم متولد 14 اردیبهشت ماه 1364 بندرعباس دارای دو خواهر هستم.

 فعالیت تان در والیبال از کی شروع کردید؟

والیبال را از 15 سالگی شروع کردم و در 16 سالگی به طور حرفه ای دراین رشته ادامه دادم و علاوه بر والیبال دوومیدانی نیز را از سن 6 سالگی آغاز کردم و دراین رشته مقام هایی به دست آوردم.

 سابقه حضورتان در تیم های استانی را بگویید؟

از سال 81 پس از درخشش درمسابقات آموزشگاه های بندرعباس به عضویت تیم والیبال آموزشگاه های استان در آمدم و فعالیت حرفه ای خود را از باشگاه آبفا شروع کردم و درلیگ های کشور حضور مستمر داشتم و پس از مصدومیتی که برایم پیش آمد مدتی از والیبال به دور بودم و پس از بهودی کامل درحال حاضر به فعالیتم ادامه می دهم.

 مقام های کسب شده در والیبال و دومیدانی؟

دررشته دو ومیدانی کشوری در مسابقات زنجان مقام سوم تیمی را کسب کردیم.

در والیبال نیز در لیگ دسته دوم کشور با کسب مقام دوم به لیگ دسته یک صعود کردیم. 

همچنین درسال 81 در مسابقات لیگ دسته دوم مقام دوم را به دست آوردیم.

در مسابقات لیگ دسته یک کشور درسال 82 مقام چهارم ومقام سوم در لیگ دسته یک کشور در سال 83 را کسب کردیم و همچنین در سال های 82 تا 84 نیز مقام اول مسابقات منطقه ای دانشجویان آزاد در اراک کسب کردیم.

درسال 84 پس از چندین سال تلاش مستمر توانستیم با بازیکنان بومی به لیگ برتر راه یافتیم و دوسال با این تیم در لیگ برتر حضو رداشتیم.

 مربیگری را از چه سالی شروع کردید؟

از سال 94 کار مربیگری را آغاز کردم و تیم والیبال المهدی را به دست گرفتم که همچنان مربیگری این تیم را برعهده دارم. درادامه نیز مربیگری تیم نوجوانان آموزشگاه های کشور را درسال 87 و مربیگری تیم والیبال نوجوانان ناحیه دو آموزش و پرورش بندرعباس د رمقطع راهنمایی ودرسال 88 مربیگری تیم آلومینیوم هرمزگان را برعهده گرفتم و در سال 88 مربیگری تیم دانشگاه آزادبندرعباس را درمسابقات منطقه ای به دست گرفتم.

  وضعیت والیبال بانوان را چگونه ارزیابی می کنید؟

والیبال بانوان استان روند روبه رشدی دارد واگر با همین برنامه فعلی آن را دنبال کنند والیبال بانوان می تواند در کشورمطرح شود.

یکی از راه حل های پیشرفت والیبال بانوان مدرسه والیبال وایجاد پایگاه استعدادیابی است که در تعامل با آموزش و پرورش می تواند راه گشای پیشرفت برای والیبال باشد. 

 چه مشکلاتی موجب شده والیبال بانوان پیشرفتش کند باشد؟

آموزش مربیان یکی از راه حل های حرکت رو به جلو والیبال بانوان است و آموزش نقش اساسی در پیشرفت والیبال بانوان استان دارد.

دراین راه هیات والیبال در چندساله اخیر به آن توجه داشته و با برگزاری کلاس های آموزشی توانسته تا حدودی در رفع این مشکل قدم های مثبتی بردارد. ارتفاسطح علمی مربیان باعث پیشرفت والیبال می شود . 

 بهترین والیبالیست و مربی والیبال بانوان از نظر شما؟

حمیده عرب بهترین والیبالیستی که حرف برای گفتن دارد وبلقیس عرب نیز بهترین مربی والیبال است که متاسفانه درحال حاضر به دلیل بی مهری نسبت به ایشان از والیبال به دور است .

 بهترین بازی که تاکنون داشته اید؟

بهترین بازی ام در زمان عضویت در باشگاه آبفا باتیم اهواز درسال 82 بود که در باشگاه برق منطقه ای برگزار شد وموفق شدیم با شکست تیم اهواز مقام دوم را کسب کنیم و به لیگ دسته یک کشور صعود کنیم.ارسال شده: ساعت: 8:28

کلمات کلیدی: شیرین حفار ، پیشینه والیبال دراستان

برچسب‌ها: ورزش