October 20, 2018 - ، ساعت 21:34
 
 
در هوای گرم بندرعباس گروه موسیقی «داماهی»همه را به وجد آورد


صبح ساحل ، هنری - کنسرت گروه داماهی با حضور محمدرضا کوهزاد، مرتضی راستگو، امید راستگو و استاد قنبر راستگو در کنار اعضای گروه داماهی در بندرعباس برگزار شد.

به گزارش صبح ساحل: داماهی یک گروه ایرانی است که در سال 1393 توسط دارا دارایی (نوازنده‌ی باس و سرپرست گروه)، حمزه یگانه (نوازنده‌ی کیبورد و بنجو)، ابراهیم علوی (نوازنده‌ی گیتار و عود)، رضا کولغانی (خواننده) و شایان فتحی (نوازنده‌ی درامز و پرکاشن) تشکیل شد.

 این گروه با هدف تولید موسیقی با رویکردی آزادانه در تلفیق اِلمان‌های موسیقی محلی ایران (به‌ویژه موسیقی سواحل جنوب ایران)، جَز، رگه، فلامنکو، آفرو، لاتین، فانک، موسیقی هند و … به ساخت و تولید اولین آلبوم خود اقدام نمود و این آلبوم را در شهریور 1394 روانه‌ی بازار نمود. این گروه در بدو تأسیس این شانس را یافت تا همراه با پروژه‌ی سینمایی «دو-ر-می-فا-صلح» در جریان جام جهانی 2014 به برزیل سفر کند و همراه با چند گروه دیگر ایرانی علاوه بر اجرای چند کنسرت در شهرهای مختلف برزیل، قبل از بازی ایران و نیجریه در شهر کوریتیبا به روی استیج رسمی فیفا که در این شهر بر پا بود، برود و به اجرای کنسرت پردازد. پس از آن گروه به ایران بازگشت و در تهران و بندرعباس تعدادی کنسرت اجرا نمود.

با توجه به عمر کوتاه این گروه، کنسرت‌های این گروه در ایران همواره با استقبال بسیار خوب مردم همراه بوده و گروه توانسته علاوه بر ایجاد رضایت در مخاطب عام، نظر منتقدین و بسیاری از موزیسین‌های ایرانی را نیز به خود جلب کند.

همچنین اولین آلبوم گروه با نام «داماهی» نیز فروش نسبتاً خوبی در ایران داشته و نوگرایی گروه در ایجاد موسیقی منحصر به فرد و همچنین تنوع در بکارگیری عناصر موسیقیایی ملل مختلف در قالب کلی پاپ باعث شده تا این گروه طیف‌های گوناگونی از مخاطبین را با خود همراه سازد.

در 22 اردیبهشت ماه گروه موسیقی "داماهی" با اجرای قطعاتی از آلبوم «داماهی» و تک آهنگ‌های جدید خود که آمیخته‌ای از موسیقی‌های مختلف پاپ، جز و لاتین با موسیقی هرمزگان بود، به روی صحنه رفت.قطعه «در من برو شکار» با شعر محمود طلوعی نخستین ترانه اجرایی استاد قنبر راستگو بود که به همراه جفتی نوازی زیبای وی همراه بود تا آواز مسحورکننده‌اش را بخواند. پس‌ازآن ترانه «مش احمد» که این روزها به فراگیرترین ترانه هرمزگانی تبدیل‌شده است با صدای استاد قنبر راستگو و رضا کولغانی اجرا شد که همراهی پرشور حاضرین در سالن را به همراه داشت.

خواننده گروه داماهی با بیان اینکه ترانه مش احمد متعلق به استاد راستگو بوده و با نوای وی همه‌گیر شده و به‌نوعی سفیر این روزهای استان هرمزگان است و هیچ‌کس حق ندارد این ترانه را از آن خود بداند جز استاد راستگو، از حاضرین خواست به‌افتخار استاد راستگو مدت 10 ثانیه به‌صورت ایستاده به تشویقش بپردازند.

پس‌ازاین اجرا نوبت به اجرای ترانه‌های گروه داماهی رسید تا هیجان در سالن را به اوج خود برسانند. در این اجرا ترانه‌های یاز عزیز، بارون اسیدی، درد بی‌دردی، نیاز، سوگند، جاده لغزنده،جنکو، چپلنگ، سوپراستار، دیوانه، گل بته، بارون بارکو، مردن مردانه و لنج و بیوه به اجرا درآمد.

مجید سالاری که این روزها نخستین اجرای مستقلش با گروه سلیدون را در تهران پشت سرگذاشته بود در دو ترانه رضا کولغانی را همراهی کرد تا جایی که کولغانی وی را در بین پنج خواننده برتر استان هرمزگان در حال حاضر نام برد.

از جمله اتفاقات ویژه کنسرت داماهی، اکت‌ها و پرفورم جالب خواننده گروه بود که لحظات هیجان‌انگیزی را برای مخاطبان گروه رقم می‌زد و آن‌ها را وادار به واکنش می‌کرد.

کولغانی در حاشیه این کنسرت گریزی به موفقیت تیم ملی فوتسال بانوان ایران در مسابقات قهرمانی آسیا زد و افزود: این موفقیت نشان‌دهنده توانمندی بانوان ایرانی است و از اینکه یک هرمزگانی در این تیم توپ می‌زد بیش‌ازپیش به خود می‌بالم زیرا بانوان هرمزگانی همواره افرادی توانمند بوده و هستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان که در این کنسرت نیز حاضر بود، موردستایش خواننده گروه داماهی قرار گرفت. کولغانی با تمجید از درویش نژاد که زمینه پوشیدن لباس بومی هرمزگان توسط بانوان در مدارس و ادارات را فراهم کرده است، این اقدام اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان را نقطه عطفی در تاریخ فرهنگ و هنر استان دانست.

همچنین سرپرست گروه داماهی با بیان اینکه ایده اصلی داماهی در سفرهایی که من و رضا کولغانی به جنوب می‌رفتیم شکل گرفت، افزود: در هرمز، قشم، هنگام و ... رضا یک سری ترانه فولک جنوبی و بلوچی می‌خواند و من به دلیل ارتباطی که با این ملودی‌ها برقرار کرده بودم، با آن ملودی‌ها بازی‌های هارمونیک می‌کردم.

دارا دارایی تصریح کرد: برنامه خاصی هم نداشتیم که مثلاً یک گروه تشکیل بدهیم. با هم می‌نواختیم و می‌خواندیم و این موسیقی خودش بدون تکلف و برنامه‌ریزی شکل گرفت. موضوع مهم این بود که ما در زمان خوبی کنار هم قرار گرفتیم.»

وی با بیان اینکه زادگاه گروه داماهی شهر بندرعباس است نه تهران، اظهار کرد: اساس ترانه‌های گروه داماهی استان هرمزگان و شهر بندرعباس است و از اینکه موسیقی هرمزگان را می‌نوازیم بسیار خوشحالم. دارایی در پایان کنسرت در بندرعباس را بالاتر از حد تصور دانست و عنوان کرد: نسبت به کنسرت قبلی گروه داماهی در بندرعباس شاهد استقبال بیشتری بودیم و این نشان‌دهنده پیشرفت گروه داماهی و همه‌گیر شدن ترانه‌های آن در بین مردم است.

«دارا دارایی» (سرپرست گروه داماهی و نوازنده باس)، « رضا کولغانی» (خواننده)، «مجید سالاری» (خواننده مهمان) و «هومن نامداری» (ساکسیفون)،«حمزه یگانه» (کیبورد و بنجو)، «ابراهیم علوی» (گیتار و عود)، «آرش پجند مقدم» (درامز)، «مهرداد علیزاده»(پرکاشن) و «محمدجواد قریشی»(پرکاشن) در این کنسرت نواختند.ارسال شده: ساعت: 8:15

کلمات کلیدی: داماهی یک گروه ایرانی ، هدف تولید موسیقی ، با رویکردی آزادانه

برچسب‌ها: اجتماع