December 12, 2018 - ، ساعت 05:10
 
 
در نشست هفتگی انجمن عکاسان هرمزگان مطرح شد:
توانایی انتقال حس در مجموعه عکس


صبح ساحل ، هنری - اختصاصی//مریم دلفانی: نمایش و بررسی آثار عکاسان چندوقتی ست که هر چهارشنبه در بندرعباس واقع فرهنگسرای طوبی برپا می شود . 

در این نشست عکاسان و علاقه مندان به این رشته با هم به تبادل نظر و گفت و گو راجع به عکس های برگزیده ی دنیا یا نمونه کارهای خود  می پردازند . 

در سال جاری جلسه ی اول این نشست با حضور حسن بردال در رابطه با تحلیل عکس های برتر ورد پرس و بررسی نمونه کارهای عکاسان حاضر در جامعه به تاریخ بیستم اردیبهشت در فرهنگسرای طوبی برگزار شده است. 

جلسه ی دوم این نشست نیز به تاریخ بیست هفتم اردیبهشت نود و هفت با میزبانی محمد بارکار در رابطه با بررسی عکس های افراد حاضر در جلسه گذشت .

دو عکس پرتره از سلمان پور و مجموعه  عکس گزارش تصویری مصطفی چشم به راه با موضوع خلیج فارس از آثار بررسی شده این نشست بودند. 

در رابطه با مجموعه عکی محمد بارکار بیان کرد: این مجموعه از عکس ها باید قابلیت انتقال مفهوم به مخاطب را داشته و گویا باشند در این راستا عکاس باید نه تنها به کادر و مسائل فنی بلکه به مفهوم و حس عکس هم توجه زیادی کند .

همچنین از پیشنهاد های مفیدی که برای عکاسان خبری در این جلسه شد استفاده از یک دوربین و لنز با فاصله کانونی ثابت است.

استفاده از این روش ثباتی را به مجموعه القا می کند که حس پیوستگی و دنباله دار بودن خاصی به مجموعه عکس می افزاید. 

عکس های مجموعه اغلب از ناهنجاری های زیستی محیطی و معضلات جامعه تشکیل شده اند که معمولا در آژانس های خبری یا روزنامه و مجله ها مورد استفاده قرار می گیرد. 

بارکار در رابطه با عکس های خارج از مستند و خبری اضافه کرد: ویرایش در این نمونه عکس ها علی الخصوص پرتره مهم است .توجه به نوع  و هماهنگی بافت عکس ، درآوردن حس سوژه یا مدل ، رعایت اصول و کادربندی و کنترل کنتراست کمک به سزایی را در بالا بردن کیفیت اثر دارد.

وی در رابطه با لنز مناسب برای این سبک هم افزود: لنز ۵۰ نزدیک ترین لنز به چشم انسان است که نه تنها عکاسان صاحب نام سبک پرتره، بلکه عکاسان مشهوری در سبک مستند مثل برسون از این لنز استفاده کرده اند. 

از مزیت های که این لنز به نسبت بقیه لنزها دارا است دادن محیط شخصی و خاص است به طوری که عکاس به جای اینکه لنز دوربین را دستکاری کند موقعیت خودش را جا به جا می کند، همین امر سبب شناخت زاویه ها و پیدا کردن دید شخصی برای عکاس می شود. 

همچنین در این نشست ها افراد با هم یه تماشای آثار خود پرداختند و از نظرات خود را با یکدیگر رد و بدل کردند. .

همین دلایل سبب شده که این نشست تبدیل به مکانی مناسب برای هنرمندانی که دوست دارند اثرخود را از زاویه ی دید مخاطب بسنجند، شده است .

بسیاری از علاقه مندان به این رشته نیز با حضور در این جلسات می توانند با فنون عکاسی علاوه بر آشنایی با عکاسان به نام استان دست پیدا کنند. 

 لازم به ذکر است که این نشست برای ورود عموم آزاد و رایگان است.ارسال شده: ساعت: 7:40

کلمات کلیدی: نمایش و بررسی ، آثار عکاسان ، هر چهارشنبه ، فرهنگسرای طوبی

برچسب‌ها: فرهنگ و هنر
 
 
جشنواره ملی نشریات محلی خلیج فارس در بندرعباس

رقابت عکاسان و فیلمسازان در جشنواره اردیبهشت

آثار برگزیده جشنواره اردی بهشت هرمزگان معرفی شدند

افتتاح نمایشگاه "آدم و حوا"

فرهنگسرای طوبی، میزبان جشنواره فیلم کوتاه تهران