December 11, 2018 - ، ساعت 08:41
 
 
«محمد اصبحی» قهرمان چندین دوره شطرنج هرمزگان:
شطرنج هدف گذاری و برنامه ریزی دقیق را آموزش می‌دهد


صبح ساحل ، ورزشی - قهرمان شطرنج جوانان هرمزگان گفت: شطرنج ورزشی ذهنی است که هدف گذاری و برنامه‌ریزی دقیق را آموزش داده و تمرین نظم می‌دهد.

محمد اصبحی قهرمان چندین دوره شطرنج استان هرمزگان متولد 1362 و شهر بندرعباس است، وی با ریتینگ بین‌المللی 2هزار و 119 بالاترین ریتینگ بین‌المللی در بین‌شطرنج‌بازان استان هرمزگان را دارا می‌باشد. وی  در سال 96 در بیشتر مسابقات استانی و خارج استان  حضور  داشت و برای هدف نخست تلاش دارد تا به ریتینگ بین‌المللی 2هزار و 300 دست یابد که در این صورت به عنوان نخستین شطرنج‌باز هرمزگانی دارای عنوان بین‌المللی استاد فیده دست خواهد یافت.بر آن شدیم تا با این قهرمان شطرنج استان مصاحبه‌ای انجام دهیم با ما همراه باشید.

 چندسال است که شطرنج را دنبال می‌کنید؟

۱۵ سال هست که شطرنج رابه صورت حرفه‌ای وبراساس علایق شخصی دنبال می‌کنم. 

 در خصوص سوابق و مقام‌هایی که در شطرنج بدست آوردید بفرمایید؟

چهار سال متوالی قهرمان شطرنج استان هرمزگان و چندین مقام قهرمانی در مسابقات آزاد جام ساحل، امیران و چهار دوره حضور در لیگ برتر با تیم شطرنج آقایان تایدواتر هرمزگان و یک دوره هم با تیم شطرنج آذرخش سرخون بازی کردم.

 تاثیر شطرنج در زندگی و تحصیل‌تان چگونه بوده است ؟

شطرنج‌بازان هرمزگان مثل یک خانواده در کنار هم هستند و به این افتخار می‌کنم که بهترین دوستان را در این رشته ورزشی دارم.

 حمایت از شما در استان در چه حد بوده است؟

بهترین حمایتی که می‌شود از بازیکنانی که شطرنج را حرفه‌ای دنبال می‌کنند کرد برگزاری مسابقات و دعوت از اساتید برجسته و اهل فن جهت آموزش دوره‌ای هست که خوشبختانه تا بدین جا سالاری دبیر فعال هیات شطرنج استان در این زمینه خوب عمل کرده است.

 چه پیشنهادی برای کسانی که علاقمند به فراگیری شطرنج هستند دارید؟

اول هدف خودشان را مشخص کنند و اگر قصد دنبال کردن این ورزش ذهنی را دارند باید بطور اصولی و برنامه‌ریزی شده تمرین مستمر داشته باشند و ماهیانه یکبار در مسابقات معتبر کشوری شرکت کنند، شرکت در مسابقات جدا از این که تمرین فشرده و خوبی است انگیزه بسیار بالایی برای تمرین و پیشرفت در فرد ایجاد می‌کند.

 فراگیری شطرنج را از چه سنی توصیه می‌کنید؟

از سن ۵ تا ۶ سالگی زمان مناسبی برای شروع آموزش کودکان است چرا که در این سن بچه‌ها راحت تر قوانین را می‌پذیرند و از آنجا که شطرنج به کودک مسؤولیت پذیری و خوب فکر کردن را یاد می‌دهد به آمادگی کودک جهت ورود به مدرسه و موفقیت در تحصیل کمک فراوانی می‌کند.

 در حال حاضر شما به عنوان نماینده استان در مسابقات قهرمانی کشور هستید در این مورد توضیح دهید؟

مسابقات نیمه نهایی قهرمانی شطرنج کشور سطح کیفی بسیار بالایی دارد و گلچینی از بهترین‌های شطرنج کشور در آن حضور دارند، صعود از این مرحله و انتخاب برای فینال قهرمانی کشور کار بسیار سختی هست، اما امسال تمرینات بسیار خوبی داشتم و امیدوارم نتایج رضایت بخشی بگیرم و حتی بتوانم به فینال صعود کنم.

 تا چه زمانی شطرنج را ادامه خواهید داد؟

برتری شطرنج نسبت به سایر ورزش‌ها این است که محدودیت سنی در آن وجود ندارد و من هم تاریخی برای بازنشستگی ندارم و سالیان سال این ورزش ذهنی و مفرح را انجام خواهم داد.ارسال شده: ساعت: 8:28

کلمات کلیدی: قهرمان شطرنج جوانان ، محمد اصبحی

برچسب‌ها: ورزش
 
 
«محمد اصبحی» در صدرریتینگ‌داران شطرنج

شطرنج باز هرمزگاني قهرمان شد

«محمد اصبحی» از بندرعباس بر سکوی قهرمانی ایستاد

نفرات اول تا ششم مشخص شدند

اصبحی عنوان قهرمانی را از آن خودش کرد