December 11, 2018 - ، ساعت 08:14
 
 
در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی مشخص شد؛
بازهم لاریجانی، بازهم آشوری


صبح ساحل ، سیاسی - سومین انتخابات هیات رییسه مجلس در حالی برگزار شد که رقابت جدی در این انتخابات بخصوص در مورد ریاست مجلس وجود داشت و نهایتا این انتخابات با قدرت‌نمایی فراکسیون امید در سال سوم و البته ابقاء علی لاریجانی با رای شکننده به اتمام رسید.

به گزارش ایسنا، در جریان انتخابات هیات رییسه مجلس برای سال سوم، رقابت جدی‌تری نسبت به سال‌های گذشته وجود داشت تا جایی که هر سه فراکسیون سیاسی مجلس (امید، مستقلین و ولایی) لیست مستقل ۱۲ نفره برای انتخابات هیات رییسه ارائه داده بودند.

نکته جالب توجه این بود که از یک روز قبل از انتخابات هیات رییسه، صحن مجلس و کمیسیون‌ها به نوعی قرق شد و در حالی که در روزهای عادی فعالیت مجلس، خبرنگاران رسانه‌های تصویری برای پوشش فعالیت کمیسیون‌های تخصصی در جلسات این کمیسیون‌ها حضور می‌یافتند، امکان حضور آنها در این جلسات فراهم نشد و به خبرنگاران اعلام شد که هیات رییسه به خاطر در پیش داشتن انتخابات حضور رسانه‌ها در کمیسیون‌ها و بخش‌های داخلی مجلس را ممنوع کرده است؛ موضوعی که به نظر می‌رسد برای جلوگیری از مطلع شدن خبرنگاران از لابی‌های صورت گرفته بود.

جدی‌ترین رقابت اما در این دوره مربوط به انتخاب رییس مجلس بود که هر سه فراکسیون گزینه خود را داشتند اما نهایتا عارف ۱۱۴ رای، حاجی بابایی ۵۴ رای و لاریجانی ۱۰۱ رای از مجموع ۲۱۲ رای اخذ شده را با احتساب سه رای باطله کسب کردند و با توجه به اینکه هیچ کدام حائز نصاب لازم نشده بودند این انتخابات به مرحله دوم کشیده شد.

حمیدرضا حاجی بابایی با توجه به میزان آرای خود نسبت به دو کاندیدای دیگر، اعلام انصراف کرد اما در کمال تعجب و در میان اعتراض بسیاری از نمایندگان، وی پشت تریبون سخنرانی مجلس حاضر شد و اعلام کرد که به نفع علی لاریجانی انصراف داده است و بدین شکل بود که در مرحله دوم انتخابات ریاست مجلس، لاریجانی تنها با فاصله ۲۴ رای نسبت به محمدرضا عارف مجددا رییس مجلس شد.

 در مرحله دوم عارف ۱۲۳ رای، لاریجانی ۱۴۷ رای از مجموع ۲۷۹ رای ماخوذه را با احتساب ۹ رای باطله کسب کردند.

همچنین با وجود اینکه در مورد نواب رییس هر فراکسیون لیست جداگانه‌ای ارائه داده بود، مطهری و پزشکیان که کاندیداهای فراکسیون امید بودند حائز اکثریت آرا شدند و مجددا به عنوان نایب رییس مجلس انتخاب شدند.

 در جریان انتخاب دبیران هیات رییسه نیز از شش دبیر فراکسیون امید توانست دو کاندیدای خود یعنی رحیمی و یوسف‌نژاد را به فهرست قبلی اضافه کند و به این ترتیب رحیمی، یوسف‌نژاد و محمدرضا وکیلی سه نماینده فراکسیون امید از مجموع شش دبیر هیات رییسه انتخاب شدند. 

نمایندگان پس از انتخاب رئیس، نواب رئیس و دبیران هیأت رئیسه، وارد انتخاب ناظران (کارپردازان) هیأت رئیسه مجلس دهم شدند.

اسدالله عباسی، حسین مقصودی، محمود بهمنی، بهروز نعمتی، رسول خضری، محمد آشوری‌تازیانی، پروانه سلحشوری، سیدفرید موسوی، حسن لطفی، محمدرضا منصوری، محمد حسن‌نژاد، محمدقسیم عثمانی و حسن نوروزی برای تصدی پست ناظری (کارپردازی) هیأت رئیسه جدید مجلس دهم کاندیدا شدند.

پس از رأی‌گیری در صحن مجلس، اسدالله عباسی با کسب 96 رأی، بهروز نعمتی با کسب 96 رأی و محمد آشوری‌تازیانی با 89 رأی از مجموع 241 آرای مأخوذه به عنوان ناظران (کارپردازان) هیأت رئیسه مجلس برگزیده شدند.ارسال شده: ساعت: 8:35

کلمات کلیدی: جریان انتخابات هیات رییسه ، مجلس برای سال سوم ، ابقاء علی لاریجانی

برچسب‌ها: سیاست