December 11, 2018 - ، ساعت 08:41
 
 
به بهانه روز جهانی صنایع دستی
پنج‌شنبه‌بازار میناب، جلوه‌گاه هنر و فرهنگ جنوب


صبح ساحل ، اجتماعی -  پنجشنبه‌بازار میناب با قدمتی چند صدساله خود هنوز یکی از بازارهای مهم محلی است که از دوران گذشته بجا مانده است و نمایشگاهی از انواع کارهای دستی، هنری و فرهنگی شرق هرمزگان تشکیل می‌دهد که کمتر جای در ایران شما می‌توان پیدا کرد که در یک روز و در یکجا شاهد چنین تنوعی باشد.

در پنجشنبه‌بازار میناب که محل عرضه صنایع‌دستی و تولیدات سنتی و خانگی است انواع حصیربافی، ظروف حصیری، سفال، لوازم دوخت لباس، برقع، ماهی و انواع مواد غذایی عرضه می‌شود؛ این بازار همه‌ساله گردشگرانی از کشورهای اروپایی به‌سوی خود می‌کشاند.

تنوع صنایع‌دستی و تلفیق رنگ و هنر و زندگی که در پنج‌شنبه‌بازار میناب وجود دارد موجب شده از این بازار به‌عنوان موزه‌ای از فرهنگ و هنر به‌جامانده از دوران ‌کهن میناب یاد شود.

از زیبایی‌های ناتمام این بازار و هنر و صنایع‌دستی شگفت‌انگیز موجود در آن که بگذریم مشکلات غرفه داران و فروشندگان این بازار بحثی است که مردم میناب سال‌ها با آن دست‌وپنجه نرم کرده‌اند.

یکی از غرفه داران پنج‌شنبه‌بازار میناب، اظهار کرد: برخی از صنایع‌دستی که می‌فروشم کار خودم است و برخی را می‌خرم و می‌فروشم، این محصولات شامل شک، ودو، لبه، برقع، خشابه، نیم بادله، تمام بادله، که برای دوخت پیراهن و شلوارهای سنتی بندری به کار برده می‌شوند و شلوار، لیسی، جلبیل، چادر بندری، است.

وی خاطرنشان کرد: 15 سال است که در این بازار صنایع‌دستی می‌فروشم و 15 سال است حتی یک سایبان ندارم و عوارض هم باید پرداخت کنم.

یکی دیگر از غرفه داران در گفت‌وگو با ایسنا، تصریح کرد: 8 سال است در این بازار کار می‌کنم، محصولاتم کاش و پیش است که کاربردش برای سر دیگ یا جا میوه‌ای است و از برگ‌های نخل ساخته می‌شود.

وی مشکلاتش را نبود سایبان و بی‌توجهی مسئولین نسبت به پنج‌شنبه‌بازار عنوان کرد.

یکی دیگر از غرفه داران پنج‌شنبه‌بازار میناب اضافه کرد: 4 سال است در این بازار کار می‌کنم و مشکل اصلی‌ام نداشتن سایه‌بان است، خودمان‌هم که سایه‌بان می‌زنیم چند وقت یک بار جمعش می‌کنند، سرویس بهداشتی آن‌هم خراب است و هیچ‌وقت آب ندارد  این مشکلات برای ما بسیار آزاردهنده است.وی افزود: وقتی از مسئولین می‌خواهیم برایمان سایه‌بان درست کنند می‌گویند خودتان درست کنید، به‌ناچار خودمان درست می‌کنیم بعد عوارضش را هم از ما می‌گیرند.

غرفه دار دیگری بیان کرد: 16 سال است در این بازار کار می‌کنم، ناراحتی قلبی دارم و با زحمت زیادی کار می‌کنم اما فروشم خوب نیست.

یکی دیگر از غرفه داران پنج‌شنبه‌بازار میناب بیان کرد: حدود 15 سال است در این بازار مشغول کارم و فکر می‌کنم قدمتش به زمان پدرانمان برگردد، در گذشته در پنج‌شنبه‌بازار پدرانمان شتر گاو می‌فروختند؛ همین جایی که پنج‌شنبه‌بازار صنایع‌دستی است قبلاً پنج‌شنبه‌بازار دام بوده است.

وی خاطرنشان کرد: بنده نجار هستم و زری‌باف می‌سازم، زری‌باف برای دوخت پاچه شلوار زنان هرمزگانی، مشکل اصلی‌مان آفتاب است و نداشتن سایه‌بان، مشکلاتمان زیاد و است و هر بار امید داریم با عوض شدن مسئولین اوضاع بهتر شود./ایسناارسال شده: ساعت: 22:34

کلمات کلیدی: پنجشنبه‌بازار میناب ، محل عرضه صنایع‌دستی ، تولیدات سنتی و خانگی

برچسب‌ها: اجتماعی