December 19, 2018 - ، ساعت 09:12
 
 
گرانی‌های سرسام‌آور مردم را شوکه کرده است


صبح ساحل ، اقتصادی - گرانی‌های سرسام‌آور در بازار طلا، خودرو، مسکن و کالاهای اساسی درحالی این روزها مردم را شوکه کرده است که هنوز دولت واکنشی به این وضعیت نشان نداده است.

به گزارش تسنیم، وضعیت روزهای اخیر و شاید روزهای پیشِ‌رو، به‌قدری نگران کننده شده است که بحث اصلی تمام مردم به همین گرانی‌ها و کاهش قدرت خرید ختم می‌شود.

در روزهای گذشته متأسفانه خبرهایی از بازارهای مختلف بیرون می‌آمد که حکایت از گرانی‌های نجومی اجناس و کالاها در بخش‌های مختلف اقتصاد داشت.

این روزها خبر گرانی چند ده میلیونی یک خودرو آن‌هم در کمتر از چند ساعت به‌قدری برای مردم شوکه کننده بود که نمی‌توان به‌راحتی از کنارش عبور کرد.

بازار خودرو مدت‌هاست شاهد تنش‌های قیمتی است، اما در روزهایی که گذشت وضعیت در این بخش شاید به مرز هشدار و بحران برای مسئولان و مردم رسید.

قیمت برخی از خودروهای معمولی در این بازار فقط در یک روز بین 20 تا 30 میلیون تومان گران شد. 

فعلاً قصد پرداختن به گرانی خودروهای لوکس را نداریم، که قیمت آنها هم به‌طور چشمگیر و غیر قابل باوری رشد داشته است، هدف در این گزارش اشاره به وضعیت خودروهای معمولی است که مردم عادی نه ثروتمندان از آنها استفاده می‌کنند.

پژو 2008 در یک روز 25 میلیون تومان گران شد؛ مزدا3 نیز دیروز افزایش 30 میلیون تومانی قیمت را تجربه کرد و با قیمت 235میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت.

تعدادی از خودروهای داخلی نیز که استارت گرانی‌شان را خودروسازهای بزرگ زدند وارد جرگه خودروهای نجومی شده‌اند؛ به‌عنوان نمونه ساندرو استپ‌وی که بعد از افزایش قیمت در کارخانه این روزها در بازار آزاد بالای 91 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

وضعیت بازار خودرو گواه آن است که اکثر خودروهای مونتاژی همچنان شاهد رشد قیمت هستند به‌نحوی که سراتو سفید دیروز با رشد 13میلیون تومانی با قیمت 150 میلیون تومان و سراتوی مشکی با قیمت 167 میلیون تومان به‌فروش رسید.

اما با وجود آشفته‌بازار فعلی در بخش خودرو هنوز هیچ واکنشی از سوی دولت و البته وزیر صنعت مشاهده نشده است. 

بانک مرکزی سکوت کرد

بازار سکه که جای سفته‌بازی‌های ارزی را گرفته است، یکی دیگر از بازارهای پرتنش اقتصاد ایران در هفته‌ها و البته روزهای اخیر است؛ سکه در کمتر از دو روز 300 هزار تومان گران شد و رکورد 2 میلیون و 500 هزار تومان را زد.

قیمت سکه درحالی به 2 میلیون و 500 هزار تومان رسید که فعالان بازار طلا معتقدند سکه 500‌ــ‌400 هزار تومان حباب دارد و این قیمت‌ها واقعی نیست.

از دلایل اصلی گرانی سرسام‌آور طلا و سکه در هفته‌های اخیر، سیاست جدید ارزی دولت است چراکه با قاچاق اعلام شدن خرید و فروش دلار در بازار آزاد بسیاری از سرمایه‌ها به‌سمت سکه حرکت کرد.

البته این تمام علت گرانی سکه نیست چراکه با توجه به وضعیت حاکم در بازار خودرو و مسکن، بسیاری از سرمایه‌های سرگردان به این بخش آمده تا در کوتاه‌مدت سودهای نجومی به جیب بزنند.

این اولین بار نیست که بازار سکه حبابی شده است، سال قبل و زمانی که قیمت سکه رشد چشمگیر داشت و به یک میلیون و 500 هزار تومان رسید مسئولان بانکی و بازاری‌ها از حباب 400‌ــ‌300 هزار تومانی قیمت سکه سخن می‌گفتند و بعد از آن شد که بانک مرکزی دستور آغاز حراج سکه در بانک کارگشایی را داد.

حراج سکه در بانک کارگشایی چند ماه ادامه داشت و بانک مرکزی به‌منظور مدیریت بیشتر بازار تصمیم گرفت بار دیگر طرح پیش‌فروش سکه را برای مردم اجرا کند و با این حساب پیش‌فروش نیز چند ماه اجرا شد.

ولی با وجود اینکه قیمت سکه رکورد 2 میلیون و 500 هزار تومان را هم زد و الآن در دامنه دو میلیون و 400 هزار تومان درجا می‌زند هنوز مسئولان بانک مرکزی واکنشی به وضعیت به‌وجودآمده در بازار طلا نشان نداده‌اند.

سرگردانی خریداران مسکن 

مدت‌هاست بازار مسکن در رکود به‌سر می‌برد اما به این رکود از چند ماه قبل گرانی‌های سرسام‌آور را هم باید اضافه کنیم، گرانی‌هایی که هم خریداران را شوکه کرد و هم مالکان را.قیمت مسکن در اکثر نقاط شهر تهران در ماه‌های اخیر رشد چند برابری داشته است و این‌بار هم مسئولان می‌گویند قیمت‌ها واقعی نیست! ولی هنوز گامی در راستای بازگشت آرامش به این بخش هم برداشته نشده است.

کسانی که این روزها دنبال خرید خانه هستند از کاهش قدرت خریدشان می‌گویند و تأکید دارند: هرچه تلاش می‌کنیم باز هم نمی‌توانیم ملکی را با قیمت مناسب پیدا کنیم!یکی از همشهری‌ها می‌گوید: هرچه می‌دویم باز هم قیمت‌ها از ما جلوتر می‌روند و نمی‌توانیم به آنها برسیم!هنوز دولت واکنشی به گرانی مسکن نشان نداده است آن‌هم درحالی که مسئولان ، بارها اعلام کرده‌اند که آرامش برقرار است!مدت‌هاست قیمت کالاها و خدمات به‌بهانه گرانی دلار افزایش افسارگسیخته‌ای را تجربه می‌کند آن‌هم درحالی است که قبلاً دولتمردان هشدار داده بودند نباید هیچ کالایی گران شود.تولیدکنندگان  علت اصلی این گرانی‌ها را افزایش قیمت دلار اعلام می‌کنند.

قیمت دلار بعد از تعطیلات نوروز 97 به اوج رسید و به مرز 6000 تومان هم رسید. اما سرانجام 20 فروردین با اعلام معاون اول رئیس جمهور، دولت تصمیم گرفت چاره‌ای برای بازار ارز اتخاذ و از این نابه‌سامانی‌ها جلوگیری کند.برهمین اساس هم البته از 20 فروردین با اعلام دولت، دلار با قیمت 4200 تومان تک‌نرخی شد! ارسال شده: ساعت: 7:54

کلمات کلیدی: وضعیت روزهای اخیر ، گرانی‌ها ، کاهش قدرت خرید

برچسب‌ها: اقتصاد
 
 
هزینـــه‌های برگـزاری یک عروسی متوسط

اوضاع نامناسب سدمیناب

بیمه نبودن ، دست و پا زدن در درد بی درمان

دولت زالوها را از اقتصاد مملكت جدا كند

بار سنگین بی‌تدبیری مسئولان بر شانه‌های کارگران