December 13, 2018 - ، ساعت 07:35
 
 
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان مطرح کرد:
بسته های حمایتی برای سوادآموزان برقرار شده است


صبح ساحل ، سیاسی - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان گفت: با استفاده از ظرفیت های موجود  باید در مسیر اهداف ریشه کنی بی سوادی در استان گام برداشت و در اين راستا بسته های حمایتی برای سوادآموزان برقرار شده است.

بهروز اکرمی در نشست شورای پشتبانی سواد آموزی استان هرمزگان با اشاره به ظرفیت های موجود در امر ریشه کنی بی سوادی در استان، عنوان كرد: باید از ظرفیت‌های موجود مانند، همراهی و حمایت شواری پشتیبانی سواد آموزی استان، مشارکت بین بخشی تعدادی از دستگاه های اجرایی، بهینه سازی سامانه و پایگاه اطلاعات ثبت سطح سواد، وجود ۱۱ مرکز یادگیری محلی در استان، مشارکت یک هزار و ۶۰۰ نفر آموزش دهنده فعال در قالب موسسات غیر دولتی و افزایش سرانه دوره های سواد آموزی به منظور افزایش نرخ باسوادی  در هرمزگان استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: باید تا پایان سال جاری به هدف‌گذاری باسواد نمودن بیش از پنج هزار بی سواد در استان اقدام کرد که بتوان به صورت ۱۰۰ درصدی این وظیفه را به نحو شایسته ای انجام داد.

اکرمی به وضعیت سرانه فعالیت های سواد آموزی در سال جاری اشاره کرد و گفت: اینکه به ازای هر نفر قبولی در دوره سواد آموزی ۸۱۰ هزار تومان، دوره انتقال ۸۶۰ هزارتومان، تحکیم سواد ۱۴۰ هزار، طرح خود آموز ۷۶۳ هزار و ۵۰۰ تومان، پاداش هر نفر سواد آموز قبول شده ۱۴۰ هزار تومان پرداخت می‌شود به درستی به اطلاع عموم برسد تا مردم از وجود چنین بسته تشویقی برای بالا بردن نرخ باسوادی در استان مطلع شوند.

وی همچنین اضافه کرد: اینکه هر روستایی که فقط یک نفر بی سواد دارند به ازای آموزش و قبولی آن مبلغ یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان پرداخت می شود باید اطلاع رسانی شود زیرا آگاهی مردم از وجود چنین بسته تشویقی می تواند در ریشه کنی بی سوادی استان نقش موثری داشته باشد.

اکرمی پرداخت مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای آموزش و قبولی هر نفر از معلولین را از دیگر نقاط قوت بسته تشویقی افزایش نرخ باسوادی دانست و عنوان کرد: اینکه در این بسته تشویقی اتباع نیز لحاظ شده اند و در ازای هر نفر قبولی اتباع در دوره سواد آموزی مبلغ ۶۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شود، کار پسنده ای است که باید به درستی اطلاع رسانی شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان استفاده از ظرفیت های دهیاران، بهورزان، شهرداران، فرمانداران، صدا و سیما و رسانه ها در امر اطلاع رسانی بسته تشویقی آموزش و پرورش به منظور افزایش نرخ باسوادی را یکی از مهمترین عوامل رسیدن به برنامه هدف‌گذاری شده در سال جاری دانست.وی با اشاره به نیاز ورود نهضت سوادآموزی به زندانها و سربازخانه‌ها، گفت: باید تا پایان سال جاری در کل زندان ها و پادگان‌ها نظامی استان فرد بی سواد وجود نداشته باشد و در این زمینه هر چه سریع تر اقدامات لازم صورت گیرد.

بهروز اکرمی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان تاکید کرد: باید  با مکاتبه با سازمان تاکسیرانی و اتوبوسرانی استان آنها موظف شوند تا لیست افراد بی سواد خود را اعلام کنند و اقدامات لازم برای با سواد سازی آنها توسط آموزش و پرورش صورت گیرد.

همچنین در ادامه این جلسه رئیس شورای پشتیبانی سوادآموزی خاطرنشان کرد: ارزیابی دستگاه‌های اجرایی و ادارات آموزش‌وپرورش در شهرستان‌ها و مناطق در خصوص فعالیت‌های سوادآموزی را برای پایان سال نگذاریم چراکه فرصت را از دست خواهیم داد.م

عاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش هرمزگان نیز در این نشست در خلاصه گزارش فعالیت‌های این معاونت با بیان اینکه در سال گذشته رتبه چهار کشوری در مرحله جذب بی‌سوادان را در کشور کسب کردیم، افزود : خوشبختانه در سال گذشته 4 نشست شورای پشتیبانی را برگزار کردیم که از حسن نظر معاون سیاسی و امنیتی استانداری به‌عنوان رئیس این شورا تقدیر و تشکر می‌شود.مرتضی آخش جان درصد با سوادی زنان در استان هرمزگان را  93/3 درصد و مردان را 95/6  درصد اعلام کرد و افزود: درصد بی‌سوادی در جمعیت 10 تا 49 سال، 5/53  درصد است که عمده‌ی این جمعیت بی‌سواد در روستاها و زن هستند.

آخش جان خاطرنشان کرد: نمودار تعداد بی‌سوادان در شهرستان‌ها نشان می‌دهد که شهر بندرعباس بیشترین جمعیت بی‌سوادی را دارد و پس‌ازآن شهرستان میناب و جاسک هستند.

معاون اداره کل آموزش‌وپرورش هرمزگان با اشاره به ابلاغ حجم فعالیت‌های سوادآموزی از سوی سازمان مرکزی تصریح کرد: در دوره سوادآموزی، 5 هزار و 173 نفر، در دوره انتقال، 3 هزار و 72  نفر و در دوره تحکیم سواد، هزار 737 نفر است.

وی ظرفیت‌های موجود درراه شناسایی و جذب بی‌سوادان و کم‌سوادان را همراهی و حمایت اعضای شورای پشتیبانی سوادآموزی، مشارکت بین بخشی دستگاه‌های مختلف اجرایی، بهینه‌سازی سامانه و پایگاه اطلاعاتی سوادآموزان، مراکز یادگیری محلی، مشارکت 1600 نفر آموزش‌دهنده در قالب مؤسسات غیردولتی و افزایش سرانه دوره‌های سوادآموزی عنوان کرد.آخش جان با بیان اینکه فصل کلاس گذاری و جذب بی‌سوادان از اول تیرماه آغاز می‌شود افزود: از صداوسیمای مرکز خلیج‌فارس انتظار می‌رود برنامه‌های رادیویی، نماهنگ و مصاحبه‌های مختلف را برای ترغیب سایر بی‌سوادان برای یادگیری اقدام کند.ارسال شده: ساعت: 10:16

کلمات کلیدی: بهروز اکرمی ، اهداف ریشه کنی ، بی سوادی

برچسب‌ها: سیاست
 
 
پنج پل هوایی مکانیزه تا پایان امسال در بندرعباس نصب می شود

تغییرات مدیریتی در شهرداری بندرعباس رقم خورد

عوارض ناچیز مردم بندرعباس کفاف پروژه‌های کلانشهری را نمی‌دهد!

اکرمی، مشاور شهردارشد

بزرگترین میدان تره بار در بندرعباس