November 19, 2018 - ، ساعت 00:38
 
 
هفته فرهنگی دو راهـــی ایـــــسینی نوید بخش روزهای بهتر


صبح ساحل ، هنری -  صبح ساحل//صدف محمودی:در شهر بندرعباس هفته فرهنگی دو راهی ایسینی در حال برگزاری ست، در این هفته در محله ای با همین عنوان  برنامه هایی از جمله موسیقی، تئاتر،  نمایش خیابانی و دیگر برنامه های فرهنگی وهنری در حال برگزاری ست، در روز نخست هم پلاتوی استاد عبدالرضا بلوچی نژاد نیز افتتاح شد. این هفته فرهنگی از 27 خرداد آغاز شده و تا 1 تیر ماه ادامه دارد. 

اما تفاوت این برنامه با دیگر برنامه هایی که تا کنون در شهر بندرعباس برگزار شده در محل برگزاری ست، دو راهی ایسینی منطقه ای در حاشیه شهر است که خارج از محل تمرکز برنامه های فرهنگی و هنری ست، به عنوان مثال اجرای تئاتر و نمایش ها اکثرا در فرهنگسرای طوبی یا پلاتوی آفتاب برگزار می شود، همین امر موجب دور بودن بسیاری از اهالی شهر از فرهنگ و هنر می شود. 

درستش این است که هر ماه با برنامه ریزی  دقیق در محلاتی که کمتر به آن ها توجه می شود برنامه های فرهنگی و هنری برگزار شود، چرا که برخورداری از هنر حق تمام اهالی شهر است نه تنها کسانی که در نقاط بالای شهر ساکن هستند از این رو این اتفاق را باید به فال نیک گرفت و منتظر قدم های بعدی در این راستا بود. هنر شاهراه انتقال فرهنگ است، همه می دانیم که اگر قرار باشد به شخصی چیزی را آموزش دهیم بهتر است در قالب یکی از انواع برنامه های هنری مانند شعر، موسیقی، نمایش و غیره باشد، مشخصا تاثیرگذاری آن چند برابر خواهد بود. 

در ادامه صحبت های عوامل برگزاری این رویداد مهم را می خوانید. 

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندرعباس بیان کرد: یکی از رسالت‌های سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندرعباس توسعه برنامه‌های فرهنگی و هنری در دل محلات بندرعباس بوده است و با ایجاد فرهنگسراها و ساخت بسترها در جهت شکوفایی و شناسایی استعدادها در زمینه فعالیت‌های فرهنگی و هنری و فرهنگ شهروندی بتوانیم اقداماتی را صورت دهیم.

محمدمهدی جهانبخش افزود: در این راستا با کمبود فضاهای فرهنگی و هنری در بندرعباس مواجه هستیم و یکی از اقداماتی که شهرداری بندرعباس سال‌های اخیر توانسته انجام دهد، ایجاد فرهنگسراها و پلاتوهای مختلف در سطح شهر بوده است که در حال حاضر شاهد یک فرهنگسرا، دو سرای محله و سه پلاتو فعال در شهر بندرعباس هستیم و به زودی فرهنگسرای انقلاب نیز به بهره‌برداری می‌رسد.

وی ادامه داد: فرهنگسرای دیگری را نیز در شهرک امام رضا (ع) در دست بهره‌برداری داریم و به دنبال راه‌اندازی فرهنگسرای دیگری نیز در منطقه یک شهری بندرعباس نیز هستیم تا بتوانیم از این ظرفیت‌های مردمی هرچه بهتر استفاده کنیم.

جهانبخش اضافه کرد: یکی از محلاتی که خواستگاه پرورش استعدادهای درخشان در عرصه‌های فرهنگی و هنری بوده است محله دوراهی ایسینی بندرعباس است که امروز شاهد بهره‌برداری مجدد فرهنگسرای این محله هستیم.

وی تصریح کرد: هفته فرهنگی دوراهی ایسینی رویداد بسیار خوبی به شمار می‌رود و بیشتر افرادی که برای آموزش در این فرهنگسرا فعالیت می‌کنند زمانی در همین محله زندگی می‌کرده‌اند و امروز برای انجام کارهای فرهنگی و هنری در این منطقه داوطلبانه اعلام آمادگی کرده‌اند.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندرعباس گفت: قطعاً رویکرد ما در سایر فرهنگسراها نیز همین خواهد بود و استفاده از ظرفیت‌های مردمی را مدنظر قرار داده‌ایم.

 هفته فرهنگی دوراهی ایسینی با هدف احیای مجدد این 

فرهنگسرا برنامه‌ریزی‌شده است

مدیر اجرایی فرهنگسرای دوراهی ایسینی بندرعباس نیز تصریح کرد: هفته فرهنگی دوراهی ایسینی با هدف احیای مجدد این فرهنگسرا برنامه‌ریزی‌شده است و با هدف جذب استعدادهای جوان در دل محلات این هفته رو در حال برگزاری هستیم.

محمد حمزوی اضافه کرد: این هفته فرهنگی شامل نمایشگاه عکس، نمایشگاه نقاشی، نمایش فیلم، اجرای تئاتر، نمایش خیابانی و اجرای موسیقی توسط هنرمندان هرمزگان هست که برای احیای مجدد فرهنگسرای دوراهی ایسینی با ما همکاری کرده‌اند.

وی تصریح کرد: برای هفته فرهنگی دوراهی ایسینی هنرمندانی که حاضر به همکاری شده‌اند بدون هیچ‌گونه چشم‌داشتی با ما در این برنامه همکاری دارند.

حمزوی با بیان اینکه هنرمندان به نام هرمزگان در زمینه تئاتر، فیلم و موسیقی در این هفته با ما همکاری می‌کنند، اضافه کرد: اجرای گروه کاسیا، گروه بل، اجرای گروه تاریک ماه، محسن آزادبخش و همچنین اجرای گروه بربط و مجتبی جمشیدی و اجرای گروه‌های تئاتری را در طول این هفته در فرهنگسرای دوراهی ایسینی خواهیم داشت.

حمزوی ابراز کرد: بعد از اختتامیه این هفته فرهنگی دیگر برنامه‌های این فرهنگسرا شامل کلاس‌های بازیگری، موسیقی، نقاشی، زبان خارجه، احکام و قرآن و ... برگزار می‌شود و امیدواریم با قدرت بتوانیم ادامه دهیم و چراغ این فرهنگسرا را همیشه روشن نگاه داریم.

وی در پایان گفت: از آنجایی که همه ما می‌دانیم تب‌وتاب جام جهانی هست و این هفته فرهنگی با جام جهانی هم‌زمان شده است، مسابقه تیم‌های ایران و اسپانیا را در همین محل برگزار می‌کنیم و از علاقه‌مندان برای تماشای این دیدار جذاب دعوت به عمل می‌آورم در این فرهنگسرا حضور به هم رسانند.

در بندرعباس با توجه به موقعیت تجاری و اقتصادی که دارد کمتر به مسائل فرهنگی و هنری پرداخته‌شده است.

در ادامه یک فیلم‌ساز هرمزگان که برگزاری کارگاه فیلم در این رویداد پرداخته است ابراز کرد: خیلی لازم است چنین هفته‌های فرهنگی در بندرعباس اتفاق بیافتد زیرا در این شهر فضا آن‌چنان فرهنگی و هنری نیست و چنین اتفاقاتی بسیار کم است.

مسعود میرزایی افزود: وجود هفته‌های فرهنگی باعث می‌شود شهروندان با هنرهای مختلف مانند تئاتر، موسیقی، فیلم و ... ارتباط برقرار کنند و کارهای هنری بتواند جایگاه بیشتری را در شهر تجاری و اقتصادی بندرعباس باز کنند.

وی تصریح کرد: در بندرعباس با توجه به موقعیت تجاری و اقتصادی که دارد کمتر به مسائل فرهنگی و هنری پرداخته‌شده است و از افرادی که باعث رقم خوردن این اتفاق شده‌اند تشکر می‌کنم.

میرزایی اضافه کرد: فیلم از میان هنرها کمترین توجه را دارد، فیلم کاری پر هزینه اما بسیار تأثیرگذار است و باعث سامان دادن به ناهنجاری‌ها می‌شود.

وی عنوان کرد: زندگی اجتماعی در بندرعباس آن‌گونه که باید باشد نیست و ما در واقع شهرنشین هستیم و شهروند نیستیم اما با ساخت و پخش فیلم چنین آموزش‌هایی را می‌توانیم صورت دهیم.

این فیلم‌ساز گفت: لازمه این موضوع توجه به فیلم، ساخت فیلم و حمایت دستگاه‌های زیر ربط است که این اتفاق صورت نگرفته است فیلم در برابر موسیقی و تئاتر مهجور مانده است.

  بسیاری از هنرمندان می‌توانند در این رخدادها هنر خود 

را ارائه کنند

خواننده حاضر در برگزاری این هفته فرهنگی خاطرنشان کرد: برگزاری چنین اتفاقات فرهنگی بسیار خوب است و اگر این اتفاق ماهی یک‌بار صورت پذیرد و در همه محلات فراگیر شود بسیار می‌تواند مؤثر واقع شود.

هادی آیین طلب اظهار کرد: بسیاری از هنرمندان می‌توانند در این رخدادها هنر خود را ارائه کنند و به طور مثال قبل از اجرا فردی برای هم‌نوازی با گروه ما مراجعه کرد و امروز همراه با گروه ما در این اجرا نواخت که قابل‌تقدیر بود.

وی در پایان گفت: با اجرای برنامه‌های موسیقی در دل محلات اتفاقات خوبی را می‌توان شاهد بود و استعدادهای علاقه‌مند به این هنر را می‌توان شناسایی کرد.ارسال شده: ساعت: 9:47

کلمات کلیدی: هفته فرهنگی ، دو راهی ایسینی ، شهر بندرعباس

برچسب‌ها: فرهنگ و هنر
 
 
اجرای4طرح بزرگ شهرداری بندرعباس آغاز شد

حراج بهداشت شهروندان یا آبزیان!

خورهای بندرعباس وضعیت مطلوبی ندارند

وضعیت زیست محیطی شهر بندرعباس مورد بررسی ویژه قرارگیرد

رای شورا به تیم داری شهرداری