November 19, 2018 - ، ساعت 00:53
 
 
در نشست عکاسی این هفته مطرح شد:
زیر و بَم عکاسی‌خیابانی


صبح ساحل ، هنری - نشست عکاسی انجمن عکاسان حاصل  تلاش و همکاری انجمن عکاسی و عکسان شهر است که هر چهارشنبه در فرهنگسرای طوبی برگزار می شود . این جلسه  به بررسی آثار هنرمندان حاضر در جلسه گذشت  و به میزبانی محمد بارکار برگزار شد. 

به گزارش صبح ساحل  محمد بارکار گفت : در وهله ی اول سعی کنیم کادر مناسبی را برای عکس ها انتخاب کنیم و بین فضا های استفاده شده و فضای منفی تعادل به وجود بیاوریم البته همین فضای منفی در سبک میشنمیال  کمک کننده است  . سپس تصمیم بگیریم که این عکس را چطور می خواهیم  ارائه دهیم،  به صورت تک رنگ ، سیاه سفید یا رنگی . 

عکاسی خیابانی توجه زیادی را می طلبد . انتخاب لنز و کادربندی مناسب به علت آلودگی های بصری فراوان در خیابان  دارای حساسیت های بالایی است . معمولا عکاسان خیابانی از لنز ثابت یا سی پنج میلمیتر استفاده می کنند . تلفیق سوژه انسانی با بافت یا دیوار نوشته ها و استقاده از کنتراست و سایه ها از نکات مهم عکس های موفق در سبک خیابانی این سال ها هستند .

یکی از مشکلات شهر  بندر عباس نور شدید آن است . اول ظهر و عصر بهترین زمان برای عکاسی در اینجا هستند . در عکس های که سوژه ژست می گیرد و شما با پیش زمینه عکاسی می کنید باید تلاش کنید عکسی منحصر به فرد با دیدی جدید ارائه دهید چون امروزه عکس های زیادی را از این دست شاهدیم و چشم ما به این عکس ها عادت کرده است . 

سعی کنید از این پس با دقت بیشتری در شهر تردد کنید و نقاط مناسب عکاسی خود را پیدا کنید . بسیاری از عکس ها که ما تصور می کنیم عکس های لحظه ای هستند روی آنها فکر شده و با پیش زمینه عکاسی شده . 

محمد بارکار اضافه کرد : بسیاری از المان های بومی به مرور زمان در آینده از بین می روند پیشنهاد من این است حتما از این المان ها مانند مشتا به صورت مجموعه  جدی عکاسی کرده و نمایشگاه برگزار کنید . یکی دیگر از نقاطی که برای عکاسی مناسب و پر از سوژه و المان است بازار کارگزاری شهر است که توجه بسیاری از عکاس های استان را به خود جلب کرده و فروشنده ها تقریبا با با دوربین آشنا هستند و رفتار بدی نشان نمی دهند 

البته یک عکاس همیشه باید تعامل خوب با سوژه داشته باشد و پیشنهاد من این است حتما قبل از عکاسی صحبت کنید و اعتماد طرف مقابل را جلب کنید . روابط عمومی بالا از نکات مثبت یک عکاس است . 

مدتی قبل برای یک اژانس گزارش تصویری از بازار ماهی فروشان و کارگزاری تهیه کردم قبل از آن رفتم عکس های تهیه شده از این دو مکان را دیدم و تا با دید دیگر عکاسان آشنا شوم و بعد سعی کردم کارم شبیه دیگر کارهای ارائه شده نشود . 

این یکی از نکات مهمی است که یک عکاس حرفه ای باید به آن توجه لازم را داشته باشد.  در شهر بندرعباس کمتر رنگ های زیاد را شاهدیم و کسی که بتواند در این فضا عکس های رنگی خوب با توازن رنگی متعادل ارائه دهد از نظر من عکاس موفقی است. 

 محمد بارکار در رابطه با فتو مونتاژ افزود : فتو مونتاژ باید سعی کنید هر چقدر رویایی یا غیر طبیعی کار می کنید اما طوری باشد برای مخاطبین باور پذیر باشد .

 از عکاس های موفقی که دراین زمینه کار های موفقی ارائه داده و کتاب نوشته می توان به  صمد قربان زاده اشاره کرد . در آثار مونتاژ  قربان زاده شاهدیم که تمامی اجزای عکس حاصل کار خود عکاس هستند . این کار اصالت خاصی به آثار هنرمند می بخشد .ارسال شده: ساعت: 8:07

کلمات کلیدی: نشست عکاسی ، انجمن عکاسان ، هر چهارشنبه ، فرهنگسرای طوبی

برچسب‌ها: فرهنگ و هنر
 
 
جشنواره ملی نشریات محلی خلیج فارس در بندرعباس

رقابت عکاسان و فیلمسازان در جشنواره اردیبهشت

آثار برگزیده جشنواره اردی بهشت هرمزگان معرفی شدند

افتتاح نمایشگاه "آدم و حوا"

فرهنگسرای طوبی، میزبان جشنواره فیلم کوتاه تهران