November 16, 2018 - ، ساعت 11:09
 
 
رئیس جمهور در افتتاح مرحله دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس:
توسعه هرمزگان در دستور کار دولت است


صبح ساحل ، سیاسی - با حضور رئیس جمهور؛ بهره برداری از مرحله دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس آغاز شد.

به گزارش صبح ساحل،حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز پنجشنبه در مراسم افتتاح فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان ، اظهارداشت:هر فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۱۲ میلیون لیتر بنزین تولید می کند و امیدوارم فاز سوم را زمستان ۹۷ افتتاح کنیم.

رئیس‌ جمهور با بیان اینکه مردم استان هرمزگان همواره سرافراز، انقلابی و مدافعان مرزهای آبی کشور بوده‌اند، گفت: توسعه هرمزگان در دستور کار دولت است.روحانی با اشاره به حضور خود در بندرعباس در سال‌های پیش از انقلاب و نیز در سال‌های دوران دفاع مقدس، افزود: این استان مهم همواره با مردمی فرهیخته و جایگاهی که در منطقه دارد، از بعضی جهات بی‌نظیر است.

رئیس جمهور، تنگه هرمز ، بندرگاه‌های بسیار مهم  در کنار جزایر مهم با جایگاه ویژه‌ای که از لحاظ انرژی و فولاد دارند را  از ویژگی‌های استان هرمزگان برشمرد و افزود: بسیار خوشحالم که عنوان شد طرح‌های عمرانی برای این استان از جمله احداث 1700 تخت بیمارستانی، در سال 97 و 98 به بهره‌برداری خواهند رسید.

 روحانی با اشاره به نیازمندی‌های مردم این استان در بخش آب، ادامه داد: متأسفانه در سال آبی که ماه‌های آخر آن را طی می‌کنیم، هرمزگان تحت فشار بوده و شرایط آبی سختی دارد و این به ما نشان می‌دهد که در این استان به جای آسمان باید بیشترین نگاه‌مان به آبی باشد که در ساحل آن قرار دارد، البته ما همواره به رحمت خدا امید داریم اما در عین حال دریا هم از آن خداست و باید کاری کنیم که مردم احساس راحتی بیشتر و نگرانی کمتری داشته باشند.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز یکی از مقاطع تاریخی مهمی است که در آن قرار داریم، اظهار داشت: اگر امروز دشمنی علیه ما توطئه کرده ، ما باید با تهدید دشمن مقابله کرده و در برابر آن بایستیم و ثانیاً آن را به فرصت تبدیل کنیم.

روحانی اظهار داشت: تحریم، فشار و سختی برای زندگی مردم خواهد بود اما در عین حال فرصتی برای ابتکارات، خلاقیت، تولید و افتخارآفرینی در برابر قدرت‌های زورگوی جهان است.رئیس جمهور اظهار داشت: ما کشوری پرافتخار داریم که در آن روی پای خود ایستاده‌ایم و ملت ما خودشان سرنوشت‌شان را انتخاب کرده و پای صندوق می‌آیند و در آن افتخار همه مسئولان این است که مشروعیت سیاسی‌شان را از رأی مردم دارند.

روحانی تأکید کرد: ما در این مقطع هم باید احساس قدرت کرده، سینه را سپر کنیم و در برابر بدخواهان بایستیم و صبر و تحمل داشته و سست نشویم و گله‌ها و شکایت‌ها و فاصله‌هایی که همواره در جامعه ما میان اقشار و گروه‌های مختلف وجود داشته را کنار بگذاریم.رئیس جمهور اظهار داشت: البته همواره اختلافات در کشور ما وجود داشته و مربوط به حزب یا گروه‌های سیاسی نمی‌شود و در کوچکترین مناطق هم بر سر موضوعات مختلف اختلافات و سلیقه‌های گوناگون بوده است اما هنگامی که دشمن در برابر ما قرار می‌گیرد و می‌خواهد ملت را شکسته و عظمت ما را خرد کند، ما یک ملت واحد هستیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز روز امتحان برای همه ماست، گفت: باید شجاعانه و پرتلاش مقاومت و ایستادگی کنیم و نباید در برابر تلاش‌های دشمن برای تحریم دستپاچه شویم. امروز روزی نیست که به بازارها هجوم ببریم و دو برابر قبل خرید کنیم یا انبارها را از کالا پر کنیم، بلکه اکنون زمان آن است که بازارها را پر از کالا و رنگین کنیم. رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، اظهارداشت: اصلاً فرض را بر این می‌گذاریم که دوران سختی آغاز شده است، آیا باید خودمان را ببازیم و دنبال مقصر بگردیم و تقصیرها را به گردن یکدیگر بیندازیم؟ امروز روز امتحان الهی است و همه باید فرهنگ اقتدار، عزت و ایستادگی‌مان را به رخ دشمن بکشیم.

دکتر روحانی افزود: اگر رشد و پیشرفت‌هایی که در همین 5 سال گذشته داشته‌ایم، نگاه کنید، می‌بینیم که پیشرفت‌های قابل افتخار زیادی داریم؛ در این 5 سال تولید بنزین کشور به 45 درصد افزایش یافته و تولید بنزین با استاندارد یورو 4 و یورو 5، بیش از 12 برابر شده و دیگر نه تنها به واردات گازوئیل نیاز نداریم بلکه توان صادرات گازوئیل را نیز داریم و در حالی که تا چند سال پیش در زمستان‌ها ناچار از واردات گاز بودیم، در حال حاضر توان صادرات گاز حتی در زمستان را هم نیز داریم، پس چرا باید به جای افتخار کردن به این دستاوردها یأس و ناامیدی را به جامعه تزریق کنیم؟

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز زمان کمک به یکدیگر و تلاش برای عبور از مشکلات است، نه زمان تسلیم یا مچ‌گیری، تصریح کرد: آیا نباید به راه‌اندازی دو فاز از پالایشگاه ستاره خلیج فارس به فاصله یک سال، افتخار کنیم. به امید خدا و با همت و تلاش تلاشگران صنعت نفت کشور تا پایان سال از فاز سوم این پالایشگاه نیز بهره‌برداری خواهد شد.

دکتر روحانی با بیان اینکه باید میزان مصرف بنزین را مدیریت کنیم، خاطر نشان کرد: در کجای دنیا سراغ دارید که یک کشور 80 میلیونی روزانه 80 میلیون لیتر مصرف بنزین داشته باشد، اینها سرمایه کشور هستند که باید با سرمایه‌گذاری برای آینده بهتر کشور مورد استفاده قرار بگیرند. از سوی دیگر حفظ و بهبود وضعیت محیط زیست نیز در گرو مدیریت مصرف سوخت است که باید با تلاش بیشتر این عرصه را سامان دهیم.رئیس جمهور در ادامه گفت: امروز و در دورانی که دشمن ما را به تحریم‌های بی‌سابقه تهدید می‌کند می‌توانیم بگوییم که در تولید بنزین و گازوئیل خودکفا شده‌ایم و البته لازم است علاوه بر مدیریت مصرف، قاچاق را نیز مهار کنیم. کارهای زیادی برای انجام دادن داریم که باید دست به دست هم داده و آنها را به بهترین شکل ممکن به سرانجام برسانیم.

دکتر روحانی افزود: باید هزینه بدخواهی‌های دشمنان را افزایش دهیم و قدرت خود را به رخ آنها بکشیم. اگر 6 ماه در برابر توطئه‌های دشمنان ایستادگی کنیم، آنها منکوب و خسته شده و در برابر اراده ملت ایران تسلیم خواهند شد. برای این منظور باید در کنار خودکفایی و ایستادگی از سرمایه‌ها و داشته‌های کشور نیز به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم.

رئیس جمهور اظهارداشت: برای ساخت پالایشگاهی مثل ستاره خلیج فارس، میلیاردها یورو هزینه شده است و امروز باید راه را برای حضور مردم در این عرصه باز کنیم و سهام چنین مجموعه‌هایی را به مردم واگذار کنیم.همه دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی و نظامی باید سرمایه‌های در اختیار خود را به مردم واگذار کنند تا هم مردم ثروتمند شده و هم به آینده امیدوار شوند و پول‌های سرگردان نیز در مسیر صحیح تولید به کار گرفته شود.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه جذب سرمایه‌های مردم به مسیر صحیح تولید وظیفه دولت،‌ نیروهای مسلح، نهادهای عمومی و همه ارگان‌های نظام است، گفت: برای این منظور مصوبه خوبی نیز در جلسه مشترک سه قوه داشتیم که به تأیید مقام معظم رهبری نیز رسیده است تا همه نهادها سهام شرکت‌ها و مجموعه‌های در اختیار خود را به مردم واگذار کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: امروز، روزی است که همه باید بیش از گذشته به هم و به کشور کمک کنیم. همه ما به ایران، به ملت ایران، به اسلام و تمدن اسلام و ایران بدهکار هستیم و باید دین خود را به نسبت به اسلام، انقلاب و ایران به بهترین شکل ادا کنیم.

افزایش 50 درصدی تولید بنزین پایه کشور

بیژن زنگنه وزیر نفت نیز با اشاره به اینکه در 5 سال گذشته تولید بنزین پایه کشور، حدود 50 درصد افزایش یافته است، گفت: موضوع خودکفایی در تأمین بنزین مورد نیاز کشور را از این پس باید در بهبود کیفیت تولیدات شرکت‌های خودروساز کشور جستجو کنیم، چرا که افزایش بیش از این مصرف بنزین در کشور به صلاح اقتصاد نیست.

وزیر نفت اضافه کرد: تا پیش از این دشمنان ما هرگاه می‌خواستند جمهوری اسلامی را مورد تهدید قرار دهند، از تحریم واردات بنزین و گازوئیل سخن می‌گفتند، اما امروز با اجرای پروژه‌هایی مثل، پالایشگاه ستاره خلیج فارس که در راستای یک طراحی دقیق برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به بهره‌برداری می‌رسد،تولید بنزین در کشور را به تعادل رسانده و این حربه را از دست دشمن خارج  ساخته ایم.

سردار عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) نیز در این مراسم ضمن ارائه گزارشی از روند احداث و بهره‌برداری از فاز دوم پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس و برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای تکمیل فازهای دیگر این مجموعه عظیم پالایشگاهی، اظهار داشت: اولویت هایی که در دولت های یازدهم و دوازدهم دنبال و اجرا شد، بسیار برای کشور حائز اهمیت بود که از جمله آنها طرح مهار آبهای مرزی، خودکفایی در بنزین و توسعه فازهای گازی در عسلویه است.

برخی از وزرای دولت توانایی اداره امور را ندارند

 رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس نیز  گفت: آقای رئیس جمهور برخی از وزرای دولت شما توانایی اداره حوزه وزارتخانه ای خود را ندارد و باید چاره اندیشی کنید. مجلس در این امر ورود می کند.

 احمد مرادی با بیان اینکه به دولت اعتماد داریم چون مقام معظم رهبری اعتماد دارد، عنوان کرد: برای جلوگیری از یاوه‌گویی‌های ابرقدرت‌های جهان، چاره‌ای جز اعتماد به دولت نداریم.

وی با اشاره به اینکه مشکلات چند وقت اخیر در خصوص نوسانات ارز و سایر کالاها صرفاً به‌واسطه برجام نیست، ادامه داد: برخی از اعضای کابینه دولت نیز کارایی لازم را ندارند و مجلس شورای اسلامی به این موضوع ورود خواهد کرد و به‌طور حتم رئیس‌جمهور خود نیز به این موضوع حساسیت به خرج می‌دهد.رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تبعیض و فساد مردم را رنجانده است، عنوان کرد: وقتی یک نفر بیش از ۳۰ هزار سکه می‌خرد، تعداد زیادی از مردم زندگی‌شان فرومی‌پاشد پس باید نسبت به این موضوعات حساس باشیم.وی افزود: هرمزگان هزاران میلیارد تومان درآمد گمرکات، نفت، گاز و مالیات به خزانه کشور وارد می‌کند اما مردم آن با خفت اقتصادی و اجتماعی زندگی می‌کنند.

مرادی با اشاره به اینکه اراده‌ای در مناطق آزاد برای استفاده از نیروهای بومی در بدنه اداری و هیئت‌مدیره آن‌ها وجود ندارد، خاطرنشان کرد: امیدوارم نگاه رئیس‌جمهور به کشور تداوم یابد و رهاورد این سفر به استان هرمزگان بتواند در اذهان مردم هرمزگان به نیکی به یادگار بماند.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس نماد اقتصاد مقاومتی

استاندار هرمزگان نیز گفت: پالایشگاه ستاره خلیج فارس نماد اقتصاد مقاومتی در کشور است.

فریدون همتی افزود: در سفر روزهای پایانی سال گذشته مصوباتی در استان داشتیم و بخش عظیمی از این مصوبات اجرایی شد. مجموعا ۱هزار و ۷۰۰ تخت بیمارستان در مرحله مناقصه و یا عملیات اجرایی آن آغاز شده است و قول داده ایم تا سال ۹۹ نیاز استان هرمزگان برای درمان از استانهای دیگر کاهش خواهد یافت.وی اضافه کرد: فاضلاب بندرعباس یکی از دغدغه های مردم بود و به دلیل آلودگی دریا و با توجه به مصوبه سفر گذشته ریاست جمهوری به استان، با بخش خصوصی وارد کار شده ایم و ۲۰۰ لیتر با شهرداری و ۵۰۰ لیتر با پالایشگاه قرارداد امضا شده و پیمانکار عملیات اجرایی را آغاز کرده است.همتی خاطرنشان کرد: نرخ بیکاری در سال ۹۶،  ۱۰.۸ دهم درصد بود و امسال این رقم به ۹ درصد رسیده است.وی با بیان اینکه سال گذشته دو میلیارد و ۶۸ میلیون دلار کالای غیرنفتی از هرمزگان صادر شد، اظهار داشت: برای امسال سه میلیارد دلار صادرات کالای غیرنفتی و ایجاد ۳۰ هزار شغل در استان هرمزگان هدف گذاری شده است.

خودکفایی ایران در تولید بنزین 

مدیر عامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس نیز گفت: در این مرحله روزانه پالایش ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی به ظرفیت پالایشگاه افزوده می‌شود.

محمد علی دادور افزود: با راه اندازی این واحد و واحد‌های دیگر تولید بنزین، کشور در تولید بنزین خودکفا می‌شود و زمینه برای صادرات بنزین در نیمه دوم امسال فراهم خواهد شد.مدیر عامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس افزود: با بهره برداری از مرحله سوم این پالایشگاه تا پایان سال تولید بنزین به ۳۶ میلیون لیتر می‌رسد.دادور گفت: همه مراحل این پالایشگاه به دست متخصصان ایرانی طراحی و ساخته شده است.مدیر عامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس افزود:خوراک مصرفی پالایشگاه اکنون روزانه ۲۴۰ هزار بشکه میعانات گازی است که از عسلویه با یک خط انتقال تامین می‌شود و در ظرفیت نهایی این خط، ظرفیت انتقال تا ۸۰۰ هزار بشکه نیز دارد.دادور گفت: بنزین تولیدی در این پالایشگاه با اکتان بالای ۹۱ و بنزین زیر یک درصد است که سازگاری زیادی با محیط زیست دارد.مدیر عامل پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس گفت: برای تکمیل این سه فاز، ۳ میلیارد و ۹۵۰ میلیون یورو هزینه شده است.دادور افزود: این پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به تنهایی قادر است معادل ۶۰ درصد تولید کل پالایشگاه‌های کشور بنزین تولید کند.ارسال شده: ساعت: 8:01

کلمات کلیدی: بهره برداری از مرحله دوم ، پالایشگاه ستاره خلیج فارس ، با حضور رئیس جمهور

برچسب‌ها: سیاست
 
 
تولید 35 میلیون لیتر بنزین از سال آینده در هرمزگان

بهره برداری ازپالایشگاه ستاره خلیج فارس

باید ظرفیت های هرمزگان را به سرمایه گذاران بشناسانیم

جزئیات سفر وزیر نفت به بندرعباس

تولید روزانه 37 میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه خلیج فارس