November 19, 2018 - ، ساعت 00:19
 
 
معاون سازمان شهرداری ها و دهیاری ها :
6 میلیارد تومان برای آموزش دهیاران اختصاص یافت


 صبح ساحل ، اجتماعی - معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: برای نخستین بار 6 میلیارد و 200 میلیون تومان برای آموزش دهیاران سراسر کشور اختصاص یافت.

سعیدرضا جندقیان اظهار داشت: میزان بودجه اختصاص یافته برای آموزش دهیاران متناسب با جمعیت روستایی هر استان توزیع می‌شود.

وی گفت: به دنبال صدور مجوز فعالیت نهاد دهیاری با انتصاب دهیار، این نهاد توسط شورای اسلامی روستا به صورت قانونی آغاز به کار می کند و به جمعیت روستایی تحت پوشش خدمات ارائه می دهد.

جندقیان خاطرنشان کرد: نهاد دهیاری موظف است با ارائه خدمات و امکانات زیرساختی و رفاهی مناسب، به رضایتمندی ساکنان روستایی کمک کند و شکاف بین شهر و روستا را کاهش دهد و با این اقدام موثر، می‌تواند ضمن جلوگیری از مهاجرت‌های بی‌رویه به سکونتگاه‌های شهری، موجبات تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار روستایی را فراهم کند.

وی اهتمام در راستای ایجاد منابع درآمدی پایدار برای مدیریت روستایی را دیگر نقش قابل پیش بینی دهیاری ها در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: دهیاری ها درباره توانمندسازی جامعه محلی از طریق برنامه ریزی و اجرای آموزش های شغلی و مهارتی برای توسعه اشتغال در روستا و تشویق اهالی به راه اندازی صندوق های اعتباری خرد روستایی می توانند ایفای نقش کنند.

* 53 طرح کارآفرینی روستایی در کتابی معرفی شدند 

جندقیان به اقدامات انجام شده توسط معاونت دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اشاره کرد و گفت: جلد اول کتاب کارآفرینان برتر روستایی را در سال گذشته منتشر کردیم که هدف ما ترویج و نشر ایده‌های کارآفرینی در روستا بود. وی ادامه داد: به عبارت دیگر در گام اول با همکاری استانداری‌ها طرح‌های خلاقانه هر استان را شناسایی کردیم و هزار و 109 طرح کارآفرینی که در کشور به نتیجه رسیده بود، احصا و بانک اطلاعاتی آنها را تکمیل کردیم که برای دسترسی عموم مردم در سایت سازمان شهرداری‌ها قرار دادیم.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری ها گفت: از بین این طرح‌ها 53 طرح را انتخاب و در قالب کتاب به طور مفصل توضیحاتی درباره زندگی کارآفرین، مشکلات و موانع آنها روایت کردیم. وی اضافه کرد: امسال نیز قصد داریم این کار را انجام دهیم و به همین منظور هزار و 300 طرح کارآفرینی را شناسایی کردیم و قصد نگارش جلد دوم کتاب را داریم.جندقیان به تفاهم‌نامه‌ای که سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با پست بانک منعقد کرده است، اشاره کرد و گفت: تفاهم‌نامه‌ای با پست بانک به منظور ارائه تسهیلات به دهیاری‌های کارآفرین منعقد کرده‌ایم تا کارآفرینان شناسایی شده و در روستاها اشتغال ایجاد شود.

وی به اقدام مشترک معاونت دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با وزارت کشور نیز اشاره کرد و گفت: کار مشترکی را با وزارت کشور آغاز کردیم و در حال تهیه سند توسعه مناطق محروم با بهره گیری از ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی برای 31 شهرستان محروم کشور هستیم.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تاکید کرد: در حقیقت بر اساس شاخص‌های محرومیت، شهرستان‌های محروم شناسایی می‌شوند، یعنی مطالعه تمام شمولی از ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی منطقه خواهیم داشت و بر اساس پتانسیل‌های منطقه و با توجه به اسناد بالادستی این سند را تهیه خواهیم کرد.

جندقیان افزود: این سند مبنای تصمیمات آتی کشور خواهد شد، زیرا می‌خواهیم به سهم خود در تقویت بنیه اقتصادی کشور از ظرفیتها استفاده و نقش خود را ایفا کنیم و معتقدیم اگر قرار است اتفاقی بیفتد مهمترین عامل تشویق و ترغیب سرمایه گذاران، جوانان و کارآفرینان توسط شوراها و دهیاری‌ها است.

وی با بیان اینکه سند توسعه مناطق محروم، صرفا یک سند کتابخانه‌ای نیست، تصریح کرد: از آنجا که هماهنگی بین دستگاه‌های متولی این امور برای توسعه روستایی نداریم، این سند می‌تواند جایگاه دستگاه‌های ذیربط در توسعه روستایی و محورهای توسعه را نیز به طور صریح مشخص کند.ارسال شده: ساعت: 8:10

کلمات کلیدی: سعیدرضا جندقیان ، میزان بودجه ، آموزش دهیاران ،

برچسب‌ها: اجتماعی
 
 
قطار بندرعباس از مسير روسيه به اروپا وصل مي شود

ازدواج و طلاق در هرمزگان افزایش یافت

ترنم عطر وجود حضرت علی اصغر(ع) در هرمزگان

حوزه انتخابی میناب، رودان، جاسک و بشاگرد 2 نماینده در مجلس خواهد داشت

«شهرداری» در ساری یک امتیاز شیرین گرفت