December 14, 2018 - ، ساعت 16:02
 
 
در گفتگو با فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست رودان،مطرح شد
از قربانی شدن بره جلوی چشمان میش مادر تا نجات جان یک شکارچی


صبح ساحل ، حوادث -  اعظم رام : خورشید آرام آرام در مغرب، پشت کوه پنهان و صدای وزش باد در سکوت طبیعت به وضوح شنیده می شد که ناگهان صدای شلیک چند گلوله  در ارتفاعات ، آرامش منطقه را بهم ریخت.

ماموران یگان حفاظت محیط زیست رودان در هنگام گشت و کنترل حوزه استحفاظی در منطقه ، با شنیدن صدای شلیک  گلوله به سمت صدا به راه افتادند تا آنکه به 3 مرد جوان  اسلحه به دست، برخوردند . 

آنها با دیدن محیط بانان پا به فرار گذاشتند اما ماموران در تعقیب و گریز موفق شدند آنها را دستگیر کنند. در بازرسی از شکارچیان متخلف، لاشه کامل یک رأس میش وحشی و دو تا بره  دیده می شد .

این شکارچیان سنگدل  دو نوزاد بره که تازه متولد شده بودند را جلوی چشمان مادر، هدف گلوله قرار داده بودند و سپس میش مادر را با شلیک تیر کشته بودند...

فرمانده یگان حفاظت محیط‌ زیست رودان با بیان اینکه  متهمان پس از تنظیم صورت جلسه، تحویل مقام قضائی شدند گفت: این اتفاق ناگوار در ایام عید نوروز  دوسال قبل اتفاق افتاد که به عنوان یکی از خاطرات تلخ در ذهنم باقی مانده است .

ناظر دهقانی  ادامه داد: من در دفترکارم بودم که همکارانم، لاشه این حیوانات را به همراه شکارچیان متخلف نزد من آوردند ، صحنه شکار این حیوانات بسیار ناراحت کننده بود ...

نجات یکی از شکارچیان از مرگ

دهقانی  محیط بانی را یکی از مشاغل سخت و طاقت فرسا دانست  که گاها این  قشر با خطراتی مواجه می شوند ولی از خودگذشتگی آنها باعث شده که در مقابل تمام سختی ها و خطرات ایستادگی کنند و با قانون شکنان و کسانی که اقدام به تخریب محیط زیست می کنند قاطعانه برخورد کنند. 

وی نجات یکی از شکارچیان گم شده در کوه را یکی  خاطرات به یاد ماندنی اش دانست و گفت: نیمه اول سال 96  ،یکی از شکارچیان که دوستانش را گم کرده بود و به منطقه و کوه آشنایی نداشت، به دلیل گرمی هوا و خستگی، رمقی برایش نمانده بود واحتمال زیاد جانش را از دست می داد که  توسط محیط بان منطقه رودان نجات داده شد. 

وی  ادامه داد: گذشته از کار خلاف اخلاق و قانون که شکارچیان انجام میدهند،  اما  از نظر من نجات دادن جان هر شخصی کار بزرگی است و برای بنده این اتفاق یکی از خاطرات بسیار خوب و شیرینی است .

22 سال حافظ طبیعت

این مرد 46 ساله که بیش از 22 سال  محیط بانی را در استان هر مزگان در کارنامه اش دارد ،کار در  محیط بانی را عشق دانست  و گفت:  اعتقاد به کار و عشق و علاقه به طبیعت نباشد، کار کردن در این شغل سخت است.

محیط‌بانی عشق می‌خواهد، انسان‌هایی که عاشق طبیعت و حیات‌وحش هستند و دلشان از مهر گیاه و حیوان آکنده شده است. 

دهقانی که در سال 1374 در امتحان ورودی محیط بانی پذیرفته شد و پس از گذراندن دوره های مختلف ، یک سال  بعد به عنوان محیط بان در یگان حفاظت محیط زیست لنگه مشغول به کار  شد و در طی این 22 ساله  در بستک ، میناب ، منطقه حفاظت شده گنو ، در اداره کل محیط زیست  هرمزگان  فعالیت کرد و هم اکنون فرماندهی یگان حفاظت محیط‌زیست رودان را بر عهده  دارد. 

وی که دارای 2 فرزند 7 و 15 ساله است گفت:  فرزندانم با دیدن شرایط کاری من ، فکر نکنم این شغل من را ادامه دهند اما اگر دوست داشته باشند مانع شان نمی شوم چرا که خودم با علاقه وارد این کار شدم.

محیط بان حافظان مخلوقاتی هستند که

زبانی برای شکایت ندارند

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست شهرستان رودان با بیان اینکه  محیط بان حافظان مخلوقاتی هستند که زبانی برای شکایت ندارند و فقط هدفشان در راه حفظ و حراست از محیط زیست کشورمان است گفت:  تاکنون بیش از ۱۲۰ محیط‌بان در راه حفاظت از محیط زیست کشور شهید شده‌اند این در حالی است که کل آمار محیط ‌بانان کشور ۲۵۰۰ نفر است. 

وی ادامه داد:در استان هرمزگان نیز محیط بان خسرو شکر اللهی در سال ۱۳۶۰ و در منطقه ی حفاظت شده گنو محیط بانان محمد دهقانی و پرویز هرمزی حدود دو سال قبل به شهادت رسیده اند که این از خاطرات تلخ محیط بانان هرمزگان است و مطمئنا راه این عزیزان با قوت ادامه خواهد داشت.

کمبود جدی تعداد محیط بان

این محیط بان فعال ، مشکل اساسی سازمان حفاظت محیط زیست  را کمبود جدی تعداد محیط بان دانست و یادآور شد:  حفاظت از طبیعت و داشتن محیط زیستی بکر و پویا نیازمند نیروی انسانی علاقه مند و امکانات بیشتری دارد مسئولین باید در آینده ای نزدیک حتما به فکر بر طرف کردن معضلات و مشکلات کنونی سازمان حفاظت محیط زیست باشند.

طبیعت بدون جانوران و پرندگان مرده است

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست شهرستان رودان به کسانی که اقدام به تخریب طبیعت و تلف کردن حیات وحش می کنند گفت: طبیعت بدون جانوران و پرندگان مرده است و این موجودات به آن روح وجان می‌بخشند،به جای تخریب با محیط بانان در خصوص حفظ حراست از طبیعت همکاری کنند تا این امانتی که به دست ما سپرده شده به بهترین نحو به دست فرزندان و آیندگان بسپاریم . 

دهقانی فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست شهرستان رودان در پایان تصریح کرد: همراهی و مشارکت مردم در این امر مهم ، کار را سهو و مسیر طولانی جهت فرهنگ سازی جامعه در این خصوص کوتاه می کند به همین دلیل محیط بانان ما ارتباط نزدیکی با مردم حوزه ی شهرستان رودان دارند و از طرفی حضور در مدارس و نشست با جوامع محلی و شوراهای محترم از برنامه هایی است که انجام شده و ادامه خواهد داشت.

روز محیط بان

محیط‌بان فردیست که بر اساس قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و بر اساس آیین‌نامه و دستورالعمل ناشی از آن  حافظ عرصه های طبیعی سرزمین است. کار محیط بانان با مشقت های زیاد روبروست.

بر اساس اصل پنجاهم قانون اساسی، حفاظت از محیط زیست وظیفه همگانی است که در این میان گروهی به نام محیط بانان سنگینی این وظیفه را به تنهایی به دوش می کشند در حالی که هر ایرانی باید یک محیط بان باشد.

در ایران روز محیط بان به روز ولادت امام رضا ( ع ) ملقب به ضامن آهو مزین شده است، امام رئوف و طلایه ‌دار مهربانی و عطوفت نسبت به محیط زیست و حیات وحش بود که روز ولادت ایشان روز ملی محیط‌ بان نامگذاری شده است.ارسال شده: ساعت: 7:49

کلمات کلیدی: دهقانی ، محیط بانی ، مشاغل سخت ، طاقت فرسا

برچسب‌ها: حوادث
 
 
کشف یک گور دسته جمعی عجیب در میناب

آموزش هنر تذهیب دراستان برای نخستین بار

فرماندار بستک معرفی شد

انتقال قبور شهدای گمنام بندرعباس به مکانی جدید

تقدیر از علی سلطانی