December 16, 2018 - ، ساعت 07:11
 
 
مدیرعامل آب منطقه‌ای استان خبر داد:
سد‌های هرمزگان در حال خشک شدن


صبح ساحل ، اقتصادی - مدیرعامل آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: سد‌های اصلی استان هرمزگان در حال خشک شدن هستند.

به گزارش صداوسیما مرکز خلیج فارس، هوشنگ ملایی افزود: سد استقلال میناب با ظرفیت ۲۴۰ میلیون مترمکعب، فقط ۶ میلیون مترمکعب آب قابل استفاده دارد.

وی افزود: این حجم از آب سد تقریباً حجم مرده است و به طور عادی قابل استفاده نیست و ناچار به استفاده از سطح این آب هستیم.

ملایی گفت: سد نیان نیز اکنون بطور کامل خشک شده است و سد شمیل نیز حداکثر تا ۲۰ روز دیگر آب دارد.

ظرفیت این سد‌ها که دریاچه مخزن مشترک دارند ۹۸ میلیون مترمکعب است.مدیرعامل آب منطقه‌ای هرمزگان افزود: این سد‌ها از منابع اصلی تامین آب بندرعباس هستند که به علت خشکسالی و کاهش بارش باران در استان آب گیری مناسبی نداشته اند.

ملایی گفت: بارندگی در هرمزگان امسال ۸۰ درصد کاهش داشته است و بارندگی‌های پراکنده نیز در دشت‌های قابل ذخیره سازی نبوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: سدجگین دیگر سد مهم هرمزگان با ظرفیت ۲۱۰ میلیون مترمکعب هم اکنون ۱۱۰ میلیون متر مکعب آب دارد که آب آشامیدنی مردم شهرستان جاسک و بخشی از شهرستان بشاگرد را تامین می‌کند.

وی افزود: آب مصرفی شهروندان بندرعباس و بندرخمیر هزار و ۸۵۰ لیتر در ثانیه است که از سد استقلال میناب، چاه‌های زیردشت سد نیان، چاه‌های حاشیه سد شمیل، چاه قنات سد شمیل و سیستم جمع آوری آب نشتی سد شمیل تامین می‌شود.

ملایی گفت: سد سرنی در شهرستان میناب که با سرمایه گذاری بانک توسعه اسلامی در حال ساخت است هم اکنون پیشرفت ۹۰ درصدی دارد و در صورت بارندگی در فصل پاییز قابل آبگیری است.

هرمزگان بیش از ۱۸ سال است که دچار خشکسالی و کاهش بارش باران است.ارسال شده: ساعت: 7:49

کلمات کلیدی: مدیرعامل آب منطقه‌ای هرمزگان ، سد‌های اصلی استان ، درحال خشک شدن

برچسب‌ها: اقتصاد
 
 
احتمال جیره‌بندی آب هرمزگان با تداوم خشک‌سالی