December 16, 2018 - ، ساعت 07:13
 
 
در نشست كارگروه توسعه صادرات غیر نفتی مطرح شد:
نهایت بهره را برای توسعه صادرات غیر نفتی باید برد


صبح ساحل ، اقتصادی - معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری هرمزگان گفت: در هر نقطه از هرمزگان كه ظرفیت توسعه صادرات غیر نفتی را دارد زیرساخت های لازم توسط دستگاه های اجرایی ذیربط فراهم شود.

ایرج حیدری در نشست كارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان هرمزگان با اشاره به اهمیت توسعه صادرات غیر نفتی، خاطرنشان كرد: توسعه صادرات غیر نفتی مطالبه جدی استاندار هرمزگان و همچنین مردم است و هرمزگان ظرفیت های توسعه صادرات غیر نفتی را دارا می باشد.

وی گفت: لازمه توسعه صادرات غیر نفتی در سطح كشور نیازمند وجود زیرساخت هاست كه خوشبختانه هرمزگان زیرساخت های لازم در این زمینه را دارا می باشد و شرایط برای صادرات غیر نفتی در این استان فراهم است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری هرمزگان افزود: با توجه به موقعیت ویژه هرمزگان به ویژه گستردگی آن توسعه زیرساخت های صادرات غیر نفتی در سراسر استان برای كاهش ترافیك و سرعت بخشیدن به صادرات محصولات بیش از پیش ضروری است.

وی با اشاره به تلاش های استاندار هرمزگان برای افزایش مرز های رسمی استان برای رونق صادرات، عنوان كرد: استاندار هرمزگان از زمان تصدی مسئولیت تاكنون تلاش های بسیاری برای افزایش مرزهای رسمی استان انجام داد و در این زمینه موفق به افزایش مرزهای رسمی با دریافت مجوز های لازم از مراجع ذیربط شدند.

حیدری خاطرنشان كرد: از ظرفیت مرز های جدیدی كه با تلاش دكتر همتی استاندار هرمزگان برای استان تعریف گردیده است باید نهایت بهره را برای توسعه صادرات غیر نفتی برد و زیرساخت های لازم در مرز های جدید استان توسط دستگاه های ذیربط به ویژه سازمان بنادر و گمرك استان فراهم گردد.

وی افزود: در هر نقطه ساحلی استان كه ظرفیت كار اقتصادی و صادرات غیر نفتی وجود دارد باید برای توسعه صادرات غیر نفتی زیرساخت های لازم ایجاد گردد و توسعه زیر ساخت ها متمركز در مركز استان نباشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری هرمزگان با اشاره به اهمیت تحقق اهداف صادرات غیر نفتی استان، تصریح كرد: اتاق های بازرگانی و تعاون استان تلاشهای مستمری را برای تحقق صادرات غیرنفتی با شناسایی بازار های هدف انجام دهند.

وی گفت: برای تحقق صادرات غیر نفتی نباید تنها به ظرفیت كشور های حوزه خلیج فارس متمركز شد و از این بازار ها به عنوان بارانداز برای رسیدن به بازارهای بزرگتری برای افزایش صادارات بهره برد.

حیدری خاطرنشان كرد: فعالان اقتصادی هرمزگانی توانمندی تحقق صادرات غیر نفتی كشور و استان را دارند و این فعالان می توانند علاوه بر صدور محصولات تولیدی استان، محصولات تولید كنندگان سایر نقاط كشور و كشور های دیگر را به بازار های هدف صادر نمایند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری هرمزگان بیان داشت: موضوع مهمی كه در زمینه صادرات بسیار مهم است وجود یك ارتباط دائم بین تولیدكننده و صادركننده می باشد و این مهم با شناسایی بازارهای هدف محقق می شود.

صادرات ۷۰۰ میلیون دلار کالای غیر نفتی از هرمزگان

در سه ماهه نخست امسال ۷۰۰ میلیون دلار کالای غیر نفتی از هرمزگان صادر شده است.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان هرمزگان گفت: تا پایان امسال ۳ میلیارد دلار کالای غیرنفتی هدفگذاری شده است که تاکنون ۲۲ درصد برنامه صادرات محقق شده است.

خلیل قاسمی افزود: خشکبار، مواد غذایی، مواد معدنی و صنایع دستی و محصولات پتروشیمی مهمترین اقلام صادراتی بود.

وی با اشاره به ضروت توسعه زیرساختهای بندرشیو در پارسیان گفت: این بندر به عنوان خط اصلی صادرات کالا به کشور قطر انتخاب شده است و با هدف تسریع در توسعه زیرساختهای بندری و گمرکی این بندر نشست بعدی کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی در بندرشیو برگزار میشود.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان هرمزگان افزود: طرح مطالعاتی ساخت نمایشگاه بین المللی بندرعباس با مساحت ۶۶ هزار مترمربع نیز مطرح و قرار شد اعضاء در مدت یک هفته نظرات کارشناسی خود را در خصوص جانمایی نمایشگاه ارائه کنند.

قاسمی افزود: طرح ساخت نمایشگاه بین المللی بندرعباس دهه فجر در حاشیه بزرگراه شهید رجایی آغاز میشود.

افزایش نرخ ارز فرصت طلایی ای

برای توسعه صادرات در کشور

معاون اقتصادی اتاق تعاون ایران نیز گفت: سازمان توسعه تجارت مجوز راه اندازی دفتر فروش کالای ایرانی را در کشور قطر به اتاق تعاون هرمزگان واگذار کرده است و این دفتر همه کالای ساخت ایران را معرفی میکند.

محمدعلی ضیغمی افزود: بر اساس برنامه هدفگذاری شده اتاق تعاون هرمزگان میزان صادرات ایران به قطر در مدت ۵ سال باید به بیش از ۵ میلیارد دلار برسد.

وی گفت: تکانههای اقتصادی و نوسانات نرخ ارز و طلا با واقعیتهای موجود اقتصادی سازگاری ندارد و متاثر از هیجانهای کاذب است.

معاون اقتصادی اتاق تعاون ایران افزود: افزایش نرخ ارز فرصت طلایی ای برای توسعه صادرات در کشور و رقابت پذیری در سطح جهانی را فراهم کرده است.

راه اندازی خط کشتیرانی مسافربری- باری ایران و قطر

رئیس اتاق تعاون هرمزگان نیز گفت: راه اندازی خط کشتیرانی مسافربری- باری ایران و قطر در دستور کار است و تاکنون چندین نشست با سرمایه گذار قطری این خط صورت گرفته است. سالاری افزود: در سال ۹۷ برای صادارت ۴۰۰ میلیون دلار کالا به قطر هدفگذاری شده است.ارسال شده: ساعت: 7:42

کلمات کلیدی: ایرج حیدری ، اهمیت توسعه ، صادرات غیر نفتی

برچسب‌ها: اقتصاد
 
 
رشد 6درصدی صادرات غیرنفتی

بخشنـــــامه دردسرساز

صادرات یک میلیارد دلاری کالای غیرنفتی از گمرک باهنر

لزوم فعال سازی معادن هرمزگان با حمایت سیستم بانكی

تعطیلی دستگاه‌های اجرایی هرمزگان در روزهای پنجشنبه