December 15, 2018 - ، ساعت 21:55
 
 
16الی 26 مرداد در تماشاخانه آفتاب ،
کمدی «ماردار صاد» به روی صحنه می‌رود


صبح ساحل ، هنری - صدف محمودی کمدی « ماردار صاد »  به کارگردانی امین سالاری از ۱۶ الی ۲۶ مرداد ماه در تماشاخانه آفتاب به روی صحنه می رود. 

به گزارش صبح ساحل امین سالاری هنرمند  اهل بندرلنگه است، وی دارای مدرک لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه سوره تهران و عضو کار گروه فرهنگی شورای شهر بندرلنگه می باشد، سالاری پیشتر نمایش هایی همچون پرواز بر فراز ابر های تاریک ، جای پای خالی ، سه گانه سوزن و سوسک ، سیاهچاله ها ، من خدا را دوست دارم، هملت به روایت مردم کوچه و بازار و آخرین پالایشگاه را در کارنامه خود دارد. 

این کارگردان در خصوص نمایش «ماردار صاد  « توضیح داد: این نمایش حاصل یک پژوهش علمی بر روی نمایشنامه «مارا-ساد» نوشته پیتر وایس است که با همراهی  مهدی صفاری نژاد  این کار را انجام دادیم . ایشان وظیفه نگارش آن را بر عهده داشتند و سپس اثر توسط جواد انصاری دراماتورژی شد .

وی افزود:  به این دلیل به سراغ نمایشنامه «مارا-ساد« نوشته پیتر وایس رفتیم چراکه آن را برای اجرا در فضای آیین های خودمان ، مستعد دانستیم .

اجراهای متعددی از این کار شده که غالبا تنها در شکل تئاتر خشونت بوده و به بخش مربوط به آیین های آن پرداخته نشده است .

ما به دلیل درک قرابت هایی در متن به سمت آن رفتیم،  نمایش را تولید کردیم و سپس آن را مناسب برای اجرا در جشنواره آیینی سنتی دیدیم . 

تابستان گذشته در  فستیوال بین المللی در تهران به روی صحنه رفتیم و پس از آن تور اجرا های استانی آغاز شد و با تهیه کنندگی «صالح صالح زاده » در شهر های بندرلنگه ، بستک و رودان اجرا داشته ایم و حال نوبت به بندرعباس و تماشاخانه آفتاب رسیده است.

وی در ادامه درباره آیین ها استفاده شده در این نمایش گفت: در این نمایش سعی کردیم به سمت آیین های کمتر دیده شده ی هرمزگان برویم ، مثل آیین ها و آواهای دریایی . اکثر آیین هایی که پرداخته شده مثل مراسم زار ، آنقدر در نمایش های مختلف کار شده است که همه تماشاگران با آن آشنا هستند .

رویکرد ما  در این نمایش به آیین زار ، رویکرد متفاوتی است  . ما در هرمزگان خرده نمایش هایی داریم که رو به فراموشی هستند .

نمایش های شادی آور ریتمیکی که در عروسی ها اجرا می شد یا ریتم های تندی که در عزاداری هامان بوده و هست . 

سالاری با بیان اینکه پرداخت به اشکال سنتی تئاتر و  نمایش ایرانی و آیین های نمایشی از الزامات و نیاز های امروز تئاتر ما است ، گفت : تئاتر آیینی ما هنوز هم مهجور و مهقور است .

هنوز هم کار خاصی انجام نداده ایم و به نمایش ایرانی و آیینی رسیدگی نشده است  .

ما در دانشگاه های تئاتر فقط چند واحد محدود درباره نمایش ایرانی و  آیینی  می خوانیم .

پیشنهاد و آرزو می کنم که در دانشگاه رشته ی مجزایی به نام نمایش های ایرانی یا گرایشی به این عنوان داشته باشیم  ، چون وسعت کار در این رشته به اندازه یک دنیا است .

جزئیات نمایش ماردارصاد

۱۶ الی ۲۶ مردادماه بندرعباس. میدان صادقیه . مجتمع سید احمد خمینی. تماشاخانه آفتاب

ساعت 20

نویسنده: مهدی صفاری نژاد

برداشتی از نمایشنامه مارا/ساد  پیتروایس 

تهیه کننده : صالح صالح زاده . کارگردان: امین سالاری  

بازیگران:

رضاآزاد دریایی ، عدنان انصاری جواد انصاری ، ساینا امیری ، مرضیه کریمی ، عارف هاشمی ، راضیه ذاکری، یاشارمحسنی، امید رفه، محمد نادر انصاری  نرجس عزت زاده

طراح نور: عیسی سلطانی

طراح لباس: ساینا امیری 

دوخت لباس: زهره ظریفی  

طراح پوستر و بنر :  خیام مویدی

آهنگساز: بهنام حسنپور .نوازندگان: فریدجناحی،مارال تقی نژاد  محمد عراقی زاده  مجید عراقیزاده دانیال ساختمانپور 

حنانه شاه نظر

روابط عمومی: عاطفه مسجدی

شماره رزرو بلیت : 09367364671ارسال شده: ساعت: 7:54

کلمات کلیدی: کمدی ، « ماردار صاد » ، کارگردانی امین سالاری ، ۱۶ الی ۲۶ مرداد ، تماشاخانه آفتاب

برچسب‌ها: فرهنگ و هنر
 
 
گروه ققنوس بندرلنگه وارد مسکو شد

۲۵ سال با پول وپارتی کار می‌کنم!

چرا برای اکران نوروزی سر و دست می‌شکنند

تازه‌های اکران سینما بدون فیلم‌های کمدی

نمایش کمدی «بر پهنه دریا» به زودی به غرب هرمزگان سفر می کند