December 19, 2018 - ، ساعت 01:35
 
 
کمبود سرویس بهداشتی دربندرعباس


صبح ساحل ، اجتماعی - کمبود سرویس‌های بهداشتی پارک‌ها و سطح شهر بندرعباس معضلی می باشد که نارضایتی بسیاری از شهروندان را در پی داشته که نه تعدادشان نه وضعیتشان مطلوب است.

؛ زیباسازی فضای شهر و تجهیز پارک‌ها به وسایل رفاهی یکی از کمترین مطالبات شهروندان در هر شهر و منطقه است که دستگاه‌های متولی زیباسازی شهر، باید در این زمینه وظایف خود را به‌خوبی انجام دهند.

بیشتر کشورهای دنیا، به کمبود سرویس های بهداشتی عمومی یک معضل مهم که ارتباط مستقیمی با سلامت و بهداشت شهروندان دارد نگاه می شود و در جهت رفع این معضل برنامه ریزی های فراوانی را در دستور کار قرار داده اند ولی در ایران کمبود سرویس های بهداشتی عمومی، سالهاست خودنمایی می کند.

کمبود سرویس‌های بهداشتی در شهرستان بندرعباس و محوطه پارک‌ها و سطح شهر معضلی است که نارضایتی بسیاری از شهروندان را در پی داشته که باید برای برطرف کردن آن چاره‌اندیشی کرد.

 تجهیزات شهری بندرعباس با رشد جمعیت 

همخوانی ندارد

ساختار تجهیزات شهری موجود بندرعباس با نرخ رشد شتابان جمعیت شهر همخوانی ندارد و این در حالی است که امروزه در کشورهای توسعه یافته مکان‌یابی سرویس‌ های بهداشتی به تعداد کافی و در مکان‌های مناسب همزمان با طراحی نقشه جامع شهر صورت می گیرد.

مسئله سرویس‌های عمومی در بندرعباس هنوز حل نشده باقی مانده است و مدیریت شهری هرمزگان برنامه مشخصی برای بهره‌برداری و نظارت سرویس‌های موجود و برنامه‌ریزی برای احداث و توسعه سرویس‌های بهداشتی جدید ندارد.

دسترسی سریع و آسان شهروندان به امکانات شهری به عنوان یک اصل ضروری در بحث حقوق شهروندی ایجاب می‌کند که این موضوع از سوی شهرداری بندرعباس به طور جدی‌تری مورد توجه قرار گیرد.

از سوی دیگر ورود گردشگران و توریست‌ها از مناطق مختلف کشور به شهر شهرستان بندرعباس که لقب پایتخت اقتصادی کشور را به خود گرفته و استفاده از فضای عمومی پارک‌ها نیاز به تجهیز و ایجاد سرویس های بهداشت عمومی در پارک‌ها را افزایش داده است.

کمبود مایع دستشویی در بسیاری از سرویس های بهداشتی شهرستان بندرعباس نیز از دیگر معضلاتی که بر مشکلات این بخش افزوده شده که شهروندان و گردشگران از این وضعیت ناراضی هستند.

حالا نامناسب بودن وضعیت بهداشتی سرویس‌ها در شهرستان بندرعباس یکی از نقاط ضعف مدیریت شهری این استان تلقی می‌شود و همچنین به گره کور صنعت گردشگری که زیان زیادی به آن می‌زند.

 کمبود سرویس بهداشتی تمیز

در بندرعباس

مرضیه حسن زاده، یکی از شهروندان هرمزگانی اظهار کرد: برخی از پارک‌های موجود در شهرستان بندرعباس از نبود سرویس‌های بهداشتی و عدم نظافت رنج می‌برند.

این شهروند هرمزگانی با بیان اینکه وجود سرویس‌های بهداشتی یکی از ضروریات مهم در پارک‌های عمومی است که مسئولان در این زمینه کوتاهی می کنند، تصریح کرد: با توجه به حضور گردشگران و مسافران متعدد در ایام سال در شهرستان بندرعباس رفع مشکلات مربوط به این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

حسن زاده بیان کرد: نظافت یکی از نکاتی که باید در سرویس های بهداشتی به آن توجه شود بسیاری از سرویس های بهداشتی عمومی بندرعباس در بحث نظافت در شرایط نامطلوبی قرار دارد که این مکان را برای شهروندان غیر قابل استفاده کرده است.

 بحران کمبود سرویس بهداشتی در بندرعباس

علی اکبر محمدی زاده، یکی دیگر از شهروندان بندرعباسی با اشاره به کمبود سرویس بهداشتی در سطح شهر، اظهار  کرد: سرویس بهداشتی های بندرعباس نسبت به سایر شهرهای دیگر بسیار کمتر است و با توجه به اینکه بندرعباس یک شهر توریستی است و مسافر زیادی دارد این یک معضل بزرگ محسوب می شود.

این شهروند بندرعباسی با بیان اینکه سرویس های موجود در سطح بندرعباس تمیز نیستند و رسیدگی صورت نمی گیرد، تصریح کرد: به جز  پاساژها در جاهای دیگر به ندرت می توان در سطح شهر سرویس بهداشتی پیدا کرد .

محمدی زاده با شاره به اینکه کمبود سرویس بهداشتی در پارک ها بیداد می کند، افزود: مسولان باید بیشتر به فکر رفاه حال مردم و چهره شهر باشند و بهسازی سرویس های موجود و افزایش تعداد آنها باید مورد توجه متولیان امر صورت بگیرد.

وی بیان کرد: روزانه بیش از چندین هزار نفر از این سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌کنند، اما متاسفانه خود این توالت‌ها به منبع آلودگی تبدیل شده‌اند چرا که به دلیل نظافت پایین در سرویس بهداشتی های عمومی سلامت مردم در خطر است.

شهروند بندرعباسی خاطر نشان کرد: در بازار روز بندرعباس یک سرویس بهداشتی وجود دارد که متعلق به شهرداری بوده، اما شهرداری به دلایلی اداره آن را به مسجد امام بازار شهر سپرده و مسجد هم برای اینکه مخارج آن را تامین و اجاره بهای آن را به شهرداری بپردازد، از افراد در قبال استفاده از این سرویس‌ها پول دریافت می‌کند./هرمز

 ارسال شده: ساعت: 8:27

کلمات کلیدی: کمبود سرویس‌های بهداشتی ، پارک‌ها و سطح شهر ، نارضایتی ، شهروندان

برچسب‌ها: اجتماعی
 
 
بهای هنگفت برای حفظ پوشش محلی

طرح ضربتی مبارزه با اخلال گران اقتصادی در بازار همچنان ادامه دارد

طرح پزشک خانواده و چالش هایی که مطرح نمی شود

بی‌اعتنایی نهادینه شده به تقاضای شهروندان

درآمدهایی که به جیب بندرعباس نمی رود