December 19, 2018 - ، ساعت 09:13
 
 
فرمانده سپاه امام سجاد(ع)
رزمنده‌های هرمزگانی در دوران دفاع مقدس نقش تعیین کننده‌ای داشتند


صبح ساحل ، سیاسی - فرمانده سپاه امام سجاد (ع) هرمزگان گفت: این استان در زمان جنگ جزو معدود استان هایی بود که نخستین نیروی سازماندهی خویش را به صورت خوداتکا و خودجوش از شهر بندرعباس به جبهه جنگ اعزام کرد.

سردار رضا ترابی در گفت و گو با ایرنا افزود: هر روز که به سمت جلو پیش می رفتیم، نقش استان هرمزگان بهتر نشان داده می شد چون هرمزگان استانی ساحلی مثل بوشهر و خوزستان بود و در واقع از این مکان ( بندرعباس مرکز استان) با ماشین و کامیون آب و مهمات به جنگ می بردیم.

این رزمنده جبهه وجنگ اشاره کرد: بعضی از عملیات ها نیاز بود که از رزمنده های دریایی، ساحل نشین و جزیره نشین استفاده شود که نخستین آن عملیات بزرگ آبی و خاکی خیبر در اسفندماه 62 و آن هم عبور از آب بود که کار هر کسی نبود چرا که استان های دیگر با آب آشنایی نداشتند.

فرماده سپاه امام سجاد (ع) هرمزگان در خصوص جنگ هشت ساله دفاع مقدس و یاد آوری نقش رزمنده های استان در آن زمان گفت: 31 شهریورماه سال 59 که جنگ تحمیلی شروع شد، یک روز بعد از آن (یعنی اول مهرماه سال 59) ساعت 6 صبح به همراه سایر دوستان راهی خوزستان شدیم که این اقدام نه از سوی سپاه بلکه خودجوش صورت گرفت.

ترابی ابراز داشت: در آن زمان یک گروهان متشکل از پاسداران سپاه بندرعباس با سلاح، مهمات، تجهیزات و حتی جیره غذایی کامل به جبهه اعزام شد و در منطقه سوسنگرد و دهلاویه به فرماندهی مسوول اطلاعات وقت شهید حسن ذاکری مستقر شدند و این نخستین حضور پررنگ رزمنده های هرمزگانی در اعزام به جبهه های جنگ بود.

این رزمنده دقاع مقدس با اشاره به این که در آن زمان 18 ساله بوده است، بیان داشت: در آن زمان با آن غرور جوانی و عشق و علاقه ای که به انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) داشتیم پا به عرصه جبهه جنگ گذاشتیم و با این دیدگاه رفتیم که این جنگ یک هفته، 10 روز و یا در نهایت یک ماهه تمام می شود و صاحبان اصلی دنیا (سازمان ملل و شورای امنیت ملی) نمی گذارند ادامه پیدا کند اما جنگ به طول انجامید و ما به مدت چهار یا پنج ماه در آنجا ماندگار شدیم.

به گفته ی وی، عملیات خیبر را شهید درویشی فرمانده سپاه وقت هرمز اداره می کرد که خود ایشان در واقع بچه های جزیره هرمز را جمع کرد و با استفاده از قایق های مردمی از بندرعباس و جزیره هرمز عازم جنگ شدند و خودش در همان عملیات به درجه شهادت نائل شد.

ترابی ادامه داد: باز به جلوتر که آمدیم، از اواخر سال 64 یا تقریبا نیمه اول سال 65 که دیگر حضور نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس پررنگ شده بود و نفت کش های کویتی و سعودی نیز با پرچم آمریکا در تنگه هرمز پهلوگرفتند، نقش بچه های رزمنده هرمزگانی پررنگ شد.

وی بیان داشت: رزمنده های هرمزگانی به غیر از حضورشان در جبهه زمینی مقابل رژیم بعثی عراق، لازم بود که در جبهه دریایی نیز حضور پیدا کنند که هم در تامین امنیت خطوط کشتیرانی خودمان و هم مقابله با سلاح، مهمات و پشتیبانی دشمن انجام می شد و بچه های هرمزگان و بوشهر در این عرصه هم نقش اصلی و قابل تحسینی را به جا گذاشتند.

به گفته وی، جدای از این، استان هرمزگان در کردستان نیز نقش فعالی داشتند چرا که کردستان دارای دو جبهه عناصر مزدور داخلی و رژیم بعثی عراق بود.فرمانده سپاه امام سجاد(ع) هرمزگان گفت: در سال 63 به سمت مهاباد کردستان رفتیم و با دشمنان درگیر بودیم و این است که نقش رزمنده ها و شهیدان استان هرمزگان هم در حوزه دریا و هم زمینی بسیار پررنگ بود.

فرمانده سپاه امام سجاد (ع) هرمزگان در ادامه به قدرت و توان سپاه اشاره کرد و یاد آورشد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اکنون به لحاظ نیروی انسانی و داشتن تجهیزات و سلاح اصلا قابل قیاس با اوایل انقلاب و دهه شصت نیست و در طول این سال ها پاسخ محکمی به شیطنت ها و توطئه های دشمنان داده است.به گفته ترابی در دهه شصت به علت نداشتن تجهیزات و یا نیروی قوی و توانمند نمی توانستیم در بسیاری از حوزه ها ورود پیدا کنیم چرا که نه توان و تجربه و نه سخت افزار و نرم افزار داشتیم اما امروز که در چهلمین سال انقلاب هستیم شاهد بودیم که سپاه به تمام حوادث تروریستی که طی چند سال اخیر اتفاق افتاد، پاسخ محکم داده و نشان دهنده اینست که سپاه قابل مقایسه با 40سال قبل نیست.

وی ادامه داد: در استان هرمزگان نیز سپاه قدرتمند و توانمندی در حوزه های دریایی و زمینی، هوا فضا و قرارگاه مدینه داریم که هر یک در حوزه ماموریت خود نقش آفرینی می کنند و با هم همپوشانی دارند و خفت و خواری برای نیروی آمریکایی گذاشته است.

فرمانده سپاه هرمزگان اذعان داشت: ما نیز در اصل عضوی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستیم اما تفکیک ماموریت داریم که در همه حوزه ها هرمزگان بی نظیر است اما به آن قانع نیستیم و باید هر روز نسبت به دیروز بهتر باشیم.فرمانده سپاه امام سجاد (ع) هرمزگان نیز گفت: ماموریت اصلی سپاه دفاع از آرمان و ارزش های نظام و انقلاب اسلامی است اما با اجرای برنامه های جهادی و سازندگی در حوزه محرومیت زدایی و مردمداری نیز گام های موثری برداشته است.

سردار ترابی اضافه کرد: سپاه سال گذشته با کمک نیروی دریایی یکهزار و 75 واحد مسکن برای مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) در هرمزگان احداث کرد که در حوزه ماموریتش نبوده اما برای کمک به مردم به این حوزه نیز ورود کرده و آن را وظیفه خود می داند.ارسال شده: ساعت: 8:08

کلمات کلیدی: فرمانده سپاه امام سجاد (ع) ، جنگ هشت ساله ، دفاع مقدس

برچسب‌ها: سیاست
 
 
اصناف و انقلاب اسلامی

شهداء چراغ فروزان سعادت کشورند

هرمزگان در تب و تاب انتخابات مجلس نهم

رییس جمهور به یك جانباز و چهار بانوی هرمزگان نشان دولتی ایثار اهدا كرد

گلزار شهدای گمنام بندرعباس در انتظار تصمیم مسئولان