December 17, 2018 - ، ساعت 11:07
 
 
تشریح جزییات بزرگترین پرونده قاچاق کشور در هرمزگان


  صبح ساحل ، حوادث -   اعظم رام :رأی پرونده ۱۱۲۸ کانتینرکالای قاچاق در دادگاه تجدیدنظر استان هرمزگان صادر شد و محکومان این پرونده به پنج سال و نیم حبس و جزای نقدی  475میلیارد تومان جزای نقدی محکوم شدند.

پس از کش و قوس های فراوان  خبر مبنی بر تایید و عدم تایید  کشف هزارو 128 کانتینر کالای قاچاق  از گمرک هرمزگان ، دیروز  با اعلام رای این پرونده، به همه جریان سازی ها پایان داد  که این پرونده وجود داشته  و در طی این مدت در جریان بوده است.

ماجرای این کانتینرهاو واکنش های آن به  اواسط آبان ماه سال گذشته بر می گردد  که ستاد خبری وزارت اطلاعات از شناسایی 1128 کانیتنر شامل لوازم اداری، خانگی، ورزشی، ساختمانی و هتلداری توسط سربازان گمنام امام زمان در اداره کل اطلاعات استان هرمزگان  خبر داد .

این تعداد کانتینرها  بر اساس برآورد اولیه به ارزش تقریبی 100 میلیارد تومان ،از گمرک شهید رجایی بندرعباس کشف شد که مربوط به سال‌های 94 تا 96 بوده است.

طبق این گزارش، 23 نفر از اعضای مربوط به این باند قاچاق سازمان یافته دستگیر و تحویل مراجع قضایی شدند.

نکته قابل تامل در این گزارش این است که  15 نفر از دستگیر شدگان کارکنان گمرک بودند که مورد پیگرد قضایی قرار گرفته و بازجویی شدند.

پس از اعلام این خبر،واکنش‌های متفاوت و بعضا ضد و نقیض از سوی برخی مسوولان صورت گرفت. 

گمرک ایران  یکی از معترضین این خبر  بود و مدتی بعد در کانال رسمی خود کشف 1128 کانتینر قاچاق را که وزارت اطلاعات و ناظر گمرکات هرمزگان تایید کرده بودند،را در حد یک تخلف گمرکی اعلام کرد و حتی «مسعود کرباسیان» وزیر امور اقتصادی و دارایی  درگفت و گو رسانه ای  ادعا نمود که این موضوع وجود خارجی ندارد و حتی این را با صراحت اعلام کرد که  آن مرجع که این موضوع را اعلام کرد، به طور رسمی نامه نوشت که اشتباه کرده است.

صحبت‌های متفاوتی و متناقضی از زبان مسوولان در خصوص این ابر پرونده در رسانه های مختلف درج شد و حکایت از آن داشت که دستهای پشت پرده ای در این موضوع دخیل هستند.

ماجرای کانتینرها چیست

پایگاه خبری گمرگ نیوز  در  ۲۴ آذر ۱۳۹۶ یعنی مدتی بعد از درج خبر اداره کل اطلاعات  گزارش داد : « داستان 1128 کانتینر به همان داستان 210 کانتینر معروف بر می گردد که پارسال با همین عنوان 1128 کانتینر رسانه ای و بعدها مشخص شد چنین کانتینرهای قاچاقی از اساس وجود خارجی نداشته است.

موضوع این پرونده ها مربوط به برادران «ح» است و پارسال ماجرای فعالیت های تجاری آنان در پرونده معروف به 210 کانتینر رسانه ای شد؛ در واقع پنج شرکت آنها در اداره ثبت شرکت ها به طور قانونی ثبت شده و اتاق بازرگانی نیز برای آنها با هدف فعالیت های تجاری کارت بازرگانی صادر کرده بود.

با توجه به حساسیت‌ها و اقدامات متخلفانه این افراد، تمامی فعالیت‌های برادران ‹ح› در پنج شرکت در طول مدت فعالیت‌هایشان در سال 1394 و قبل آن به کمک سامانه جامع گمرکی در گمرک استخراج و پرونده‌ای با پیگیری های دفتر بازرسی و مرکز مبارزه با جرائم سازمان یافته گمرک ایران از سوی حوزه نظارت گمرکات استان هرمزگان نزد مرجع قضایی تشکیل می‌شود.

در تیر ماه 1394 به دنبال انتشار خبری مبنی برکشف تعداد 210 دستگاه کانتینرکالای قاچاق از گمرک شهید رجایی بندرعباس توسط سوی سازمان کاشف، حسب دستور رئیس کل وقت گمرک ایران تیمی متشکل از معاونین و کارشناسان ارشد حقوقی و فنی و امور گمرکی جهت بررسی ادعاهای مطروحه به استان هرمزگان عزیمت و در اول وقت اداری به سازمان کاشف مراجعه و خواستار بررسی کالاهای توقیفی می‌گردند، ولیکن مشخص شد کالا و کانتینرها اساساً وجود خارجی ندارند و عملاً کالایی قاچاق نشده بود.

بر این اساس مشخص می شود اخبار منتشره بدون هماهنگی مراجع استانی از جمله دادستانی بندرعباس بوده و تذکر لازم از سوی مقامات استانی به سازمان مدعی کشف 210 کانتینر کالای قاچاق داده می شود که از ذکر مطالب بدون مستند که منتهی به تشویش اذهان جامعه و بیم تبانی متهمین می‌شود، خودداری کنند.

به دنبال این اخبار خبر می‌رسد حوزه نظارت گمرکات استان هرمزگان، محموله‌ای 13 کانتینری در 5 فقره اظهارنامه را به ظن قاچاق از برادران ‹ح› در سال 1394 توقیف و برای حصول اطمینان از قاچاق بودن کالا در اجرای قوانین و مقررات موضوع را از دفاتر ستادی گمرک ایران ؛ دفتر بازرسی و مدیریت عملکرد، دفتر بررسی و تعیین ارزش و تعرفه و مرکز واردات استعلام می‌ کند.

به دنبال این اقدام، یکی از سازمان های ضابط قضایی با تهیه گزارشی و با اخذ دستور مرجع قضایی وارد اماکن گمرکی شده و محموله‌های مذکور را بدون اینکه گمرک نظر نهایی خود را اعلام کند، از گمرک خارج و برخلاف نص ماده 36 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اقدام می‌ کند.

در نهایت گمرک شهیدرجایی بندرعباس با در دست گرفتن این پرونده با دستور قضایی پس از اخذ نظرات دفاتر ستادی درخصوص کالای تعداد پنج فقره اظهارنامه شامل ظروف شیشه‌ای که به گمرک اظهار شده بود، وفق قانون امور گمرکی و بر اساس ماده 113 قانون امور گمرکی قاچاق تشخیص می دهد و اعلام وقوع جرم را به مرجع قضایی منعکس می‌کند.

مرجع قضایی نیز در راستای گزارش وقوع جرم گمرک شهیدرجایی، دستور تحقیقات مقدماتی متهمین پرونده را به اداره پلیس آگاهی استان هرمزگان صادر و پس از احضار متهمین و بازجویی از نامبردگان، تعدادی از کارمندان گمرک و بندر نیز به عنوان مطلع احضار و سپس بنا به دلایلی اواسط سال 1395 بازداشت و متعاقباً آزاد می‌شوند که این موضوع سال گذشته رسانه‌ای شد.

پس از بازداشت و دستگیری متهم اصلی پرونده موصوف، اسناد و مدارکی مربوط به تعداد 86 دستگاه کانتینر متعلق به متهمین که در سنوات قبل کالا را به‌صورت قانونی ازگمرک خارج نموده بودند، حسب دستور مرجع رسیدگی‌کننده به گمرک ایران تحویل می شود تا نسبت به مورد اظهارنظر کند.

پس از بررسی‌های بعمل آمده مشخص می شود از محل تعداد 210 دستگاه کانتینر ادعایی و 86 کانتینر ، صرفاً تعداد 8 دستگاه کانتینر که با جعل بیجک و با تبانی بندر خارج شده بود، مشمول مقررات قاچاق شده و مراتب نیز طی نامه‌ای به مرجع رسیدگی‌کننده و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز منعکس می‌شود.

در این رابطه تعداد سه نفر از متهمین که قوم و خویش نسبی نیز بودند، دستگیر و متعاقباً تعداد دو نفر از آنان با سپردن وثیقه آزاد می‌شوند.

در ادامه به موجب دستور بازپرس رسیدگی کننده، پس از بررسی‌های بعمل آمده، تعدادی از اسناد و اظهارنامه‌های وارداتی مربوط به سنوات قبل و متعلق به صاحب کالای موضوع 1128 دستگاه کانتینر مورد بحث، توسط گمرک شهیدرجایی بندرعباس از سامانه جامع امورگمرکی جهت بررسی و اعلام نظر استخراج می شود.

پس از استخراج اطلاعات مربوط به فعالیت این افراد در پنج شرکت یادشده در طول فعالیت‌هایشان مشخص می‌شود این افراد در مجموع تعداد 655 اظهارنامه و پروانه گمرکی در گمرک بندر شهیدرجایی داشته‌اند که تشریفات گمرکی 1128 دستگاه کانتینر را با این تعداد اظهارنامه در گمرک شهیدرجایی انجام داده‌اند .

کالاها به گمرک اظهار شده و در واقع تشریفات قانونی این کالاها انجام و حقوق و عوارض گمرکی نیز دریافت شده و تمامی اطلاعات نیز در سامانه های الکترونیکی گمرک موجود است .

با اینکه متهمان اصلی این پرونده پس از ورود یکی از مراجع نظارتی در تحقیقات و اعترافات به جعل گواهی مبدا اقرار می کنند اما بر اساس مستندات پیش از این دفاتر نظارتی گمرک به این پرونده ورود کرده و بخش عمده ای از اظهارنامه های متهمین را که مربوط به سال 1394 و ماقبل آن بوده بررسی و صرفا بر اساس قانون امور گمرکی تخلفات گمرکی احراز کرده و با بررسی تفاوت ارزش نسبت به صدور مطالبه نامه در سال 1394 اقدام شده است.

بنابراین به غیر از 8 کانتینری که با جعل بیجک از بندر خارج و یا 13 کانتینری که قبل از خروج ، توسط گمرک به جرم قاچاق توقیف شده ، موضوع جدیدی در این پرونده نبوده است .

با این حال پیش از این و در سال 1394 دفاتر نظارتی گمرک به این پرونده ورود کرده اند و این در حالیست که در حال حاضر و در تایید صحبت های وزیر امور اقتصادی و دارایی و بر اساس مستندات اساساً کالایی وجود خارجی نداشته و کشف نشده است.

از سوی دیگر برخی ها مطرح شدن این موضوع را بهانه ای قرار داده اند تا سامانه های الکترونیکی گمرک را زیر سوال ببرند که مهمترین دستاورد دولت در حوزه اقتصاد مقاومتی به شمار می رود که البته این موضوع کاملا جای تامل دارد و همانطور که وزیر اقتصاد نیز شامگاه سیزدهم آذر گفت، مرجعی که موضوع 1128 کانتینر را اعلام کرد، به طور رسمی نامه نوشته که اشتباه کرده است...»

صدور رأی قطعی برای

بزرگترین پرونده قاچاق کشور

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان دیروز با اعلام حکم نهایی این پرونده گفت:  با صدور رأی دادگاه تجدیدنظر برای پرونده موسوم به 1128 کانتینر کالای قاچاق ،متهمین در مجموع  به تحمل 5 سال و نیم حبس تعزیری ، پرداخت بیش از 475 میلیارد تومان جزای نقدی ،محرومیت از هرگونه فعالیت بازرگانی ،ممنوعیت خروج از کشور و توقیف اموال محکوم شدند.

حجت الاسلام والمسلمین اکبری  اعلام کرد:در راستای عزم راسخ دستگاه قضایی استان هرمزگان به منظور مقابله با مفاسد اقتصادی و پس از تکمیل روند تحقیقات و ختم مراحل دادرسی ، رأی بزرگترین پرونده قاچاق کشور ، موسوم به پرونده ۱۱۲۸ کانتینری که توسط دادگاه انقلاب بندرعباس صادر شده بود ، از سوی دادگاه تجدیدنظر استان هرمزگان مورد تأیید قرار گرفت و هم اکنون لازم الاجرا است.

وی با ذکر اسامی محکومین این پرونده بزرگ فساد اقتصادی اظهار داشت: پرونده قاچاق1128 کانتینر ظروف شیشه ای طی سال های 13۹۴ و 13۹۵ در دستگاه قضایی استان هرمزگان مطرح شد و هم اکنون رای قطعی آن صادر شده است و به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد.

اسامی محکومان اقتصادی 

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در تشریح جزئیات رأی این پرونده تصریح کرد: با استناد به ماده ۱۱۳ قانون امور گمرکی و بند ت ماده ۱۲۶ قانون مجازات اسلامی ؛متهم ردیف اول پرونده به نام سجاد حسرتی با توجه به سردستگی وی در قاچاق کالای سازمان یافته به صورت کلان به تحمل دو سال حبس و پرداخت مبلغ 351 میلیارد و650میلیون و367 هزار و750 تومان معادل سه برابر ارزش ریالی کالای قاچاق و مبلغ117 میلیارد و216میلیون و 789هزار و250 تومان معادل کالای از دست رفته محکوم شده است،

همچنین  متهم وحید مشهور به تحمل شش ماه حبس و پرداخت مبلغ  پنج میلیون و346 هزار و720 تومان معادل یک دوم قاچاق کالای مجاز مشروط و مبلغ  یک میلیون و 782 هزار و 240  تومان معادل ارزش کالای قاچاق از دست رفته،  و متهم سینا درویش زاده آبکنار به اتهام مشارکت در قاچاق کالا به صورت سازمان یافته به تحمل دو سال حبس و پرداخت مبلغ چهار میلیارد و 972میلیون و 449 هزار و 600 تومان معادل یک دوم جزای نقدی و پرداخت مبلغ  یک میلیارد و 657 میلیون و 483 هزار و 200تومان بابت ارزش کالای از دست رفته که در مجموع به مبلغ بیش از 475  میلیارد تومان محکوم شده اند.رئیس کل دادگستری استان هرمزگان یادآور شد: متهمین رضا حسرتی و علی حسرتی که برادران متهم ردیف اول این پرونده می باشند نیز  به اتهام معاونت در قاچاق کالا  ،هر یک به تحمل ۶ماه حبس تعزیری محکوم شده اند.

حجت الاسلام والمسلمین اکبری در ادامه افزود: دادگاه با توجه به حجم گسترده قاچاق سازمان یافته ،متهمین را به محرومیت از هر گونه فعالیت بازرگانی و محرومیت از تأسیس شرکت تجاری به مدت 5 سال و ابطال کارت بازرگانی به صورت دائم محکوم نموده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در پایان اظهار داشت: در همین رابطه حکم به وصول جزای نقدی از کلیه اموال توقیف شده متهمین سجاد حسرتی، وحید مشهور و سینا درویش زاده صادر شده و  همچنین  متهمین سجاد حسرتی و سینا درویش زاده نیز به ممنوعیت خروج از کشور به مدت پنج سال محکوم شده اند  .

 ارسال شده: ساعت: 8:05

کلمات کلیدی: رأی پرونده ۱۱۲۸ کانتینر ، کالای قاچاق ، پنج سال و نیم حبس ، جزای نقدی 475میلیارد تومان

برچسب‌ها: حوادث
 
 
یک محموله کالای قاچاق در هرمزگان بیش از سه میلیارد ریال جریمه شد

تشکیل پرونده واحدهای متخلف

کشف ۷۵ میلیارد ریال کالای قاچاق

کشف 6 هزار میلیارد ریال کالای قاچاق در قشم

کشف کالای قاچاق بدون برگ سبز گمرکی