December 17, 2018 - ، ساعت 00:13
 
 
اهدای عضو جوان هرمزگانی به 3 نفر،جانی دوباره بخشید
معجزه زندگی دوباره با کبد و کلیه های «علیرضا»


صبح ساحل ، حوادث -  اعظم رام :چشمانش پر از اشک است، دستانش می لرزد ، نگاهی به برگه «اهدا عضو» می اندازد ، لحظات تلخی است؛ تلخ از این جهت که  نمی‌خواهد و نمی‌تواند باور کند پرونده زندگی فرزند دلبندش بسته شده است ، از پشت شیشه اتاق «آی‌. سی‌. ‌یو»  نگاهی به پسرش می اندازد ،قلبش به آرامی می‌تپد اما بی قراری خطوط صفحه نمایشگر نشان از نامساعد بودن حالش دارد، جوانی 29 ساله  روی تخت اتاق عمل دراز کشیده؛ چند شلنگ به صورتش وصل شده و ملحفه‌ای سبز رنگ روی بدنش را پوشانده است. 

شانه‌های مرد از این درد می‌لرزد و پهنای صورتش خیس می شود. به او گفتند که به علت مرگ مغزی خون رسانی به مغز فرزندش متوقف شده، اکسیژن رسانی انجام نمی گیرد، تمام کارکرد مغز و همه زندگی اش از دست رفته و دچار تخریب غیرقابل برگشت شده، اما کبد، کلیه ها همچنان کار می کنند و می توان با اهدای آنها به بیماران نیازمند زندگی دوباره بخشید.

باز نگاهی به برگه می اندازد و رو به پسرش می کند و می گوید:  علیرضا من  دل کندن از تو ، از پاره تنم سخت است ولی  با اهدا عضو بدنت ، حتما در بین ما هستی وهمین که  قلبت ، در کالبد دیگری قرار گیردو همچنین  دیگر اعضاء بدنت  به دیگران  جان بدهد می دانم که زنده ای ...  با چشمانی گریان و صدایی لرزان موافقت خود را اعلام و برگه رضایتنامه را امضا می کند و بدین صورت  با ایثار پدر، نام علیرضا چرسی زاده به عنوان اولین اهدا کننده در هرمزگان  رقم می خورد و برای نخستین بار در هرمزگان با حضور پزشک فلوشیپ پیوند از شیراز، عمل برداشت عضو جهت پیوند در مجتمع پیامبر اعظم (ص) بندرعباس از بیمار با تشخیص مرگ مغزی با موفقیت انجام می شود. کبد و کلیه های این جوان هرمزگانی  جهت پیوند عضو به شیراز منتقل می گردد وجان سه بیمار (مرد 41 ساله، زن 33 ساله و 44 ساله  که در لیست پیوند عضو هستنداز مرگ نجات می یابند.

روز سرنوشت ساز

جمعه هفته گذشته ،علیرضا بر اثر سانحه ای با کاهش سطح هوشیاری  به بیمارستان شهید محمدی بندرعباس  منتقل و در بخش  مراقبت های ویژه  icu  بستری شد، علیرضا  به کما رفته بود و چند روز بعد پزشک معالج ، مرگ مغزی وی را تایید کرد .

خانواده این جوان وقتی فهمیدند که امکان بازگشت به زندگی برای «علیرضا» نیست، و با مرگ مغزی همه چیز تمام می شود بدون تظاهر و با رضایت قلبی ، اعلام کردند که اعضاء بدن وی  در کالبد افراد بیمار قرار گیرد .

اهدای عضو گرچه برای خانواده جانباختگان کار دشواری است و دید نامناسبی به آن در برخی خانواده ها وجود دارد، اما حس رضایت در کسانی که اعضای بدن عزیزان خود را اهدا کرده اند در نوع خود بی نظیر است و این حس رضایت در خانواده علیرضا می توان به وضوح دید که با این تصمیم آگاهانه و ارزشمندشان ، بیماری را به زندگی برگردانند، اشک‌های چشمان منتظر عزیزانی  را به لبخند تبدیل کردند و خانواده ای را از دلواپسی نجات دادند...

تصمیم بهنگام و ارزشمند در سخت ترین 

لحظات زندگی

دل کندن از عزیزترین افراد زندگی، لحظه ای سخت و جانکاه است  اینکه با یک امضاء رضایت نامه، می دانی که دستگاه تنفس از او می گیرند و لحظه ای بعد با بدن سرد وی  مواجه خواهید شد اما دلت آرام می گیرد زمانی که می فهمید اعضاء بدن عزیزت در بدن فردی است که تا دقایق قبل منتظر مرگش بود اما با رسیدن ، قلب ، کلیه ، کبد و...عمر دوباره ای یافته است.

اهدای عضو داستان زیبای ایثار، فداکاری و اقدام خیرخواهانه بندگان خوب خداست که با تصمیم بهنگام و ارزشمند در سخت ترین لحظات زندگی، جانی به یک انسان دیگر ببخشند. 

درواقع گیرنده با گرفتن عضو می تواند به زندگی ادامه دهد و دهنده با اهدای عضو و اینکه عضوی از او هنوز هم نفس می کشد،گویا هنوز زندگانی او،مخصوصا زندگی معنوی اش ادامه دارد.

همانگونه که خداوند بزرگ در قرآن کریم در سوره مائده آیه 32 چنین می فرماید: هر کس نفسی را حیات بخشد، مانند کسی است که همه مردم را حیات بخشیده است.

آمار بالای بیماران مرگ مغزی به دلیل تروما 

در هرمزگان

«در استان هرمزگان تعداد زیادی بیمار نیازمند پیوند وجود دارد علی رغم اینکه آمار بیماران مرگ مغزی به دلیل تروما در این استان بالاست اما میزان اهدائ عضو بسیار ناچیز می باشد که باید در این زمینه آگاه سازی و فرهنگ سازی های لازم انجام گردد».

دکتر امیر حسن ربانی پزشک فلوشیپ پیوند اعزامی از شیراز این مطلب را بیان کرد و گفت: متاسفانه در حال حاضر تعداد بسیاری از افراد در لیست انتظار دریافت عضو می باشند.

ولی دهنده عضو وجود ندارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر استان فارس، کهکیلویه و بویر احمد و تهران در زمینه اهدای عضو بسیار فعال هستند.

دکتر ربانی با بیان اینکه مرحله نهایی درمان بسیاری از بیماریها پیوند است افزود:در واقع پیوند برای درمان بیماریهایی که منجر به از دست دادن ارگان است؛  بکار می رود.

این پزشک جراح، شایعترین پیوند در ایران و دنیا را پیوند کلیه عنوان کرد.دکتر ربانی در ادامه با بیان اینکه عمل برداشت عضو هم از فرد زنده و هم از بیمار با تشخیص مرگ مغزی انجام می شود گفت: بدون تردید اولویت انجام عمل برداشتن عضو از بیماران مرگ مغزی می باشد چرا که پس از تایید مرگ مغزی بسیاری از ارگانهای بدن قابلیت استفاده برای پیوند به بیماران نیازمند را دارد...

وی در خصوص شرایط عمومی فردی که اهدا عضو می کند افزود: هیچ محدوده سنی وجود ندارد اما اصولا افراد بالای 70 سال گزینه مناسب اهدای عضو نمی باشند، فرد دهنده باید فاقد بیماریهای عفونی باشد، عفونت های قارچی منع انجام عمل پیوند می باشد همچنین در عفونت های فعال هم عمل پیوند توصیه نمی شود، فرد دهنده عضو باید سرطان بدخیم نداشته باشد.

دکتر ربانی، فلوشیپ پیوند عضو در پاسخ به این سوال که چرا در استان هرمزگان یک مرکز پیوند اعضا راه اندازی نشده است گفت : بدون تردید راه اندازی مرکز پیوند عضو با هزینه های بالایی همراه است و باید تیم های تخصصی و علاقمند نیز آموزش های لازم را فرا گیرند؛ اما مهمترین مسئله قبل از راه اندازی این مرکز، تامین زیرساخت ها و نهادینه کردن فرهنگ اهدای عضو خصوصا از بیماران با مرگ مغزی که هیچ امیدی به بهبودی آنها نمی باشد است. چرا که بدون تردید اگر مجهزترین مرکز نیز در هر جای کشور ساخته شود تا زمانی که اهدا کننده به اندازه کافی وجود نداشته باشد اتلاف وقت و انرژی است.

اهداء فقط دو مورد عضو پیوندی در هرمزگان

رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماریهای وزارت بهداشت در نشست آموزش تخصصی و مدیریتی فرآهم آوری اعضاء پیوندی که در استانداری هرمزگان برگزار شد؛ با اشاره به اهداء دو مورد عضو پیوندی در هرمزگان و در سالهای 92 و 97 گفت: متاسفانه هرمزگان در بین استانهای کشور کمترین اهداء عضو را به خود اختصاص داده است؛ که نیازمند فرهنگ سازی و ایجاد زمینه مناسب در جهت تحقق این امر خیرخواهانه و خداپسندانه هستیم.

دکتر مهدی شادنوش با اشاره به ارائه گزارشی از وضعیت کنونی اهداء عضو در کشور و استان هرمزگان افزود: محاسبه شاخص تعداد اهداء عضو در یک میلیون نفر PMP است. 

در جمعیت 80 میلیون نفری PMP عدد 30 است ولی عدد ایده آل 48 باید باشد ولی تعداد 30 مطلوب است، که متاسفانه در کشور ما 11 ممیز 57 می باشد.وی با بیان اینکه در استان هرمزگان 45 نفر در سال به علت مرگ مغزی جان خود را از دست می دهند عنوان کرد: 560 بیمار دیالیزی در هرمزگان از خدمات دیالیز استفاده می کنند؛ و بیش از 70 نفر از بیماران دیالیزی این استان در سال فوت می کنند. 

هر بار دیالیز برای هر بیمار 350 تا 400 هزار تومان هزینه دارد؛ و از نظر هزینه ایی پیوند عضو مقرون به صرفه تر است .دکتر شادنوش تصریح کرد: سالانه 16 هزار نفر در کشور در اثر تصادفات جاده ای و حوادث جان خود را از دست می دهند که از این تعداد 8 هزار نفر دچار مرگ مغزی هستند که می توان اعضای بدن آنها را اهداء کرد.

2 هزار و 500 تا 4 هزار اهداء از این تعداد مرگ مغزی ممکن است اتفاق بیفتد؛ اما اهداء در کشور کمتر از یک هزار مورد است. در صورتی که 25 هزار نفر نیازمند پیوند در کشور وجود دارد.

دکتر شادنوش یادآور شد: در بخش های کلیه، قلب، کبد و سایر ارگانها بیمارانی هستند که نیازمند پیوند می باشند و روزانه 7 تا 10 نفر بر اثر کمبود ارگانهای پیوندی جان خود را از دست می دهند؛ لذا در سالهای گذشته روند رو به رشد پیوند در کشور رشد مناسبی نداشته است.

رییس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماریهای وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: برگزاری این نشست ها و تلاش ها برای فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ اهداء عضو دربین افراد جامعه در کشور است؛ پیوند به عنوان قله علم پزشکی شناخته می شود و نیازمند یک سیستم مدرن است لذا باید کار فرهنگ سازی به درستی انجام شود و دانش پرسنل در این زمینه ارتقاء پیدا کند.

سالانه حدود 3 هزار نفر به دلیل نرسیدن عضو 

فوت می‌کنند

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: سالانه حدود 3 هزار نفر به دلیل نرسیدن عضو فوت می‌کنند، حتی اگر نصف افراد مرگ مغزی اعضای خود را اهدا کنند با آمار هزار نفر موجود دو هزار نفر هم اهدا کنند کافی است.

کتایون نجفی زاده با اشاره به اینکه ممکن است خانواده فرد دچار مرگ مغزی بالاخره بعد از چند روز رضایت دهند اما دیگر دیر شده و عضوی برای اهدا نداشته باشد، خاطرنشان کرد: به همین دلیل است که تنها یک‌سوم اعضای مرگ مغزی‌ها قابل‌اهدا خواهد بود.

وی  با بیان اینکه فتوای امام (ره) در سال 68 برای مجاز بودن اهدای عضو در ایران صادر شد و 11 سال طول کشید تا مجلس آن را تائید کند، تصریح کرد: به‌صورت میانگین سالانه سه هزار مورد مرگ مغزی قابل‌اهدای عضو در ایران داریم، 926 نفر از این تعداد در سال گذشته اعضایشان را اهدا کردند، هر مرگ مغزی 8 عضو قابل‌اهدا دارد، یعنی 6 هزار عضو قابل‌اهدا خاسکپاری شده است.

نجفی زاده با اشاره به اینکه روزانه 7 تا 10 بیمار نیازمند پیوند اعضا فوت می‌کنند، عنوان کرد: بسیاری از افراد نیازمند به اهدای عضو سال‌ها در سختی و عذاب زندگی می‌کنند و مرگ سختی را تجربه خواهند کرد، مرگ حق است اما این‌طور مردن حق هیچ‌کسی نیست.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان با اشاره به اینکه هرمزگان پتانسیل این را دارد که با ایجاد زیرساخت‌ها و فرهنگ‌سازی به یکی از قطب‌های پیوند برای مثال در پیوند قلب و ریه در کشور تبدیل شود، بیان کرد: همان‌طور که استان فارس توانسته خود را تبدیل به قطب پیوند کبد کند.

مدیر عامل انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: شهروندان هرمزگانی می‌توانند با مراجعه به نشانی اینترنتی www.hormozgan.ehda.center  برای دریافت کارت اهدای عضو اقدام کنند.

کتایون نجفی زاده افزود: شهروندان هم می‌توانند با ارسال کد ملی خود به عدد ۳۴۳۲ کارت اهدای عضو دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه برای اهدای عضو افراد مرگ مغزی حتی با داشتن کارت اهدای عضو همچنان به رضایت خانواده نیاز است، افزود: اما با داشتن کارت اهدای عضو خانواده می‌فهمند که خود فرد رضایت داشته و به همین دلیل امکان رضایت دادن آن‌ها بیشتر می‌شود.

وی گفت:افرادی دارای کارت اهدای عضو در صورت اطلاع رسانی به خانواده‌ها تا ۱۰۰ درصد می‌توانند رضایت آنان را جلب کنند در صورتی که اگر خانواده‌ها از این امر مطلع نباشند میزان رضایت مندی آنان به ۴۸ درصد می‌رسد.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان خاطرنشان کرد: در گذشته در هرمزگان سیستم اهدا عضو این‌طور بود که اگر در پارسیان فردی نیاز به عضوی داشته باشد باید تا بندرعباس مسیر 5 ساعته را طی کند و تا آن زمان ممکن است خیلی برای اهدای عضو دیر باشد، و با آن سیستم قبلی تنها بندرعباس پوشش داده می‌شود.

نجفی زاده ادامه داد: در سیستم جدیدی که امیدواریم در هرمزگان ایجاد شود از هر بیمارستان در هر شهر نماینده داریم، در هر شهر آزمایش‌ها و کارهای لازم انجام می‌شود و تأخیرهای چندساعته نخواهیم داشت.

مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان در تشریح پیشنهادات خود به هرمزگان بیان کرد: ایجاد ساختار موردنیاز فراهم آوری اعضای پیوندی در مرکز ترومای بندرعباس، اقدام به تأسیس مرکز پیوند کلیه و کبد، تشکیل شورای عالی فراهم آوری و پیوند استان، تشکیل شعبه انجمن اهدای عضو ایرانیان در هرمزگان، همکاری نهادهای فرهنگی مانند رسانه‌ها، ائمه جمعه، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداری، شهرداری و ...، تشکیل مجمع خیرین سلامت فراهم آوری و پیوند اعضا، تخصیص یک جلسه از شورای فرهنگ عمومی استان به اهدای عضو را از کارهایی عنوان کرد استان هرمزگان می‌تواند در این راستا انجام دهد.

نجفی زاده در پایان ابراز کرد: امیدواریم با فراگیری علم نوین فراهم آوری اعضای پیوندی و تعامل همه‌جانبه مسئولین و فرهنگ‌سازان استان، نظاره‌گر روزی باشیم که هیچ ارگان قابل‌استفاده‌ای از افراد مرگ مغزی به زیرخاک نرود و هیچ بیماری به علت نرسیدن عضو پیوندی از بین نرفته و به‌حق خود که حیات است برسند.

ضرورت راه اندازی انجمن پیوند اعضا 

در هرمزگان

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان گفت: تقویت فرهنگ اهدای عضو در جامعه نیازمند توجه ویژه است. 

بهروز اکرمی در این مراسم عنوان کرد: جامعه باید بیشتر با پیوند عضو و نتیجه حاصل از این عمل صالح آشنا شوند، اینکه فردی به هر دلیل دچار مرگ مغزی شده باشد حادثه تلخی است اما تلخ تر عدم نجات جان چندین نفر با اهدای عضو می باشد.

وی افزود: گرفتن چنین تصمیمی بسیار سخت است اما زمانی که فرد از این آگاهی برخوردار شود که با اهدای عضو می تواند جان چندین انسان دیگر را از مرگ نجات دهد، تصمیم در این خصوص آسان تر خواهد شد.

اکرمی بر ضرورت راه اندازی انجمن پیوند اعضا در استان هرمزگان تاکید کرد و گفت: برای آشنایی بیشتر مردم با این عمل صالح و کار خیر تشکیل انجمن پیوند اعضا در استان ضروری است.

وی خاطرنشان کرد: کمک به نیازمندان تنها در قالب کمک های مادی نیست می توان یاری رسانی به دیگران با اهدای اعضا و زندگی بخشیدن به دیگران باشد و چقدر قابل تقدیر است انسانی که با تصمیم درست و از خود گذشتگی به چند نفر دیگر جان می بخشد.

اکرمی تصریح کرد: باید فرهنگ اهدای اعضا در استان نهادینه شود تا افراد با نکات مثبت و انسان دوستانه آن آگاه شوند.

سالانه 45 نفر در هرمزگان به دلیل مرگ مغزی 

فوت می کنند

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی هرمزگان گفت: براساس آمارهای موجود سالانه به طور میانگین 45 نفر در استان به دلیل مرگ مغزی جان خود را ازدست می دهند.

دکتر عبدالله غریب زاده افزود: متاسفانه براساس آمارهای وزارت بهداشت، هرمزگان در میان استان های کشور کمترین اهداء عضو را دارد.

وی افزود: در سالهای 92 تا 97 تنها 2 مورد اهدای عضو در هرمزگان صورت گرفته، که اهدای عضو سال 97، روز گذشته در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس انجام شد که در آن با اهدای عضو یک جوان 29 ساله مرگ مغزی، به سه نفر زندگی دوباره بخشیده شد.

غریب زاده تصریح کرد: برای ترویج فرهنگ اهدای عضو در جامعه که یک امر خیرخواهانه محسوب می شود، نیازمند همکاری بیشتر رسانه های جمعی و آگاهی بخشی هستیم.

آرامستان بندرعباس خانه ابدی علیرضا

علیرضا چند روزی است که در قطعه 2 ردیف 22 کنار مادرش که در سال 82 به علت سانحه تصادف فوت شده بود  در آرامستان بندرعباس در خاک آرام گرفته است.

جوانی که  همیشه دوست داشت به یاری همنوع خود بشتابد وبه دیگران و کسانی که توانایی ندارند کمک کند و همین مهربانی باعث شد در29 سالگی و بعد از مرگ نیز امیدبخش دل چند خانواده باشد و  فرشته نجات زمینیان و همدم آسمانی ها شود...

 

 

 

 ارسال شده: ساعت: 8:11

کلمات کلیدی: «اهدا عضو» ، جوانی 29 ساله ،

برچسب‌ها: حوادث
 
 
قطار بندرعباس از مسير روسيه به اروپا وصل مي شود

ازدواج و طلاق در هرمزگان افزایش یافت

ترنم عطر وجود حضرت علی اصغر(ع) در هرمزگان

حوزه انتخابی میناب، رودان، جاسک و بشاگرد 2 نماینده در مجلس خواهد داشت

«شهرداری» در ساری یک امتیاز شیرین گرفت