December 14, 2018 - ، ساعت 16:50
 
 
موج‌سواری کم‌فروشان و محتکران در شرایط بد اقتصادی


صبح ساحل ، اجتماعی - شهناز حاجی قاسمی طی روزهای گذشته گزارش‌های بسیاری از احتکار به گوش رسید و موجب تشویش اذهان عمومی شد.

بطوریکه مردم نگران از وضعیت آینده و ترس از کمبود مواد غذایی با خرید بیش از مایحتاج خود اقدام به ذخیره کردن مواد غذایی در انبارهای خانگی کردند.

هنوز خبر احتکار در رسانه‌ها محو نشده بود که خبر نگران‌کننده دیگری به گوش می‌رسد. این بار اما نوبت به کم‌فروشان رسید. کسانی که خداوند در قران به آن‌ها هشدار می‌دهد: «ویل للمطففین الذین اذا اکتالوا علی الناس یستوفون؛ و اذا کالو هم او وزنو هم یخسرون. وای به حال کم‌فروشان آنان که وقتی چیزی را با پیمانه یا وزن از مردم تحویل می‌گیرند کاملاً حق خود را استیفاء می‌کنند ولی وقتی چیزی را تحویل مردم می‌دهند در پیمانه و وزن کمتر می‌دهند».

شاید بتوان گفت آخرین خاطره مردم از کمفروشی برخی تولیدکنندگان به دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و آغاز تحریم‌ها در این دوره برگردد. زمانی که گرانی و تورم موجب شد برخی تولیدکنندگان ناراضی و سودجو بجای افزایش قیمت راه کم کردن وزن و محتویات مواد غذایی را در پیش بگیرند.اما این روزها خبر از کم‌فروشی برخی تولیدکنندگان به گوش می‌رسد.

تولیدکنندگانی که با افزایش تورم و هزینه‌های تولید خواستار افزایش قیمت هستند. دولت اما با آگاهی از کاهش قدرت خرید مردم و وضعیت بد معیشتی آنان اجازه افزایش قیمت را به تولیدکنندگان نمیدهد.

تولیدکنندگان نیز با زیر پا گذاشتن اصول و ارزشهای اخلاقی و به بهانه نوسانات ارزی و افزایش هزینه‌های تولید، راه کم‌فروشی را بجای افزایش قیمت در پیش گرفتند تا با فریب در تولید و انداختن بار تورم خود بر دوش مصرف‌کننده از قافله محتکران عقب نمانند. کم‌فروشی آشکار برخی تولیدکنندگان در سایه عملکرد ضعیف دستگاه‌های نظارتی از دید هیچ مصرف‌کننده‌ای پنهان نمانده است.

این کم‌فروشی آشکار به‌ویژه در برخی اقلام خوراکی بیشتر به چشم می‌آید. از کاهش وزن و حجم برخی انواع لبنیات گرفته تا باد هوا کردن برخی دیگر از مواد غذایی. برخی دیگر از تولیدکنندگان کم‌فروش با انتخاب رنگی غیر شفاف برای بسته‌های مواد غذایی سعی در پنهان نمودن محتویات داخل بسته خود رادارند تا از این طریق مصرف‌کنندگان را فریب دهند.

بسته‌هایی که اندازه و قیمت آن ثابت مانده اما وزن، حجم و بعضاً طعم و کیفیت آن‌ها کاهش‌یافته است. تولیدکنندگان متخلف با آگاهی از کاهش قدرت خرید مردم و حساسیت قشر ضعیف نسبت به قیمت‌ها با ثابت نگه‌داشتن قیمت راه کم‌فروشی را در پیش گرفتند.به نظر می‌رسد شرایط نامساعد اقتصادی کشور منجر به از دست رفتن اصول و ارزش‌های اخلاقی در برخی افراد جامعه شده است. عده‌ای که با ترجیح دادن منافع فردی خود بر منافع جامعه تنها به فکر پر کردن جیب‌های خود هستند.

سؤال اما این است که آیا دستگاه‌های نظارتی به وظایف خود به‌درستی عمل کرده‌اند؟ اگر پاسخ مثبت است پس چرا هرروز بر استمرار و تنوع این‌گونه بی‌اخلاقی‌ها در نظام اقتصادی جامعه افزوده می‌شود و اگر پاسخ منفی است باید تغییر اساسی در ساختار دستگاه‌های نظارتی صورت گیرد چراکه استمرار این‌گونه فعالیت‌ها پیامدهای ناگواری خواهد داشت بنابراین درصورتی‌که با محتکران و کم‌فروشان و یا حتی گران‌فروشان و ... برخورد نگردد و این رویه ادامه پیدا کند نظام اقتصادی جامعه دچار اختلال خواهد شد.ارسال شده: ساعت: 8:48

کلمات کلیدی: وضعیت آینده و ترس ، کمبود مواد غذایی ، ذخیره کردن مواد غذایی ، انبارهای خانگی

برچسب‌ها: اجتماعی