November 18, 2018 - ، ساعت 22:13
 
 
توده بزرگ در ریه ، نشانه زجر مادر باردار هرمزگانی


صبح ساحل ، حوادث -  اعظم رام :زن باردار هرمزگانی که از تنگی نفس شدید،زجر می کشید فرزند خود را زودتر  از  وقت تعیین شده به دنیا آورد و سپس مورد عمل جراحی سخت و نادر در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس  قرار گرفت. ازریه سمت چپ وی، یک توده بزرگ 2 کیلوگرمی  خارج شد.

زن جوان چند ماهی بود که تنگی نفس، سرفه و درد در قفسه سینه داشت و فقط می توانست به سمت چپ بدنش بخوابد و اگر به سمت راست دراز می کشید احساس خفگی به وی  دست می داد،  فکر می کرد یکی  از علائم بارداری است با آنکه دو فرزند دیگر به دنیا آورده بود اما چنین علائمی را قبلا تجربه نکرده بود  ولی  بدون مراجعه به پزشک این درد و زجر را تحمل می کرد تا آنکه در  حدود 34 هفته بارداری،   این عارضه در بدنش شدت گرفت و ناچار شد به بیمارستان خلیج فارس مراجعه کند.

تشخیص به موقع و  اعلام ختم بارداری 

 کادر درمانی بیمارستان پس از آزمایش سونوگرافی نتوانستند علت را بیابند و وی را به بیمارستان شهید محمدی ارجاع دادند. پرونده وی در دست دکتر وحید دهستان پزشک فوق تخصص ریه قرار گرفت . 

دکتر دهستان در این خصوص گفت: چهارم مهرماه جاری بیمار یک خانم جوان 33 ساله و حدود 34 هفته باردار بود که با علائم ، تنگی نفس، سرفه و درد در قفسه سینه به مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی پیامبر اعظم(ص) مراجعه کرد.

وی  در ادامه با عنوان اینکه در معاینات بالینی و بررسی اولیه از جمله سونوگرافی ریه احتمال وجود تومور ریه مطرح گردید گفت : جهت اقدامات تکمیلی، عکس از قفسه سینه و سی تی اسکن انجام و پس از نمونه برداری از طریق پوست وجود تومور محرز گردید.

دکتر دهستان در ادامه افزود : با توجه به شرایط موجود، که تنگی نفس بیمار شدید تر شده بود به سرعت کمیته ای جهت ختم بارداری بیمار تشکیل و ختم بارداری به روش سزارین انجام و نوزاد پسر متولد شده با سلامت کامل جسمی ترخیص گردید و بعد از آن ، بیمار در لیست عمل برداشتن تومور قرار گرفت.

انجام جراحی ریسک پذیر

نوزاد پسر در یازدهم مهرماه جاری در بیمارستان شهید محمدی  به دنیا آمد. پرونده وی به  دست دکترسید حسام الدین بنی هاشمی فوق تخصص جراحی سینه رسید و پزشک   پس از مطالعه و مشاوره  بر روی آن،  این عمل را ریسک آمیز  دانست.

30مهرماه نیز مادر جوان بعد از گذشت حدود  15 روز  پس از عمل سزارین، در بیمارستان شهید محمدی بستری و آماده عمل جراحی شد.

دکتر بنی هاشمی نیز در این خصوص گفت: انجام این عمل از حساسیت بالایی برخوردار بود زیرا که تومور به حدی در ریه بیمار رشد کرده بود که آئورت و قلب را به طرف مقابل فشارداده بود.

وی ادامه داد:لذا انجام این عمل با توجه به اندازه تومور و اینکه تومور از داخل به دیا فراگم نیز چسبیده بود با ریسک بالا و احتمال خونریزی شدید همراه بود به همین علت با رضایت خانواده بیمار ، وی را  مورد عمل جراحی قرار دادم.

به گفته دکتر بنی هاشمی، در نهایت با همکاری تیم بیهوشی و اتاق عمل،  این عمل 4 ساعته  با موفقیت انجام و توموری به اندازه 2 کیلوگرم از ریه سمت چپ خارج گردید که  نمونه جهت بررسی به پاتولوژی ارسال شد .

 بهبودی بیمار 

این بیمار با تشخیص به موقع از مرگ نجات یافت و  دکتر بنی هاشمی این را بیان کرد که بیمار با اوضاع روحی و جسمی از قسمت (آی سی یو) به بخش  جراحی انتقال یافت.

به گفته این پزشک، این توده  خارج از ریه تشکیل شده بود و اگر به موقع تشخیص و از بدن بیمار  خارج نمی شود خطر مرگ  وجود داشت.

 ارسال شده: ساعت: 7:58

کلمات کلیدی: زن باردار هرمزگانی ، یک توده بزرگ 2 کیلوگرمی ، ریه سمت چپ وی

برچسب‌ها: حوادث