November 18, 2018 - ، ساعت 22:11
 
 
حال و هوای اربعین در گفتگو با زائران کربلا
پیاده روی اربعین به روایت عاشقانش


صبح ساحل ، حوادث -  اعظم رام : دیروز روز اربعین بود روزی که میلیونها عاشق سید و سالار شهیدان در هر جای دنیا لبیک گویان، با پای پیاده مسیر نجف تا کربلا را طی کردند تا خود را به حرم امام حسین برساند...

 «سفر زیباست اما سفری که با عشق امام حسین همراه باشد زیباتر، زیاد سفر کردم اما این سفر خیلی برای من لذت بخش بود که نمی شود در کلام گنجاند در مکانی قرار داشتم که اقوام، رنگ و نژاد و زبان‌های مختلف با هدف زیارت امام حسین (ع) حضور داشتند». 

علی زارعی که به همراه همسر و دو فرزندش به پیاده روی اربعین حسینی رفته بودند این را بیان کرد و گفت: دیدن شش گوشه سالار عشق، بین الحرمین و ضریح مولا علی (ع)برای بار اول برای دیوانه کردن هر عاشقی کافیه است، سفر اولم بود ولی می خواهم هر ساله درروز اربعین در کربلا باشم. «وی ادامه داد»: زمانی که همسرم گفت به پیاده روی اربعین در یکی از کاروانها ثبت نام کنیم و دوست دارم امسال اربعین کربلا باشیم،بهانه اوردم که بچه ها اذیت می شوند ولی همسرم من را راضی کرد تا در کاروان اسم نویسی کنیم. 

زارعی افزود: « اما زمانی با کاروان عازم منطقه شدیم آن حال و هوای معنوی را که دیدم و اینکه مرد و زن، پیر و جوان با پای پیاده خود را به کربلا می رسانند و همچنین مردم عراق که هر چه داشتند به زائران می دادند و می گفتند ما به امام حسین خدمت می کنیم ناخودآگاه اشکهایم سرازیر شد و افسوس خوردم که چرا سالهای قبل به این مکان معنویی نیامدم». این مرد 30 ساله افزود: در تمام مسیر منتهی به کربلا هزاران موکب مردمی دایر شده که به صورت شبانه روزی از زائران اربعین پذیرایی می کردند از آب و چای گرفته تا انواع غذا وشیرینی که به صورت رایگان و با احترام کامل به مردم ارایه می دادند.

 وی از خستگی پیاده روی گفت و اینکه با وجود دو بچه کوچک سختی هایی به همراه دارد ولی این سختی ها شیرین بود چون در مکان مقدس قدم می زدم که روزی اصحاب امام حسین از این مسیر گذشتند ...

روایتی از مرزشلمچه  تا کربلا 

مصیب رجایی یکی از خبرنگاران استان هرمزگان که به همراه دوستانش خود را به پیاده روی اربعین رسانده بود از زمان ورود به پیاده روی گفت: زمان ورود به پیاده روی حس غریبی به آدم دست می دهد، متوجه می شوید که بعد از عاشورا اهل حرم را که داغدیده بوده اند از همین مسیر از کربلا به کوفه و سپس شام برده اند البته آن زمان دشمن مست پیروزی و اهل بیت غم از دست دادن عزیزان تشنگی گرسنگی پیاده پاهای تاول زده خار مغیلان و ... بود. 

وی ادامه داد: توی این مسیر با دیدن این سیل جمعیت از کشورهای مختلف که همه یک هدف و یک مقصد را دنبال می کنند یک حس اعتماد به نفس بسیار قشنگی به آدم دست می دهد.

رجایی گفت: جمعه صبح حدودا یازده روز قبل از بندر حرکت کردیم صبح شنبه به مرز رسیدیم با یک دستگاه اتوبوس از مرز شلمچه تا نجف (۱۵۰ هزار تومان) دادیم ومابقیش صلواتی سوار خودروها شدیم، شب را در موکب بندرعباس در طبقه منفی یک صحن حضرت زهرا در نجف گذراندیم روز بعد به به سمت کوفه رفتیم مسجد کوفه و مرقد میثم تمار رو زیارت کردیم. 

رجایی اضافه کرد: شب یکی از ساکنان کوفه که شغلش بنایی بود و از سر و وضع زندگیشون مشخص بود اوضاع مالی چندان مناسبی نداشتند اما در میزبانی از تیم ۱۱ نفره ما و دو نفر یزدی و یک کرمانی که مریض بود سنگ تمام گذاشتند. 

وی گفت که این خانواده برای درمان فرد کرمانی که بیمار بود پزشک به خانه آوردند و در آنجا بیمار را ویزیت کرد. رجایی و دوستانش شب بعد در موکبی که به صورت مشترک توسط عراقی ها و ایرانی ها در امامزاده سید ابراهیم الغمر پسر حسن مثتنی اداره می شد اسکان یافتند و صبح روز بعد یکی از همسایه های امامزاده،آنها را به خانه شون که ویلای بزرگ و زیبا در کوفه بود دعوت کرد و دو شبانه روز از آنها پذیرایی نمود.

 مورد جالبی که در این خانه دیدم این بود که صاحب خانه ما رو مثل خانواده خودشان حساب می کرد و زن و بچه هایش هم در همان خانه در کنار ما بودند و شب ها پرده ای بین خانواده این بنده خدا و ما بود و متوجه شدم که شیعیان عراق به زوار اربعین به ویژه ایرانی ها احترام خاصی می گذارند.

«وی افزود: چهار روز قبل حرکت پیاده روی از نجف به سمت کربلا شروع کردیم در طول مسیر مورد لطف و محبت و مهمان نوازی قبایل مختلف عراقی قرار گرفتیم شیعیان عراق هرآنچه را که داشتند برای پذیرایی و میزبانی و خدمت رسانی به زوار به میدان آورده بودند البته از اکثر کشورها در مسیر موکب بود هند، پاکستان افغانستان کویت بحرین ایران یمن نیجریه هلند آلمان...رجایی افزود: در مسیر پیاده روی توی مسیر همه نوع امکاناتی فراهم است، خسته شوید عراقی های هستند که افراد رو ماساژ می دهند، اگه کیف یا کفشت نیاز به تعمیر داشته باشه تعمیر می کنند لباسشویی گذاشتند توی موکب ها لباس های زوار را می شویند خشک می کنند و تحویل میدند.

این خبرنگار از شب دوم سفر گفت»: شب دوم من بخاطر عکاسی در طول مسیر تنها شدم رفتم توی یک موکب بزرگ هیچ کدام از افراد رو نمی شناختم بسیاری از ترکیه، پاکستان و هند بودند ولی اصلا حس غریبی نداشتم و احساس می کردم همه این ها رو یک جورای می شناسم همان شب دو تا از دوستانم رفته بودند یک موکب عراقی که تازه ساز بود و می گفتند عراقی ها برای حمام رفتن زوار آب روی اجاق گرم می کردند. 

وی ادامه داد: دیروز ظهر ورودی کربلا مسیر رو اشتباه رفتم همون سمت عمودهای قدیمی تنها و خسته، شارژ هم نداشتم که با دوستانم تماس بگیرم برای نماز ظهر وضو گرفتم رفتم توی یک موکب عراقی بعد از نماز چون خیلی خسته بودم دراز کشیدم و توی افکار خودم با حضرت ابوالفضل نجوا می کردم که آقا من رو دعوت کردید خونه تان حالا خسته و کوفته و با پاهای تاول زده رسیدم نمی دانم کدام سمت بروم که برای استحمام و استراحت به موکب بندرعباس برسم تا اینکه از یکی از عراقی ها آدرس موکب بندرعباس که طرفای گاراژ سید جوده بود پرسیدم فارسی بلد نبود صدای دوستش زد او فارسی رو دست و پا شکسته بلد بود راکب موتور سه چرخی رو صدا زد و آدرس رو به او داد و گفت که من را برسانه و حتی کرایه مسیر رو هم در جیبم گذاشت...

قول دادم که هرحال تحت هر شرایطی توی مراسم اربعین شرکت کنم

احسان دیناری 30 ساله که برای بار سوم عازم کربلا شده است نیز حال و هوای آنجا را غیر قابل توصیف دانست و گفت: 10 روز پیش از بندرعباس حرکت کردیم به اتفاق چندین از دوستان از کوی ملت با سه دستگاه ماشین سواری شخصی تا مرز اومدیم . 

وی افزود: هزینه ویزا 245 هزار  تومان برای هر نفری است که   150 هزار تومان کرایه مرز تا نجف هزینه کردم و برای برگشت از کربلا تا نجف با ماشین های عراقی صلواتی رفتیم و با توجه به بالا بودن نرخ ارز و بی ارزش شدن پول ملی اکثر زایرین اربعین ایرانی از خرید کردن در کشور عراق خودداری می کردند». 

دیناری گفت:در همان لحظه اولیه ورود به مرز مورد محبت و احترام مامورین عراقی قرار گرفتیم بعد در ایستگاه اتوبوس ها برای نهار پذیرایی شدیم ، به زیارت مولای متقین رفتیم ودر کوفه منزل برادران عراقی اسکان یافتیم  به زیارت میثم تمار. هانی. مختار ثفقی. حضرت مسلم بن عقیل. مسجد کوفه. مسجد سهله رفتیم.

دیناری از حس و حال روز اول پیاده روی گفت: بار اولی که اومدم بیشتر دلداده اباعبدالله و یارانش شدم و به خودم قول دادم که هرحال تحت هر شرایطی توی مراسم اربعین شرکت کنم.

وی تصریح کرد: یک روز بعد از پیاده روی متوجه شدم که پسر دو ماهه ام مشکل ریه پیدا کرده و بیمارستان بستری هست این باعث شد که به حضرت علی اصغر متوصل بشم و بیشتر حال و هوای آن روزهای کربلا را احساس کنم.

قرار گرفتن در مغناطیس عشق ثارالله، پیر و جوان و کودک نمی‌شناسد

دختر 20 ساله که به همراه مادر و پدرش در پیاده روی کربلا حضور داشت گفت: قرار گرفتن در مغناطیس عشق ثارالله، پیر و جوان و کودک نمی‌شناسد؛ این عشق با جان و دل شیعیان و آزادگان جهان آمیخته شده و تبلور آن در جای جای جهان دیده می‌شود و این یعنی کل یوم عاشورا و کل عرض کربلا. 

مریم فرهادی افزود: با کاروان یکی از آشناییان به اینجا آمدیدم و برای بار اول است که به این سرزمین مقدس سفر می کنم . 

وی گفت:اصلا فکرش را نمی کردم که جو حاکم در این منطقه  جو آرام و فضای معنوی باشد واقعا عالیه زمانی که به کربلا رسیدم ناخودآگاه چشمان پر از اشک شد و به یاد جمله از امام حسین افتادم «آیا کسی هست که مرا یاری کند».

و به خودم قول دادم هر ساله در هر شرایطی در این منطقه حضور داشته باشم و با حضورم بگویم من یک دختر شیعه از اسلام دفاع می کنم ... فرهادی گفت: اینجا کربلاست کربلایی که  پیاده‌روی‌هایی که ذکر مصیبت سالار شهیدان را با خود به همراه داردو از نجواهای عاشقانه‌ای که هر زائر زیر لب و یا در دل و جان خود زمزمه می کند ، اینجا از هر رنگ و نژاد و ملیتی فقط حسین (ع) را می‌خوانند و عشق به سیدالشهدا (ع) است که به هر زائری اینجا عزت می‌بخشد.

وی گفت: حال و هوای کوچه پس کوچه‌های شهر کربلا وصف نشدنی است دسته‌های عزاداری چند روزی بود که از شارع القبله به سمت حرم حرکت کرده بودند تا اینکه به حرم های مطهر رسیدند با شور و حرارت وصف ناپذیری تا پاسی از شب یکی پس از دیگری و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته عزاداری کردند.

برخی از دوستانم برای دوری از ازدحام جمعیت در روزهای منتهی به اربعین در شهر کربلا، زودتر خود را به کربلا رسانند و پس از زیارت به ایران برگشتند.

حضور 22 هزار و 886 زائر در پیاده روی اربعین 

به گفته سجاد قادری معاون اداره کل حج و زیارت هرمزگان امسال 22 هزار و 886 زائر از این استان برای پیاده روی اربعین در سامانه سماح ثبت نام کردند که این آمار در مقایسه با سال گذشته 27 درصد افزایش یافته است.

سال گذشته بیش از 19 هزار نفر در هرمزگان برای شرکت در مراسم پیاده روی اربعین ثبت نام کردند.

صفحات مجازی و دل نوشته های عاشقانه 

-اینجا برای از تو نوشتن هوا کم است ، دنیا برای از تو نوشتن مرا کم است...

-این حسین کیست که عالم همه دیوانه ی اوست

وین چه شمعی است که عالم همه پروانه ی اوست

-خدایا شکرت که باز هم قسمت ما شد تا چندتن از دوستان به زیارت نجف اشرف و کربلای معلی برویم و در اجتماع عظیم عاشقان حسینی قطره ای باشیم از دریای دوستاران اهل بیت...

-خیلی وقتها تا چشمت به نخلستان‌های نجف و آبهای خروشان فرات نیفتد و تا هُرم گرمای عراق را حس نکنی، باورت نمی‌شود که به زودی به عتبات می‌رسی و پا در صحن و سرای امیرالمومنین (ع) و فرزندانش می‌گذرای.

- نرده های بین الحرمین،چوبلباسی کوله های خسته شده.دل شکسته را کجا بیاویزم؟

-حالا با پایی خون آلود، به امام (ع) می‌گفت که دوستتان دارم، به خدا محبت شما باعث شده این راه طولانی را تحمل کنم...

-می‌شود که ما زنده باشیم تا محرم سال آینده؟! می‌شود؟! مولا جان می‌شود هر صبح وشام که به یاد جد غریبتان اشک می‌ریزید برای ما غافلان نیز روضه‌ای بخوانید تا اشک ما نیز جاری شود؟!

-چه اجابت نزدیکی و چه وعده صادقی! که گفته بودند بهشت بر زائر این سفر واجب می‌شود. من پا به پای بهشت راه می‌روم تا جنه الله فی ارضه...

-مسال از این قافله جامانده‌ایم. این قافله که هزار و اندی سال است خاطرات آن‌روزها را زنده می‌کند.هر قدرهم تصور کنیم .... امسال هم‌سفر پسر فاطمه نشدیم!

و...

 این نمونه ای از دل نوشته های افرادی هست که به زیارت کربلا رفتندو عکسهای یادگاری و دلنوشته های خود را از حال هوای راهپیمایی اربعین در صفحه اینستاگرام منتشر کردند... 

 و یا آنان که آرزو دارندبه سفر بروند ولی موقعیت برایشان فراهم نشده است. هر ساله جمعیتی چندین میلیونی از شیعیان با نزدیک شدن به اربعین حسینی راهی سرزمین عشق می شوند و تا شاید کمی رنج و اندوه سهمگین واقعه کربلا را دریابند، سفری چند روزه، با پای پیاده در میان دو شهر نجف و کربلا.

 ارسال شده: ساعت: 8:13

کلمات کلیدی: دیروز روز اربعین ، با پای پیاده ، مسیر نجف تا کربلا ، حرم امام حسین

برچسب‌ها: حوادث