December 10, 2018 - ، ساعت 19:57
 
 
جمشید بایرامی:
هنرمندان هرمزگان را بـــــه گفت و گـــــو دعوت می کنم


صبح ساحل ، هنری - صدف محمودی:جمشید بایرامی عکاس ساکن هرمز است که در حال انجام پروژه هایی در جزیره است،  می گوید اقداماتی که تاکنون در هرمز انجام داده باعث احیای هویت بومی جزیره شده و گردشگران و مردم منطقه را شگفت زده کرده است.  

به گزارش صبح ساحل همه کسانی که درگیر این ماجرا بودند می دانند قصه از کجا شروع شد قصه از آن جایی شروع شد که جمشید بایرامی طی مصاحبه ای از ساخت فیلمی شش اپیزودی با موضوع جزیره هرمز با عنوان "قصه های هرمز" خبر داد:  

شش کارگردان از جمله شهرام مکری، سیف اله صمدیان و جمشید بایرامی فیلمی شش اپیزودی را با موضوع جزیره هرمز تولید می‌کنند. بایرامی همچنین خود را مشاور هنری گردشگری استاندار در جزیره هرمز معرفی کرد.

شیرزاد عزتی، مدیر کل وقت روابط عمومی استانداری هرمزگان ضمن بی اطلاعی از چنین انتصابی عنوان کرد: اگر کسی در هر سمتی در استانداری منصوب شود اخبار آن از سایت رسمی استاندار ی و یا کانال استانداری اعلام خواهد شد.

وی افزود: تنها اخباری مستند هستند که از طریق پایگاه رسمی استانداری منتشر شوند. گمانه زنی ها و گفته های خود افراد به هیچ عنوان پایه و اساسی ندارند.

اما  استانداری هرمزگان به همین پاسخ بسنده کرد و در این مدت جواب واضح تری به شبهات و پرسش های پیش آمده نداد. این اتفاق که در اواخر فروردین ماه رخ داد  باعث شد هنرمندان به طرق مختلف به این موضوع اعتراض کنند،  بیاینیه صادر کنند و خواستار دیدار با استاندار شوند دیداری که شش ماه طول کشید تا میسر شود، و بالاخره هنرمندان هرمزگان توانستند 17 مهر ماه امسال گفت و گوی دو ساعته ای با فریدون همتی استاندار هرمزگان داشته باشند و دغدغه هایشان را بیان کنند. توضیحات فریدون همتی در این خصوص را در بخش دوم این گزارش آورده ایم و در ابتدا به سراغ جمشید بایرامی رفتیم و در خصوص تمامی این حواشی با وی گفت و گویی داشتیم که در ادامه می خوانید: 

 آیا شما خود را همچنان مشاور هنری استاندار معرفی می کنید؟ 

بله بنده مشاور هنری و گردشگری استاندار هرمزگان در جزیره هرمز هستم، و اگر تا کنون در این مدت گفتم مشاور هستم و استانداری هرمزگان آن را صراحتا تکذیب نکرده است به این معناست که من از خودم حرفی نزده ام! من در این جزیره مهمان هستم و دیر یا زود از اینجا خواهم رفت. آقای استاندار هم که اعلام کرده است که در به روی همه  باز است و هر کس طرح و ایده ای دارد بیاورد استقبال می کنیم. این جزیره آنقدر بزرگ هست که جا برای همه باشد. 

 شما عکاس هستید چگونه در جزیره کار عمرانی انجام می دهید؟ 

من که خودم اجرا نمی کنم تنها طرح و ایده از من است، من ایده پرداز هستم. در این مدت خط ساحلی را سنگ فرش کردیم و نخل کاشتیم که بسیار حائز اهمیت است،  خط ساحلی پیشانی جزیره است، توریست ها برای رسیدن به قلعه پرتغالی ها از همین جا رد می شوند، حتی مردم خود جزیره هم شگفت زده شد ه اند و برای آن ها انگیزه شده که دنبال ایجاد خانه های بوم گردی بیشتری باشند ،آن ها لب ساحل قدم می زنند و عکس می گیرند این کار به نوعی باز آفرینی هویت بومی ست در واقع هرآنچه از قبل در جزیره بوده تنها آن را احیا کردیم.  تمام این اقدامات لازمه توسعه گردشگری ست و به جزیره رونق می دهد. 

 جزیره هرمز به لحاظ بهداشت و درمان بسیار در مضیقه است و یک درمانگاه درست و حسابی ندارد، بهتر  نبود به بهداشت و درمان مردم جزیره توجه می شد تا زیباسازی آن ؟ 

من نمی دانم چرا همه از من بیمارستان می خواهند! من هنرمند هستم اما دوست هم ندارم مردم به خاطر کمبود ها و مشکلات از بین بروند، اما من در این زمینه هیچ مسوولیتی ندارم.

 امیدوارم دوستان مسوول اقدام کنند، تا مردم به آسایش برسند، من هم در این جزیره در طول یک سالی که اینجا بودم مریض شدم و با این درد از نزدیک آشنا هستم، اگر دست من بود همین فردا بیمارستان می ساختم، اما این امر بودجه، متخصص و تجهیزات می خواهد،هیچ متخصصی حاضر نیست بیشتر از یک هفته دو هفته بماند، اما زیباسازی باعث  شده مردمی که ناامید بودند امید پیدا کنند و نشاط و حال خوبی داشته باشند. من هم دوست دارم همه مشکلات جزیره حل شود. 

 زباله ها چطور؟ هرمز به لحاظ محیط زیستی وضعیت مناسبی ندارد. آیا برای جمع آوری زباله ها اقدامی انجام شده است؟ 

معضل زباله بخش بزرگی  از معضلات جزیره است چه برای مردم چه برای گردشگران، سطل زباله های جدید خریداری شده اما کار جمع آوری زباله در توان و بودجه شهرداری نیست . پس در وهله این وظیفه ماست که زباله نریزم، خود مردم و گردشگران نیز باید در نگهداری جزیره و جمع آوری زباله ها کمک کنند. 

 واکنش تان نسبت به اعتراض هنرمندان چیست؟ 

من همه هنرمندان ایران و هرمزگان  را دوست دارم و مایلم با همه آن ها گفت و گو کنم، و به هم کمک کنیم تا هرمز را بسازیم، من هم سعی می کنم به سهم خودم در توسعه این جزیره مهم نقش  داشته باشم. کاش هنرمندان هرمزگان بیایند و  رو در رو با هم گپ بزنیم.  همانطور که گفتم من اینجا مهمان هستم و مدتی بعد می روم. پس بهتر است در کنار هم برای پیشرفت هرمز قدم برداریم. 

 توضیحات استاندار هرمزگان  در خصوص جمشید بایرامی:

استاندار هرمزگان نیز در این رابطه بیان کرد: یک روز در دفتر بودم که گفتند آقای بایرامی آمده و درخواست دیدار چنددقیقه‌ای دارد با توجه به اینکه این فرد از عکاسان مطرح و شناخته‌شده کشور بود، دیداری با وی داشتم و در این جلسه وی از حضورش در هرمزگان طی سالیان گذشته و ایده‌هایش گفت بنده هم استقبال کردم.

استاندار هرمزگان با اشاره به اینکه بنده از افراد خلاق و نوآور استقبال می‌کنم، اضافه کرد: بدون دستمزد و ریالی این فرد در هرمز مستقر و اگر امروز به هرمز بروید و نوار ساحلی تا قلعه را مشاهده کنید شاهد تغییرات صورت گرفته خواهید بود.

وی با بیان اینکه هر فردی بیاید و ایده‌ای داشته باشد استانداری هرمزگان حمایت می‌کند، اضافه کرد: درب استانداری و اتاق بنده بر روی هیچ‌کس بسته نیست و هر فرد ایده‌ای دارد برای معرفی هرمزگان قدمش بر روی چشم.

همتی با اشاره به اینکه بایرامی واقعاً وقت گذاشته است و ایده‌های خود را به‌خوبی اجرایی و به‌زودی نتیجه آن را خواهید دید، افزود: با رایزنی‌های صورت گرفته از جانب بایرامی قرار است بهترین فیلمسازان و نقاشان کشور به هرمز بیایند و بدون ریالی هزینه از سوی ما در جهت شکوفایی هرمز قدم بردارند.

استاندار هرمزگان با بیان اینکه اگر به تعداد هنرمندان در خصوص هرمز و معرفی آن ایده آورده شود، استقبال می‌کنم، اضافه کرد: از بایرامی تشکر می‌کنم که در جهت اعتلای نام هرمز در سطح کشور واردشده و دست سایر هنرمندانی که علاقه دارند به این حوزه وارد شوند را می‌فشارم و امیدوارم ایده هنرمندان هرمزگانی هم به‌زودی به بنده ارائه شود.ارسال شده: ساعت: 8:11

کلمات کلیدی: جمشید بایرامی ، عکاس ساکن هرمز ، باعث احیای ، هویت بومی جزیره

برچسب‌ها: فرهنگ و هنر