November 18, 2018 - ، ساعت 22:31
 
 
رییس کل دادگستری هرمزگان خبر داد :
کاهش حبس مردان بدهکار مهریه


صبح ساحل ، حوادث -   اعظم رام مهریه یکی از بحث های داغ  این روزهاست  که با  افزایش چندبرابری قیمت سکه ، بسیاری از مردان بدهکار که توان پرداخت مبالغ بالای مهریه  را ندارند راهی زندان کرده است.  

همه چیز به خوبی طی  می شد و خانواده ها از هر دری صحبت می کردند تا اینکه حرف مهریه پیش کشیده شد ، خانواده سارا  300 سکه را مهر دخترشان اعلام کردند اما خانواده روزبه با شنیدن این رقم، واکنش نشان دادند وخواهان کاهش این رقم شدند ولی خانواده عروس بر روی همان تعداد سکه  پافشاری کردند. روزبه که دید اوضاع  خوب نیست و در چهره خانواده ها خشم جایگزین خنده می شود به میان حرفها پرید و گفت:» من و سارا می خواهیم سالیان سال با هم زندگی کنیم رقم مهریه برایم مهم نیست از قدیم گفتند که مهریه را کی گرفته و کی داده». در همان حال مرد میانسال  با خشم نگاهی به پسرش انداخت و با اشاره از او خواست ساکت باشد. سارا نگاهی به خانواده اش انداخت و به طرفداری روزبه، گفت : «مطمئن باشید که در طی زندگی اسمی از مهریه و طلاق در خانه ما برده نمی شود...».

یک  سال و نیم  از آن موضوع گذشت وسارا به علت عدم تفاهم،  در خواست طلاق داد   و روزبه هم محکوم به  پرداخت مهریه شد که به علت عدم توان در پرداخت آن ، راهی زندان گردید.

این داستان جوانهای کشور ما تمامی ندارد و تعداد این بدهکاران طلا  روز به روز در زندان در حال افزایش است که  این امر مسوولان را به  فکر چاره انداخته است،البته در این خصوص بارها در مورد آن تصمیم‌گیری شده است.

 قانون مطالبه 110 سکه، به این معناست که دادگاه فرض و اماره را بر این گذاشته است که زوج قابلیت پرداخت را دارد و اگر این تعداد چه به صورت نقد و چه قسط بندی پرداخت نشود حکم حبس صادر می‌شود. با تصویب این  قانون از تعداد محکومان مهریه کاست.

این قانون سبب شد شاهد کاهش محکومان مهریه باشیم. اما با افزایش چندبرابری قیمت سکه تعداد زیادی از محکومان قادر به پرداخت همین 110 سکه نیستند و این امر افزایش زندانیان مهریه را به دنبال داشته است .

مدتی است که دستورالعمل از سوی ریاست قوه قضائیه به رؤسای کل دادگستری استان های سراسر کشور ابلاغ شده است با عنوان تعدیل اقساط محکومیت زندانیان مهریه در جهت کاهش زندانیان مهریه.

تعدیل اقساط محکومیت زندانیان مهریه؛ ضرورتی اجتناب ناپذیر است

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان  در این رابطه به دستورالعمل ابلاغی از سوی ریاست قوه قضائیه  اشاره ای داشت مبنی بر تعدیل محکومیت و ساماندهی به وضعیت محکومین پرداخت مهریه، رسیدگی به این موضوع را با توجه به مسائل پیش آمده در حوزه اقتصاد و در جهت کنترل جمعیت زندان ها ضرورتی اجتناب ناپذیر عنوان کرد .

حجت الاسلام والمسلمین اکبری که در جلسه کمیته کاهش جمعیت کیفری زندان های استان سخن می گفت  یکی از اولویت های مهم در تحقق اهداف عدالت محور دستگاه قضا را استفاده حداقلی از مجازات حبس عنوان کرد و اظهار داشت: محکومیت به حبس نباید به عنوان اولین و سهل ترین راه مقابله با جرم محسوب گردد و  زندان باید صرفاً محل نگهداری مجرمین خطرناک و مخلین نظم و امنیت جامعه باشد.

وی حذف بسترهای جرم‌زا با مشارکت تمامی دستگاه های نظارتی و اجرایی مؤلفه ای راهبردی در کاهش جمعیت کیفری زندان ها  دانست و گفت:یکی از راهکارهای مؤثر در کنترل جمعیت کیفری زندان ها را مدیریت در صدور قرارهای منتهی به بازداشت عنوان کرد و از تشکیل کارگروهی تخصصی به منظور بررسی راهکارهای قانونی در جهت کاهش قرارهای منتهی به بازداشت و ارائه گزارش های نوبه ای در این رابطه خبر داد. 

حجت الاسلام والمسلمین اکبری تصریح کرد؛ با توجه به دستورالعمل ابلاغی ،ترتیبی اتخاذ شده است تا دادگاه‌ها به صورت خارج از نوبت نسبت به درخواست تعدیل که از سوی زوج تقدیم می‌گردد رسیدگی و مهلت‌های تأدیه سکه را متناسب با وضعیت مالی محکوم‌علیه افزایش داده تا بدین ترتیب از زندانی شدن آنان جلوگیری به عمل آید.

رئیس کمیته کاهش جمعیت کیفری زندان های استان هرمزگان در خاتمه ، لزوم ثبت دقیق اقدامات قضایی و بازدید مستمر، مؤثر و هدفمند قضات مرتبط به ویژه دادستان ها و دادیاران ناظر بر زندان از ندامتگاه های استان را به منظور استماع مطالبات مددجویان و اقدام شایسته در جهت رفع مشکلات آنان یادآور شد و تصریح کرد: با افزایش بازدیدها می توانیم روند کاهش جمعیت کیفری را ادامه داده و آن را بیش از پیش ارتقاء بخشیم .ارسال شده: ساعت: 7:56

کلمات کلیدی: مهریه ، بحث های داغ ، زندان

برچسب‌ها: حوادث
 
 
ورود افراد معتاد به زندان ها ممنوع است

21 زندانی جرائم غیرعمد در هرمزگان آزاد شدند

دستگیری سروان قلابی که از کارمندان بانک اخاذی می کرد

فرزندان طلاق حاصل تفریق عاطفه ها وجمع جدالها

چشمان منتظر خانواده زندانیان به دستان خیران هرمزگانی