November 16, 2018 - ، ساعت 22:23
 
 
رد پای مشکلات اقتصادی در بحران ازدواج


 صبح ساحل ، اجتماعی - حاجی قاسمی: در هیاهوی مشکلات اقتصادی جامعه موضوعی که کمتر موردتوجه قرار میگیرد ازدواج جوانان است.

هرچند در برخی خبرها آمارهای پراکندهای از ازدواج و طلاق جوانان وجود دارد اما به نظر می‌رسد مشکلات ازدواج جوانان و یافتن راه‌حلی برای آن از دید مسئولان پنهان مانده است.

آمارهای کاهش ازدواج و افزایش طلاق نگران‌کننده است. هرچند کارشناسان هشدار می‌دهند که بحران ازدواج در راه است و تبعات آن دامن جامعه را خواهد گرفت اما انگار مسئولان گوشی برای شنیدن این هشدارها ندارند.

شاید بحران‌ها در کشور به حدی زیاد شده‌اند که این بحران نیز مانند دیگر بحران‌ها تنها پس از مدتی هیاهوی رسانه‌ای به فراموشی سپرده می‌شود.

بحران آب، بحران خشکسالی، بحران اقتصادی و اکنون نوبت به بحران ازدواج رسیده است اگرچه معضل ازدواج موضوع تازه‌ای نیست اما آنچه جای نگرانی دارد شرایط نامساعد اقتصادی است که منجر به تعمیق این بحران شده است بطوریکه برخی مسئولان از انتشار و یا بیان آمار طلاق و ازدواج واهمه دارند.

 عدم مدیریت بحران‌های مختلف شرایط عجیب و دردناکی را در کشور به وجود آورده است. گویا هر بحرانی مانند سیلی ویرانگر باعث ایجاد بحران‌های دیگر شده است. بارها به تبعات اجتماعی و اقتصادی کاهش ازدواج پرداخته‌شده است.

مسئولان اما بجای چاره‌اندیشی تنها به دادن شعار «ازدواج آسان» اکتفا می‌کنند. برخی دیگر نیز خوش‌بینانه با راه انداختن کمپین‌های مختلف تنها سعی در تبلیغ ازدواج آسان دارند. نگارنده منتقد ازدواج آسان نیست اما روی سخن نگارنده با کسانی است که بدون در نظر گرفتن واقعیات و داشتن نگاهی منصفانه تنها بر طبل ازدواج آسان می‌کوبند اما اگر نگاهی واقع‌گرایانه به شرایط فعلی جامعه و بخصوص وضعیت کنونی اقتصاد کشور داشته باشیم شاهد خواهیم بود که جوانان برای همان «ازدواج آسان» نیز قادر به فراهم کردن ضروریات و حداقل‌های زندگی خود نیستند.

مسئولان نیز همیشه بر تسهیل شرایط ازدواج تأکید دارند اما به‌راستی این تسهیلات از چه راهی و چگونه و تا چه میزان ممکن است و آیا همه جوانان به‌راحتی توانایی دسترسی به آن را دارند؟ حداکثر تسهیلاتی که دولت برای ازدواج جوانان می‌دهد کفاف هزینه‌های ازدواج جوانان و شروع زندگی را نمی‌دهد. جوانانی که مدت‌زمان طولانی در صف انتظار دریافت وام ازدواج بودند و اکنون پس از دریافت وام قادر به خرید مایحتاج ضروری خود نیستند.

اکنون این سؤال مطرح است که حمایتهای دولت چه میزان توانسته است دغدغه‌های اقتصادی جوانان برای امر ازدواج را برطرف کند. در کنار حمایت‌های مالی عدم ثبات اقتصادی، گرانی و تورم فزاینده، بیکاری و اشتغال ناپایدار و نبود درامد کافی شرایط سخت و غیرقابل‌تحملی را برای جوانان فراهم کرده است.

تضاد طبقاتی، زندگی اشرافی فرزندان برخی مسئولان، رانت‌خواری و اختلاس‌های کلان نارضایتی زیادی را در جامعه به وجود آورده است.

گفته می‌شود حجم برخی اختلاس‌ها به حدی زیاد است که می‌تواند مشکلات بیکاری و ازدواج بسیاری از جوانان را برطرف کند.

تمامی این مشکلات بر روی‌هم انباشته‌شده و فشار روحی و روانی زیادی را بر جوانان وارد کرده است بطوریکه برخی کارشناسان از پایین آمدن آستانه تحمل مردم هشدار می‌دهند که می‌تواند منجر به مشکلات گسترده‌تری گردد که شاید کنترل آن برای حاکمیت سخت و هزینههای جبران‌ناپذیری داشته باشد.

مسئولان کشور باید هشدارها را جدی گرفته و شرایط عادلانه‌ای را در جامعه به وجود آورند تا همه جوانان توانایی استفاده برابر از امکانات و تسهیلات جامعه را داشته باشند.

هرچند نمی‌توان بحران ازدواج را تنها ناشی از مسائل اقتصادی دانست و قطعاً مجموعهای از عوامل در شکل‌گیری این بحران نقش داشته‌اند اما به گواه صاحب‌نظران مسائل اقتصادی عمده دلیل فرار جوانان از ازدواج در سال‌های اخیر بوده است؛ بنابراین مسئولان باید ضمن فراهم کردن بسترهای مناسب اقتصادی و اجتماعی، آینده مطمئن و امیدوارکننده‌ای را برای جوانان فراهم کنند تا جوانان کشور به ازدواج راغب شده و جامعه از این بحران عبور کند.ارسال شده: ساعت: 8:02

کلمات کلیدی: آمارهای پراکندهای ، ازدواج و طلاق جوانان ،

برچسب‌ها: اجتماع
 
 
قطار بندرعباس از مسير روسيه به اروپا وصل مي شود

ازدواج و طلاق در هرمزگان افزایش یافت

ترنم عطر وجود حضرت علی اصغر(ع) در هرمزگان

حوزه انتخابی میناب، رودان، جاسک و بشاگرد 2 نماینده در مجلس خواهد داشت

«شهرداری» در ساری یک امتیاز شیرین گرفت