November 16, 2018 - ، ساعت 22:21
 
 
نرخ بیکاری هرمزگان به 12.5 درصدرسید


صبح ساحل ، اقتصادی - بررسی جزئیات نرخ بیکاری نشان می دهد که استان کرمانشاه با 16.4درصد بیشترین نرخ بیکاری و استان های کهگیلویه و بویر احمد و سیستان و بلوچستان با4.9و 4.7درصد بیشترین درصد رشد را داشته اند.

به گزارش مهر، اشتغال و بیکاری، از جمله موضوعات اساسی اقتصاد هرکشوری است، به‌گونه‌ای که افزایش اشتغال و کاهش بیکاری، به‌عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی جوامع تلقی می‌شود از این رو نرخ بیکاری یکی از شاخص‌هایی است که برای ارزیابی شرایط اقتصادی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از سال ۱۳۷۶ اطلاعات بازار کشور از طریق طرح «آمارگیری از ویژگی‌های اشتغال و بیکاری خانوار» حاصل می‌شد که به منظور بهبود کیفیت و انطباق بیش­تر با مفاهیم بین‌المللی به­ ویژه سازمان بین‌المللی کار، مورد بازنگری قرار گرفت تا به صورت طرح فعلی و با عنوان «طرح آمارگیری نیروی‌کار» به اجرا در آید.

«طرح آمارگیری نیروی‌کار» اولین بار در سال ۱۳۸۴ آغاز شد و از آن زمان تاکنون در ماه میانی هر فصل اجرا شده است.بر پایه این گزارش؛ نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در تابستان امسال که توسط مرکز آمار ایران انجام شده، نشان می دهد که استان کرمانشان با 16.4 درصد بیشترین نرخ بیکاری را در میان استان های کشور به خود اختصاص داده است.

همچنین بررسی نرخ بیکاری افراد 10 ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که 12.2 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، طی تابستان سال جاری بیکار بوده‌اند و جمعیت بیکار کشور با افزایش ۲۳۷ هزار نفری  به ٣ میلیون و ٣٢۶ هزار نفر رسیده است.

بر اساس این آمار، در تابستان امسال، استان های کرمانشاه با 16.4 درصد، خوزستان 15.6 درصد، کهگیلویه و بویر احمد با15.5 درصد، سیستان و بلوچستان با 15.3درصد و اصفهان با ۱۵ درصد در صدر استان های دارای بیشترین جمعیت بیکار قرار گرفتند.

این در حالی است که با وجود وعده متولیان جهت بهبود روند اشتغال در استان های محروم، درصد بیکاری نسبت به تابستان سال گذشته در استان کهگیلویه و بویراحمد4.9 درصد و در استان سیستان و بلوچستان 4.7 درصد افزایش یافته است و در استان کرمانشاه نیز تنها 1.5درصد با کاهش مواجه شده است.

همچنین در رده های بعدی استان های آذربایجان غربی با14.8درصد، یزد با 14.1 درصد، چهارمحال و بختیاری با 13.9درصد و البرز با 13.8درصد قرار دارند.

این در حالی است که نرخ بیکاری در استان آذربایجان غربی تابستان سال گذشته  11.4 درصد و یزد ۱۲ درصد بوده است. در این بین نرخ بیکاری در استان چهارمحال و بختیاری 5.9درصد بهبود یافته است.

استان لرستان با12.9 درصد، گیلان 12.6 درصد، هرمزگان با 12.5 درصد، کرمان با 12.4 درصد و قم با 12.1 درصد نیز در رده های بعدی دارای بیشترین بیکار قرار گرفته اند.

کمترین درصد بیکاری نیز متعلق به همدان با 6.5 درصد، زنجان و سمنان با 7.1رصد است که استان همدان و زنجان به ترتیب 1.9 و2.3درصد با کاهش نرخ بیکاری مواجه بوده اند اما استان سمنان 0.3 درصد رشد داشته است.

همچنین نرخ بیکاری در پایتخت 13.3 درصد ثبت شده است که نسبت به تابستان سال قبل که12.7 درصد بود 0.6 درصد رشد یافته است.

استان هایی که در تابستان سال ۹۶ نرخ بیکاری تک رقمی داشتند شامل همدان با 9.4رصد، مرکزی با 7.6 درصد، مازندران با 9.3 درصد، گیلان با 9.2 درصد، قم با 9.9 درصد، سمنان با 6.8 درصد، زنجان با 9.4 درصد، خراسان شمالی با 9.8 درصد، خراسان رضوی با 9.9 درصد، اردبیل با 9.8رصد و آذربایجان شرقی با 9.3درصد می شود.

در این میان نرخ بیکاری ۵ استان در تابستان سال جاری از تک رقمی خارج و دو رقمی شده است که استان های مازندران با ۱۰ درصد، گیلان با ۱۲.۶ درصد، قم با 12.1درصد، خراسان رضوی با 10.9 درصد و آذربایجان شرقی با 10.4 درصد در این دسته قرار دارند. 

البته نرخ بیکاری استان مرکزی اگرچه دو رقمی نشده اما با افزایش ۳ درصدی به 9.6 درصد رسیده است و از سویی دیگر نرخ بیکاری استان های همدان و اردبیل به ترتیب با کاهش 1.9و2.3 درصدی بیشترین کاهش نرخ را داشته اند.ارسال شده: ساعت: 7:52

کلمات کلیدی: اشتغال ، نرخ بیکاری ،

برچسب‌ها: اقتصاد
 
 
قطار بندرعباس از مسير روسيه به اروپا وصل مي شود

ازدواج و طلاق در هرمزگان افزایش یافت

ترنم عطر وجود حضرت علی اصغر(ع) در هرمزگان

حوزه انتخابی میناب، رودان، جاسک و بشاگرد 2 نماینده در مجلس خواهد داشت

«شهرداری» در ساری یک امتیاز شیرین گرفت