December 13, 2018 - ، ساعت 14:33
 
 
صبح ساحل پرونده آسیب دیدن دست دانش آموز مدرسه «سعدی» بندرعباس را بررسی کرد؛
تنبیه بدنی یا سهل انگاری


صبح ساحل ، حوادث -  اعظم رام :مدتی است که موضوع آسیب دیدن  دست دانش آموز کلاس چهارم مدرسه «سعدی» بندرعباس بر اثر برخورد تکه کاشی های شکسته، در رسانه های مجازی مطرح و اینگونه بیان  شده است که معاون مدرسه برای تنبیه از تکه کاشی خورده شده استفاده نموده که باعث آسیب دیدن دست چپ دانش آموز شده است در صورتی که مسوولان آموزش و پرورش استان هرمزگان این ادعا  را رد کردند و بازی کودکانه را  در  وجود آمدن این حادثه دانستند .

به همین علت بر اساس وظیفه خطیر رسانه در شفاف سازی موضوع ، با خود دانش آموز ( امیر حسن ) و اولیاء وی و همچنین با مدیر مدرسه ( الهه امینی) و نعمت روزپیکر مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان هرمزگان  گفتگو نمودیم .

بعدازظهر 15 مهرماه سال جاری است ...

« با  بچه ها فوتبال  بازی می کردیم ،زنگ مدرسه خراب بود ما در حال بازی بودیم که خانم معاون به سمتمان آمد و گفت سر کلاس بروید ،  بچه ها گفتند که هنوز معلم نیامده فعلا سر کلاس نمی رویم هر وقت آمد به کلاس می رویم که یکدفعه معاون با تکه کاشی بر روی دست بچه ها زد و در همان حال من دستم را کشیدم  که تکه کاشی به دستم برخورد کرد». امیر حسن 10 ساله این را گفت و ادامه داد: سر کلاس رفتیم که بچه ها به من گفتند از  دستت خون می آید سریع به دفتر مدرسه رفتم و معاون مدرسه من را به بیمارستان شهید محمدی برد و در آنجا دستم را بخیه زدند و روز بعد نیز مورد عمل جراحی قرار گرفتم و  یک شب بستری شدم .

گفتند خودتان را به اینجا برسانید دست امیر حسن  آسیب دیده است

« آن روز  به علت جلسه  انجمن اولیاء و مربیان  در مدرسه بودم و ساعت 16 و 30 دقیقه بعد از اتمام  این جلسه ، از  آن جاخارج شدم  دقایقی نگذشته بود که از مدرسه با من تماس گرفتند و گفتند خودتان را به اینجا برسانید دست امیر حسن  به صورت جزیی آسیب دیده است».

مادر امیر حسن با بیان این مطلب در این باره گفت:  هنوز  داخل مدرسه  نشده بودم که  به من گفتند برو بیمارستان شهید محمدی پسرت را آنجا بردند، دلشوره عجیبی داشتم به خود می گفتم که اگر اتفاقی نیافتاده چرا پسرم را  باید به بیمارستان ببرند ، نمی دانم چطوری خودم را به بیمارستان رساندم .

این زن 30 ساله  افزود:دست بچه ام پر از خون بود در همان حال پزشکی بالای سرم بچه ام آمد و گفت تاندون دست او آسیب دیده است و باید مورد عمل جراحی قرار گیرد، به همین علت دست را پانسمان کردند و گفتند که فردا صبح باید بستری شود برای عمل جراحی.

 امیر حسن به خانه رفت و فردا صبح به اتاق عمل منتقل شد.وی بعد از دو روز بستری شدن ، از بیمارستان ترخیص گردید.

مادر این دانش آموز گفت:یک هفته ای از این ماجرا گذشته بود که از مدرسه تماس گرفتند که امیر حسن را سرکلاس بفرستید، پسرم هنوز درد داشت ولی او را به  مدرسه فرستادیم ، چند روز از این ماجرا گذشته و هنوز نمی تواند مچ دستش را تکان دهد و به گفته پزشکش مفصل آسیب دیده است  باید یک عمل دیگر  بر روی دست انجام گیرد.

 وی ادامه داد:  در بیمارستان فهمیدم که  پسرم به علت تاخیر یک دقیقه ای حاضر نشدن در کلاس، توسط خانم معاون تنبیه شده بود، معاون  با تکه کاشی های که در حاشیه مصالح ساختمانی حیاط مدرسه بود ضربه های به دست بچه ام و دو دانش آموز دیگر  هم وارد کرده بود که آنها آسیب ندیده بودند ولی گویا شدت تنبیه  به دست امیر حسن  بیشتر بوده است و لبه تیز کاشی باعث پارگی دست پسرم  شد .ما از معاون  این مدرسه به دلیل شدت خشونت شکایت کردیم و پرونده در دادگاه تشکیل شده است». 

 با عصبانیت شدید به مدرسه رفتم

«چند روزی از عمل جراحی  گذشته بود که از مدرسه با ما تماس گرفتند که امیر حسن را به مدرسه بفرستید منم عصبانی شدم که چرا حال بچه ام را نپرسیدند و یک راست رفتن سر اصل مطلب که پسرم را با این حال بد، به مدرسه بفرستم، به همین علت با همان عصبانیت به مدرسه سپس کلانتری، آموزش و پرورش و ...رفتم  که گفتند  این موضوع  را پی گیری می کنند، دوباره آمدم به مدرسه  از شدت عصبانیت کنترل خودم را از دست داده بودم  و شیشه مدرسه و فلاسک چای و... خرد و تهدید کردم که خودم و شما را آتش می زنم باید تکلیف من را مشخص کنید هیچ کسی جوابگو نیست تا آنکه از من شکایت کردند».مهدی، پدر امیر حسن  اینها را گفت و ادامه داد: ماموران 110 مرا  به کلانتری بردند و در آنجا از من تعهد گرفتند که دیگر باعث برهم زدن آرامش مدرسه نشوم و.... وی افزود:مچ دست پسرم  نمی چرخد  دوباره باید گچ گرفته شود 42 روز باید در گچ باشد من در مرکز ترک اعتیاد کار می کنم حقوقم کم است و مجبور شدم   تلویزیون خانه را بفروشم و دست پسرم را گچ بگیرم».

جزییات حادثه به گفته مدیر مدرسه

الهه امینی زاده که به مدت دو سال است مدیر مدرسه ابتدایی سعدی بندرعباس را برعهده دارد از آن روز حادثه گفت: ساعت 4 و 20 دقیقه بعدازظهریکشنبه 15 مهرماه و زنگ تفریح آخرکلاس بود،  در دفتر مدرسه بودم که صدای از درون حیاط  شنیدم  به سمت حیاط رفتم دیدم که عده ای از دانش آموزان کاشی های درون حیاط را شکسته وآنها را به هم می زدند که  گویا صدای برخورد کاشی ها برایشان لذت بخش بود.

وی ادامه  داد:مدتی است کلاسها را تعمیر کرده بودیم و انبار مدرسه تبدیل به کلاس شده بود چند تکه از کاشی و سیمان در گوشه ای از حیاط گذاشته بودیم که چند نفر از دانش آموزان با دیدن کاشی ها ، آنها را شکسته و به هم می سائیدند، با دیدن این صحنه از  معاون مدرسه خواستم سریع کاشی ها را از آنها بگیرد که آسیبی به هم وارد نکنند البته دست یکی  دونفر از  آنها خراش برداشته بود ولی از ترس دستها را پشت سرشان قایم کرده بودند که ما نبینیم».

امینی زاده با اشاره به اینکه خانم معاون در حال جمع کردن کاشی از دست دانش آموزان بود می گفت که نمی گویید دستتان می برد و گرفتارمی شوید ؟در همین حین ناگهان یک دانش آموز (امیر حسن)دستش را بالا آورد وپشت دست چپش به تیزی کاشی برخورد کرد و پارگی دو سانتی در در دستش  ایجاد شد، دانش آموز را به درون دفتر آوردند و تاکید کردم که حتما به بیمارستان انتقال یابد که اگر بخیه لازم باشد دستش بخیه بخورد ، او را به بیمارستان منتقل کردیم و کادر بیمارستان  گفتند  دست این پسر بچه سه بخیه بیشتر نمی خورد. 

امینی زاده ادامه داد: حتی تصمیم کادر پزشکی بر این بود که دانش آموز به اتاق عمل برود وغضروف و تاندون دستش  را مورد بررسی دقیق تر قرار دهند، به  معاون مدرسه که همراه این دانش آموز بود گفتم که حتما عمل بر روی دست وی انجام بگیرد ، هزینه عمل جراحی  را به حساب ریختم و صبح روز بعد امیر حسن  مورد عمل جراحی گرفت .

مدیر مدرسه با بیان اینکه هنگام ترخیص امیر حسن در بیمارستان حضور داشته است  گفت:سه شنبه بود موقع ترخیص امیر حسن  خودم به همراه معاون مدرسه  به بیمارستان رفتم  دیدم که زخم دست وی خیلی عمیق شده است تعجب کردم خلاصه پرونده درمان  وی را گرفتم می خواستم مطمئن شوم که در عمل جراحی چه اتفاقی رخ داده است ،در پرونده قید شده بود که تاندون دست بیمار سالم و فقط مراقبت از بخیه ها لازم است که باید شست و شو شود و در  برگه ترخیص بیمار، نوشته شده بود که بیمار وعده غذایی یا رژیم غذایی نیاز ندارد و دستش سالم است .

وی افزود: مبلغی حدودا  300 هزار تومان  به اولیاء این دانش آموز دادم که کمکی باشد برای تعویض هر روزه پانسمان دست امیر حسن .

امینی زاده گفت: دو روز بعد یعنی صبح پنجشنبه به معاون گفتم زنگ بزنید جویای احوال  امیر حسن شوید  که خانواده اش گفتند  دست امیر حسن  توی آتل است به علت اینکه مچ  دست حرکت نکند و بخیه ها کم کم جوش بخورد .

 وی ادامه داد:  صبح روز شنبه شخصا  از مدرسه   به منزل دانش آموز تماس گرفتم و احوال امیر حسن  را پرسیدم که اگر شرایطش خوب است و مشکل جسمی ندارد  سر کلاس حاضر شود تا از درس عقب نماند وبه معلم و معاون مدرسه سفارش می کنم که حواسشان به او باشد که مادرش گفت امیر حسن را  بردند نزد  پزشک و تشخیص داده شده باید عمل دیگری بر روی دستش انجام گیرد و سریع گوشی را به همسرش داد.

این مدیر مدرسه اضافه کرد:پدر امیر حسن تا گوشی تلفن را بدست گرفت شروع  کرد به ناسزاگویی و او را به آرامش دعوت کردم که گویا فایده ای نداشت .

وی افزود:20  دقیقه  از برقراری تماس نگذشته بود  که دیدم پدر این دانش آموز با عصبانیت وارد مدرسه شد و با صدای بلند داد می زد که دستم بچه من را ناقص کردیدو...باز سکوت کردم قصد حمله ور  شدن به سمت من را داشت که همکاران جلویش را گرفتند، به او   گفتم لحظه ای  بر روی صندلی بنشینید وبا همدیگر صحبت می کنیم  با دعوا که نمی شود صحبت کرد اما او با عصبانیت از مدرسه خارج شد.

امینی زاده افزود:دقایقی بعد آقای بهرامی رئیس آموزش‌وپرورش ناحیه یک بندرعباس با من تماس گرفت  و جویای ماجرا شد که صورت جلسه اتفاقات را بنویسم و برایش بفرستم ، پس از تنظیم صورت جلسه از مدرسه خارج شدم  تا به سمت  اداره  ناحیه یک بروم، از محل دور نشده بودم  که معاون مدرسه با من تماس گرفت که پدر دانش آموز با عصبانیت وارد دفتر مدرسه  شده و در حال شکستن شیشه  و... است با آقای بهرامی تماس گرفتم که چکار  کنم آیا  با 110تماس بگیریم و ایشان گفتند که سریع  پلیس را در جریان موضوع قرار دهید.  

وی گفت: به سمت مدرسه  برگشتم و زمانی که وارد دفتر مدرسه شدم دیدم شیشه های میز شکسته بود فلاسک چای به گوشه ای پرت شده بود و  هر چه جلوی دستش بود شکسته  وحتی چهره یکی از همکاران بر اثر این اتفاقات آسیب جزیی دیده بود که پلیس همه اتفاقات را صورت جلسه  نمود و ماموران کلانتری پدر این دانش آموز را  به علت بهم ریختن نظم عمومی  به کلانتری انتقال دادند.

امینی زاده ادامه داد: من و معاون مدرسه به عنوان شاهد به کلانتری رفتیم و در همانجا به پدر امیر حسن گفتم که انتظار چنین حرکتی را نداشتم،اگر  سند پزشکی و ... در دست دارد به قانون ارائه دهد چرا با آبروی فرزندش بازی می کند این فرزند باید با آرامش به تحصیل بپردازد...

وی گفت: پدر دانش آموز  اظهار پشیمانی کرد و گفت که اگر چنین اتفاقی برای   بچه خودتان می افتاد چکار می کردید؟ که به او گفتم مدتی قبل  پسر من نیز  از پله های مدرسه اش افتاد  و تا این موضوع را از زبان مسوولان آن مدرسه شنیدم گفتم که آیا بچه ام زنده ست؟ گفتند گویا شکستگی دارد منم گفتم هر جایش شکسته شده خوب می شود پس برای منم چنین اتفاق افتاده  است ...

امینی زاده ادامه داد: پدر دانش آموز در کلانتری تعهد داد که چنین اتفاقی دیگر تکرار نشود و...آنجا گفتم که هزینه ها را  پرداخت کردم   وظیفه من نیست  فقط بخاطر بچه ها که سالم باشند هزینه ها درمانی را متقبل می شوم .

به گفته مدیر مدرسه سعدی بندرعباس ، بعد از گذشت یک هفته از این موضوع ،از بهزیستی با مدرسه  تماس گرفتند که پدر این دانش آموز مدعی شده است کودک آزاری در این مدرسه رخ داده است . امینی زاده افزود: با شنیدن این جمله کودک آزاری،با تعجب جزییات را برایشان شرح دادم و آنها پس از شنیدن جزییات اتفاق قانع شدندکه  هیچ گونه کودک آزاری رخ نداده است.وی یادآور شد: چند روز پبش ،روز دوشنبه بود  که همکاران به من گفتند فضای مجازی را رصد کرده اید گفتم مگر چه شده است؟ گفتند که علیه مدرسه  مطلبی نوشته شده که به دلیل دیر آمدن دانش آموز به مدرسه توسط خانم معاون با کاشی شکسته، طی تنبیه بدنی راهی بیمارستان‌ شده است ...

امینی زاده گفت: در طی این یک ماه، امیر حسن  مشق نمی نویسد و می گوید پدرم گفته است  با دستت کار نکن، گفتم دست چپت آسیب دیده است با دست راست که می توانی بنویسی،وی را به دفتر مدرسه آوردم وبا او صحبت کردم و دیدم که پوست دست بچه خشک است که باید روزانه چرب می شد آرنج دست حرکت می کرد ولی  مچ دستش نه. باید در این مدت خانواده  انگشت و مچ دست او را نرمش می دادند که این کار انجام نشده است و انگشتش در حال خشک شدن است. وی ادامه داد: من قبل از مدیر شدنم، دو سال معاون مدرسه و قبل از آن مربی بهداشت بودم حتی گفتم  که به من اجازه دهند خودم وسایل مراقبتی از دست این دانش آموز را با هزینه خودم تهیه کنم ، در این مدرسه کودک سرطانی و یا حتی دیابتی نیز  داریم که باهماهنگی خانواده از آنها مراقبت می کنیم همه این دانش آموزان بچه های من هستد به عنوان خانواده به هم نگاه می کنم ، از تنبیه متنفرم و به همه می گویم تحت هیچ شرایطی کودک را نباید تنبیه کنند و...

امینی زاده تاکید کرد: من همیشه به خانواده متذکر می شوم که با نگاه کردن به بچه ها بفهمانیم که کار اشتباهی کردند  نه تنبیه بدنی، خودم مخالف صد در صد تنبیه هستم چطور می توانم اجازه دهم معاونم بچه ها را تنبیه بدنی کند، این موضوع صد در صد کذب است.

به جد پیگیر حادثه مدرسه سعدی هستیم.

مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان هرمزگان  با اشاره به اینکه در خصوص این حادثه در حال بررسی علل این حادثه هستند گفت: روابط عمومی پل بین مدارس ، جامعه و مدیران آموزش و پرورش هستند و تاکید می کنیم بدون هیچ جبهه گیری موضوع را به مدیریت آموزش پرورش انعکاس داده و به زودی در این زمینه رسما جوابیه ای به رسانه ها اعلام خواهیم کرد.نعمت روز پیکر افزود:مدرسه جای تحصیل در محیطی آرام است و تحت هیچ عنوانی مدارس اجازه تنبیه بدنی را ندارند و چنانچه قصور معاون مدرسه سعدی به اثبات برسد آموزش و پرورش از این اهمال گذشت نخواهد کرد‌.

سهل انگاری یا تنبیه بدنی؟

قضاوت بر روی این پرونده منوط بر تکمیل شدن سیر مراحل قانونی است که مشخص شود آیا مدرسه مقصر این حادثه بوده است یا بر اثر سهل انگاری دست امیر حسن دچار آسیب شده است...

 ارسال شده: ساعت: 8:27

کلمات کلیدی: موضوع آسیب دیدن ، دست دانش آموز ، کلاس چهارم ، مدرسه «سعدی» ، بندرعباس

برچسب‌ها: حوادث
 
 
« منطقه ویژه » و« البدر بندرکنگ» به دنبال جبران ناکامیهای خود

احداث مصلی بندرعباس در بی پولی گیر کرده است

شهرداری بندرعباس ایران جوان بوشهر را پیر کرد

«نخل بندر عباس» صبای قم را متوقف کرد

شهرداری بندرعباس اعلام شد