December 13, 2018 - ، ساعت 14:49
 
 
گزارش صبح ساحل از غرق شدگی لندینگ کرافت «ریحان» در ابوموسی
هوای نامساعد یا شناور نامناسب؟


صبح ساحل ، حوادث -  اعظم رام //یک فروند شناور لندینگ کرافت  به علت نامعلومی در هفت مایلی شرق جزیره بوموسی دچار حادثه واژگونی و غرق شد.

شب   بیست و ششم  آبانماه جاری پنج خدمه یک فروند شناور لندینگ کرافت ریحان،حامل 650 تن شیشه ساختمانی،   بندر شهید  باهنر بندرعباس را به مقصد شارجه  ترک کردند،بر اساس اطلاعیه اداره هواشناسی هرمزگان، دریا برای تردد شناورهای دریایی  نامساعد  بود.

ناخدا علیرغم اخطاریه هواشناسی  شناور  را در دریا هدایت کرد،هنوز 2 مایلی از اسکله  دور نشده بودند اوضاع جوی، شناور را مجبور  کرد در لنگرگاه  پهلو بگیرد.با آرام شدن هوا و امواج دریا، شناور به سمت جزیره هنگام حرکت کرد ...

اعلام شرایط نامساعد

معاون دریایی و بندری بندر شهید باهنر هرمزگان در این خصوص گفت: هوا ی نسبتا برای تردد شناورها نامساعد بود که ما بر اساس اطلاعیه هواشناسی ، به ناخدای شناورها هشدار دادیم که بهتر است تا مساعد شدن کامل جو، از تردد جلوگیری کنند.
مرتضی سالاری ادامه داد: اما ناخدای این شناور با مسوولیت خود و با آگاهی کامل ، در ساعت21 و 35دقیقه از اسکله شهید باهنر خارج و در لنگرگاه پهلو گرفت.

وی افزود:در تماسی برقرار شده با ناخدا، آخرین اطلاعات هواشناسی را به وی انعکاس دادیم و بیان نمودیم که اطراف ابوموسی، شرایط جوی نامساعد است وی بیان کرد که  برای نزدیک تر شدن به مقصد، به سمت هنگام حرکت می کند و تا آرام شدن هوا آنجا مستقر می شوند.

معاون دریایی و بندری بندر شهید باهنرهرمزگان تصریح کرد: در همان روز 7 شناور سنگین از اسکله باهنر به سمت مقصد خارج شدند که فقط برای این شناور مشکل پیش آمد.

وی افزود:شناور  ریحان پس از دور شدن از حوزه استحفاظی ،از   ارتباط رادیویی خارج شد تا آنکه در ساعت 20 بیست و هفتم یعنی یک روز پس از حرکت،  تماسی از شناور  مذکور برقرار شد که این لندینگ کرافت در هفت مایلی شرق جزیره ابوموسی دچار سانحه شده است ...

جزییات حادثه
معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان به  جزییات این ماجرا  پرداخت وگفت: شناور لندینگ کرافت «ریحان» حامل بار شیشه ساختمانی که شنبه شب(26 آبان) بندر شهید باهنر را به سمت لنگرگاه ترک و 22:05 از لنگرگاه عازم بندر شارجه شده بود، به دلایل نامعلومی در هفت مایلی شرق جزیره بوموسی دچار سانحه واژگونی شد و از ادامه حرکت بازماند.
«اسماعیل مکی زاده» افزود: در پی اعلام اضطرار این شناور در ساعت 20 شامگاه یکشنبه 27 آبان به مرکز هماهنگی جستجو و نجات(MRCC) اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، بلافاصله دو فروند شناور ناجی از بنادر لنگه و بوموسی به همراه یک فروند یدک کش و دو فروند شناور ندسا جهت امدادرسانی به پنج سرنشین این لندینگ کرافت به موقعیت اعزام شدند.
به گفته وی، در جستجوی اولیه یک نفر از خدمه این شناور که از ناحیه دست دچار مصدومیت شده بود، توسط گروه های امدادی، نجات یافت و در ادامه نیز پیکر دو تن از جانباختگان توسط تیم غواصی از آب گرفته شد.
مکی زاده با بیان اینکه هم اکنون، شناور در وضعیت نیمه غرق قرار دارد، اظهار داشت: وضعیت جسمی دریانورد نجات یافته که به بیمارستان بندر لنگه منتقل شده، مساعد گزارش شده است.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: عملیات جستجو و نجات توسط دو فروند شناور ناجی اداره کل بنادر و دریانوردی، شناورهای نظامی و یک فروند یدک کش اعزامی از سکوی نفتی مبارک در منطقه برای نجات جان دو سرنشین مفقود همچنان ادامه دارد.
وی اضافه کرد: علاوه بر این، تیم های مردمی همیار ناجی شامل سه فروند  شناور لندینگ کرافت و یک فروند قایق برای کمک به عملیات جستجو و نجات نیز در منطقه حضور دارند.  معاون امور دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان گفت: ظهر دیروز دوشنبه 28 آبان) نیز یک فروند بالگرد برای انجام پایش هوایی به منطقه اعزام شد.
مکی زاده خاطرنشان کرد: همچنین تیم های غواصی و بررسی سوانح دریایی به همراه تجهیزات تکمیلی جهت کمک به عملیات، در صحنه حضور دارند.  
توصیه هواشناسی بر تردد شناورها

تا آخرین لحظات ارسال روزنامه به چاپخانه، عملیات جستجو و نجات خدمه این شناور ادامه داشت .شناوری که هنوز علت غرق شدگی اش مشخص نیست اما بر اساس اطلاعیه اداره  هواشناسی هرمزگان در روز قبل و زمان حادثه هوا ناپایدار بوده است برای  تردد شناورهشدار داده شده بود ، اما شناورها دل دریازده بودند. 

به گفته مجتبی حمزه نژاد  کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی هرمزگان ، گذر امواج ناپایدارجوی در اوایل هفته جاری تا پایان این هفته سبب تداوم وزش باد‌های شمال غربی تا غربی برروی خلیج فارس، تنگه هرمز و بخش‌هایی از دریای عمان، سواحل و جزایر استان می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به پیش بینی های موجود، هشدار لازم را به سازمانها و ادارات مذکور ارسال اعلام کردیم و هشدار دادیم با توجه به متلاطم بودن دریا به ویژه مناطق مرکزی خلیج فارس، تردد شناور‌ها با احتیاط صورت پذیرد.حمزه نژاد سرعت باد در روز حادثه و در موقعیت اعلام شده را 30 تا38  کیلومتر  بر ساعت دانست.

بر اساس شنیده ها و با شرایط جوی هوا در آن منطقه ، امواج وارد بدنه شناور شده بود گمان می رود لندینگ کرافت به علت آبگرفتگی در مخازن دچار آسیب شده است که باعث گردید شناور واژگون گردد ولی علت حادثه هنوز از سوی مسوولان اعلام نشده است،كه عامل اين حادثه هوا نامساعد بوده يا نقص شناور .ارسال شده: ساعت: 8:19

کلمات کلیدی: غرق شدگی لندینگ کرافت ، «ریحان» در ابوموسی

برچسب‌ها: حوادث