December 13, 2018 - ، ساعت 15:43
 
 
طی عمل جراحی موفقیت آمیز ابهام جنسیتی در بندرعباس رخ داد؛
رهایی از برزخ جنسیت


صبح ساحل ، حوادث - اعظم رام// عکس_ محمد کرمی مدتی قبل دختر 17 ساله ای مورد عمل جراحی نادر ابهام جنسیتی در مجتمع آموزشی و پرورشی درمانی پیامبر اعظم (ص) بندرعباس قرارگرفت و به جنسیت پسر تغییر یافت.  

خوشحال است که بعد از سالیان سال به هویت اصلی اش برگشته است اما در عین حال ترسی  در دل دارد ترسی  از واکنش جامعه به شخصبت تازه او، به واکنش دوستان و آشناییان  و در گفتگو تاکید می کند که اسم واقعی اش را در گزارش قید نکنم .« نمی خواهم افرادی که تازه من را می بینند و یا آشنا می شوند بدانند که من تغییر جنسیت دادم، خودتان که می‌دانید، جامعه ما هنوز  این موضوع را نمی‌پذیرد.»
 بلوغ و آغازگر چالش زندگی
دوران کودکی را بدون مشکل  همانند  همسالان  دختر گذراند اما زمانی که پا به سن بلوغ رسید چهره و صدایش دیگر مانند دوستان خود نبود .

صدایش ، صدای مردانه و چهره اش عدم ظرافت دخترانه . مورد تمسخر همکلاسی ها و آشنایان قرار می گرفت و از این بابت آزار می دید  جز گریه هیچ سلاحی نداشت ،احساس می کرد به جنس دیگر تعلق دارد و در کالبدی اشتباه به دنیا آمده است. تا آنکه در سال اول دبیرستان ، مدیر مدرسه متوجه این موضوع شد .

مدیر به همراه وی  به مطب پزشک عمومی رفت،آزمایشهای مختلفی از جمله سونوگرافی  انجام داد اما در آزمایشها مورد مشکوکی یافت نشد و  پزشک برای آزمایشهای تکمیلی   این نوجوان را به بندرعباس ارجاع داد ولی باز آزمایشها نشانی از وجود مشکلی در سلامتی وی نشان نداد.

همه به این دختر می گفتند که مشکلی ندارد چون در سن بلوغ این اتفاقات رخ می دهد...« می دانستم که یک مشکلی دارم موهای صورتم همانند موهای صورت یک دختر نبود و صدایم باعث خنده همه می شد و می گفتند صدایت مردانه ست در خیلی از مواقع در جمع حاضر نمی شدم  و یا صحبت نمی کردم ، یک برادر  کوچکتر از خود دارم و گاهی اوقات می گفت دوستانش گفتند رفتار و حرکات خواهرت همانند یک دختر نیست، هرچه تلاش می‌کردم مثل بقیه باشم باز هم ناموفق بودم.روزهای سختی بود نمی دانستم چکار کنم...».

  ورود مشاور ه مدرسه به موضوع
دو سال از مراجعه به پزشک و انجام آزمایشها  گذشت تا آنکه  مشاور مدرسه دبیرستان دخترانه، متوجه قرار گرفتن این نوجوان در  برزخ هویت روحی و جسمی شد و پای صحبتش نشست .

«مهرماه پارسال بود که خانم کریمی مشاوره مدرسه،  زمانی که متوجه موضوع شد من را به پزشک متخصص غدد در بندرعباس برد،با هزینه کمیته امداد ، آزمایشهای مختلفی را انجام دادم ومشخص شد که از نظر هویتی جنسیتی مشکل دارم ولی برای سلامتی ام نیاز به خیر داشتم چون ما تمکن مالی نداریم و پدرم زیر نظر کمیته امداد است ...»

 مشخص شدن ابهام جنسیتی
این نوجوان مدتی بعد از طریق مشاوره مدرسه، به یک خیر معرفی شد و سپس این فرد خیر ، وی را با دکتر دلشاد مدیر موسسه حمایت ازکودکان با ناهنجاریهایی مادرزادی موسسه محکم    در بندرعباس آشنا کرد که این آشنایی باعث  تحولی در  زندگی این نوجوان 17 ساله  شد که سلامتی اش  را مدیون  این موسسه می داند.
« خیلی خوشحال بودم که می توانستم به زودی سلامتی ام و همچنین هویت اصلی خود را بدست آورم، پس از رفتن نزد دکتر دلشاد که در بیمارستان کودکان بندرعباس بود و امیدم به واقعیت تبدیل شد ، موسسه  (محکم) به صورت رایگان،  کارهای درمانم را پی گیری کرد وسپس برای انجام آزمایشات به همراه  پدرم و دکتر دلشاد به تهران  رفتم و 3 روز آنجا بودم».

آزمایشات متعدد نشان داد که وی دچار بیماری مادرزادی ابهام جنسیتی است ،  باید مورد عمل جراحی قرار گیرد...

 پدر که صاحب پسر دیگری شد
مرد میانسال زمانی که علت بیماری فرزندش را دانست اشک در چشمانش جمع شد.« دوران بلوغ فهمیدیم که دخترم دچار مشکلی است از نظر ظاهر و رفتار، ولی فکر نمی کردم که دچار بیماری مادرزادی باشد پس از اطلاع از این موضوع فهمیدم که هزینه آزمایشها و درمان از عهده من خارج است   من کشاورزم و به علت تامین مالی در مضیقه هستم ، کمیته امداد ، خیر و موسسه محکم در بندرعباس کمکمان کردند.
وی از اینکه صاحب پسر دیگری شده است خوشحال است .« یک پسر دارم و بار دیگر صاحب پسر می شوم ، فرزندم را درک می کنم  در این مسئله مقصر نیست دچار این بیماری مادرزادی شده است».
 عمل موفقیت آمیز  4 ساعته
دختر نوجوان در چهارشنبه30 آبانماه سال جاری پس از  تایید جنسیت مذکر ، با استرس فراوان وارد اتاق عمل بیمارستان شهید محمدی  شد در اتاقی که قرار است تا دقایقی دیگر به نوجوان پسری تبدیل شود و تا آخر عمر با بدن جدید زندگی کند . دکتر دلشاد به همراه کادر جراحی ، عمل را  شروع کرد و این عمل  4 ساعت به طول انجامید.
 انجام دو عمل جراحی دیگر
«دو ماه قبل این نوجوان  من مراجعه کرد و پس از آزمایشهای مختلف و مشاوره  و بررسی کروموزوم های وی  مشخص شد که جنسیت این بیمار پسر هست حتی در سونوگرافی بیضه های وی دیده شد ولی رحم و تخمدان دیده نشد .

با اجازه خود فرد و خانواده اش و استعلام تمام آزمایشها ، اتاق عمل جراحی آماده شد».دکتر صلاح‌الدین دلشاد رئیس هیئت‌مدیره موسسه‌ی حمایت از کودکان با ناهنجاری های مادر زادی (محکم)   این را گفت و افزود: « مرحله اول عمل اصلاح سیستم تناسلی برای این با موفقیت انجام شد و دو مرحله عمل دیگر برای این بیمار انجام می شود بیمار بعد از آن باقابلیت باروری می‌تواند زندگی جدید خود را شروع نماید».

به گفته دکتر دلشاد ،در پزشکی، وجود آلت در وضعیت ظاهری دستگاه تناسلی، نشان‌دهنده مذکر بودن نوزاد است و نداشتن آن، نشان‌دهنده مونث بودن. عوامل زیادی باید دست به دست هم بدهند تا یک جنین شکل مذکر یا مونث به خود بگیرد. اما در برخی موارد، دستگاه تناسلی نوزاد حالت بینابینی دارد.

اینجاست که بحث ابهام جنسی مطرح می شود؛ یعنی از نظر ظاهری آلت نوزاد بسیار کوچک است و ظاهر دستگاه تناسلی اولیه به شکلی است که نه می توان در مشاهده اول به او دختر گفت، نه پسر. برای مثال، رشد آلت کمتر از دو سانتی متر است یا ممکن است بیضه‌ها از داخل شکم پایین نیامده باشند (عدم نزول بیضه) یا اینکه فقط یک منفذ کوچک مانند دهانه رحم در ناحیه تناسلی نوزاد وجود داشته باشد. در این صورت نمی توانیم سریع بگوییم که نوزاد دختر است یا پسر و این یعنی ابهام جنسی.

وی  ابهام جنسی یکی از بیماری‌های تحت پوشش موسسه محکم دانست  اظهار داشت:» با توجه به رسالت این موسسه خیریه پزشکی کلیه خدمات به صورت رایگان بوده و این موسسه هیچ فرانشیزی از بیماران دریافت نمی کند «.

 570 عمل جراحی رایگان  
مدیر اجرائی موسسه حمایت ازکودکان با ناهنجاریهایی مادرزادی موسسه محکم  در هرمزگان از ویزیت  یک هزارو 500  بیمار و 570 عمل جراحی در استان سخن گفت و افزود:»  حق العمل جراح  در این تعداد جراحی 150 میلیون تومان  برآورده شده که از هیچ بیماری دریافت نکردیم.

دکتر دلشاد  شعبات موسسه محکم را 6 شعبه( بندرعباس، میناب، رودان،قشم ،بندرلنگه و جاسک) اعلام کرد .وی حرکت این موسسه از سوی خیران دانست و با اعلام   شماره حساب مؤسسه محكم را  148.816.97111111.1 و شبا IR840590014881697111111001 بانک کشاورزی شعبه طالقانی و همچنین  شماره کارت موسسه محکم 6037-7070-0000-2760 از خیران خواست کمکهای نقدی خود را از طریق شماره حساب یا کارت بانکی، واریزنماییدتا این موسسه بتواند کودکان زیادی که دچار بیماری مادرزادی هستند را رایگان درمان کنند .

 آغاز زندگی جدید امیرحسین
امیرحسین، نامی که خود انتخاب کرده است و قرار است در شناسنامه جدیدش قید شود . امیر حسینی که دل پردردی داشت و از جنس زن بودن آزار می دید حالا از ملال و سختی روزهایی رها شده است و  روحش با جسمش تطبیق یافته است، این نوجوان  خدا را شکر می‌کند که خانواده‌ درکش کردند و در طول عمل‌های جراحی همراهی‌اش کردند چون همراهی و حمایت خانواده برای یک افراد ابهام جنسیتی  از هر چیزی مهمتر است. امیرحسین داستان ما، دیپلم گرفته است و می خواهد با فراغ باز  در دانشگاه ثبت نام کند  و ادامه تحصیل دهد .

این عمل موفقیت آمیز  برای دومین  بار در مجتمع آموزشی پژوهشی درمانی پیامبر اعظم (ص) بندرعباس انجام شد.

اولین بار جوان 22 ساله ای در 24 مردادماه سال جاری که به صورت مادرزادی دچار ابهام جنسی بود مورد عمل جراحی قرار گرفت که جزییات این ماجرا در  30 مردادماه در  شماره 3566روزنامه صبح ساحل به چاپ رسید.
این جوان نیز نامش را امیر حسین گذاشت و چند روز قبل برای بار دوم  مورد عمل جراحی  قرار گرفت.ارسال شده: ساعت: 8:24

کلمات کلیدی: دکتر دلشاد ، موسسه (محکم) ، عمل جراحی موفقیت آمیز ، ابهام جنسیتی در بندرعباس

برچسب‌ها: حوادث