December 13, 2018 - ، ساعت 14:48
 
 
مدیرعامل خانه مطبوعات خبر داد؛
خون تازه در رگ های مطبوعات هرمزگان


صبح ساحل ، اقتصادی - مدیر عامل خانه مطبوعات استان هرمزگان با اشاره به تعطیلی برخی از هفته نامه و روزنامه های محلی استان از لازم الاجرا بودن بخشنامه معاون سیاسی و امنیتی استانداری مبنی بر توانمندسازی نشریات با تاکید بر ابزارهای قانونی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی خانه مطبوعات هرمزگان، معصومه قاسمی با اشاره به تعطیلی برخی از هفته نامه ها و روزنامه های محلی استان اعلام کرد: تورم و بالا رفتن نرخ کاغذو هزینه های چاپ، بسیاری از نشریات ما بویژه هفته نامه های محلی را مجبور به تعطیلی کرده است.

بخشنامه‌ی معاون سیاسی و امنیتی استانداری مبنی بر کمک به توانمندسازی نشریات و ایجاد راهکارهای لازم با تاکید بر ابزارهای قانونی آن، برای برون رفت از شرایط نامطلوبی که رسانه های استان دارند،خود اتفاق بی سابقه ای هست که تاکنون افتاده است.

قاسمی افزود: بر این اساس خانه مطبوعات هرمزگان طرحی به عنوان توانمند سازی مطبوعات آماده کرده است و با اشاره به اینکه این طرح برای وزیر ارشاد نیز ارسال شده و با نظر موافق و پی نوشت به ایشان برای بررسی ارسال شده، تصریح کرد : برای دست یابی هرچه زودتر نشریات استان به مزایای طرح ، همچنین با آقایان نفیسی، دریانورد و اکرمی نیز رایزنی لازم انجام شد و پس از آسیب شناسی و بررسی خواسته ها ، تصمیم به حمایت از تمامی نشریات استان گرفتند وبا صدور بخشنامه ای توسط معاونت سیاسی امنیتی، لازم الاجرا بودن آن به تمامی دستگاه های دولتی ارسال شده، که امیدواریم دستگاههای مربوطه نیز به کمک نشریات استان آمده و ما را یاری کنند.

مدیر عامل خانه مطبوعات هرمزگان اظهار کرد: این بخشنامه سه بند در خصوص نحوه توزیع پرداخت آگهی های دولتی دارد که همواره مورد خواست نشریات استان بوده، یکی از این بندها همه دستگاه های دولتی،موسسات و شرکت های وابسته به دولت را موظف کرده است تا آگهی خودشان رابه سامانه ارشاد ابلاغ کنند تا اداره ارشاد برابر دستورالعملی که دارد، آنها را بین نشریات استانی و سراسری توزیع کند.

قاسمی یادآور شد: در دومین بند آن به کلیه دستگاه های یاد شده که سفارش آگهی به نشریات می دهند تاکید شده است که حق ندارند مبلغ قید شده در فاکتور هایی که از طرف اداره ارشاد صادر می شود را به میل خودکم یا زیاد نمایند، ضمن اینکه برابر دستورالعمل این بخشنامه، باید حداکثر ظرف مدت یک ماه هزینه آگهی چاپ شده را پرداخت نمایند .

وی با بیان اینکه مهمترین موضوع این بخشنامه بحث اشتراک روزنامه ها می باشد، گفت:موضوع دیگری که خیلی مهم است بحث اشتراک است که با توجه به گران شدن کاغذ، دیگر، نشریات استان نمی توانند بصورت رایگان در اختیار ادارات بگذارند و این شاه بیت این بخشنامه است که امیدواریم جهت توانمند سازی نشریات استانی تمامی ادارات استان،موسسات و... مشترک دفاتر نشریاتی شوند که بصورت منظم چاپ می شوند .مدیر عامل خانه مطبوعات ادامه داد: براساس این بخشنامه، از سوی  اکرمی معاون سیاسی و امنیتی استانداری نیز خانه مطبوعات و دیوان محاسبات و سازمان بازرسی استان، ناظر بر حسن اجرای این دستورالعمل تعیین شده اند و خانه بزودی پایش خود را در راستای اجرای تمام مفاد بخشنامه بکار خواهد بست. قاسمی همچنین تاکید کرد : هدف و پیگیری ها در این خصوص بیشتر برای تقویت مطبوعات محلی  استان بوده و هست.

مدیر عامل خانه مطبوعات استان نیز همچنین از وظایف جدید محول شده به خانه مطبوعات استان خبر داد و افزود : اداره کل مطبوعات وزارت ارشاد ۱۶ وظیفه را به خانه مطبوعات محول کرده است که از این پس خانه در انجام آن با همکاری اعضاء خود در تحقق آنها اهتمام خواهد ورزید. آن ۱۶ وظایف بدین قرارند:

۱ـ برگزاری نمایشگاهها و جشنواره های محلی استانی و منطقه ای که در تفاهم نامه استان مربوط درج شده است.

۲ ـ حضور نماینده خانه مطبوعات ایران در شورای هماهنگی تشکل های روزنامه نگاری و مدیریتی

3ـ اعزام روزنامه نگاران عضو خانه مطبوعات برای شرکت در نشست ها و کنفرانس های خبری استان.

4ـ معرفی روزنامه نگاران عضو خانه مطبوعات برای برنامه های ویژه در هر استان .

5ـ برگزاری دوره‌های آموزشی روزنامه‌نگاری با هماهنگی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها در استان.

۶ ـ معرفی متقاضیان دارای اولویت در استان برای دریافت مجوز امتیاز نشریه به اداره کل استان مربوطه.

7ـ اجرای برنامه های مصوب در استان بر اساس بودجه تخصیصی معاونت محترم امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی

۸ ـ معرفی نماینده خانه مطبوعات به شورای حل اختلاف پس از تأیید مدیر کل استان.

9ـ ساماندهی ، نظارت و پیگیری امور مربوط به مراکز توزیع نشریات و دکه های مطبوعاتی بر اساس تفاهم نامه منعقده با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان .

10ـ ارزیابی کمی و کیفی نشریات استان بر اساس دستورالعمل ابلاغی اداره کل مطبوعات داخلی

۱۱ـ درصد نحوه انتشار آگهی دستگاه‌های دولتی و نظارتی و ارائه گزارش تخلفات نشریات استانی به اداره کل استان با ذکر جزئیات و مستندات .

12 ـ معرفی روزنامه نگاران برای عضویت در صندوق اعتباری هنر و دریافت تسهیلات به اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی

۱۳ ـ رصد تخلفات کانون های تبلیغاتی بر اساس ضوابط و مقررات مصوب و گزارش آن به اداره کل استان.

۱۴ ـ پیگیری امور رفاهی روزنامه‌نگاران استان با هماهنگی اداره کل و همکاری سایر دستگاه‌ها.

۱۵ ـ ارائه گزارش عملکرد هیات مدیره و تراز مالی خانه در بازه زمانی3 ماهه به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و رونوشت به اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی 

۱۶ ـ تعامل و همکاری با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در انجام وظایف محوله.

وي در پايان اظهاراميدواري كرد كه با این اتفاقات خوب و پی گیری خانه، مطبوعات هرمزگان بتواند جان تازه ای بگيرند.ارسال شده: ساعت: 10:29

کلمات کلیدی: مدیر عامل خانه مطبوعات ، تعطیلی برخی ، هفته نامه و روزنامه های محلی ، توانمندسازی نشریات ، تاکید بر ابزارهای قانونی

برچسب‌ها: اقتصاد
 
 
برگزاری شب شعر اربعین با حضور مشاور وزیرفرهنگ وارشاد اسلامی

بازهم کتابخانه شهدای بندرعباس

افتتاح خانه مطبوعات رودان

برنامه های روز خبرنگار در هرمزگان طول یک هفته اجرا می شود

تجلیل از خبرنگاران میناب ، رودان و سیریک