December 13, 2018 - ، ساعت 15:11
 
 
صبح ساحل وضعیت بازار کار هرمزگان را بررسی کرد:
عقب گرد وضعیت کسب‌وکار در هرمزگان


صبح ساحل ، اقتصادی - شهناز حاجی‌قاسمی // مرکز آمار و اطلاعات اتاق ایران در گزارشی به بررسی وضعیت کسب‌وکار در استان‌های مختلف کشور پرداخته است.

\r\n

این گزارش که بر اساس نظرسنجی صورت گرفته از فعالان اقتصادی است، نشان می‌دهد وضعیت کسب‌وکار در کشور بدتر شده است.

\r\n

هرمزگان در بهار 97در مقایسه با بسیاری از استان‌های کشور دارای وضعیت نسبتاً مناسب‌تری بود اما در تابستان 97 وضعیت کسب‌وکار در هرمزگان نیز بدتر گردید.

\r\n

به‌طورکلی روند شاخص محیط کسب‌وکار در هرمزگان از پاییز 95 تا تابستان 97 روند نوسانی را طی کرده اما در سال 97 وضعیت بسیار بدتر گردیده است.

\r\n

میزان شاخص استانی محیط کسب‌وکار هرمزگان در بهار 97 عدد 93/5 و در تابستان 97 عدد 29/6 است که کاهش این شاخص بیانگر بدتر شدن وضعیت کسب‌وکار در استان است.

\r\n

بر اساس این گزارش فعالان هرمزگانی مشارکت‌کننده در این نظرسنجی غیرقابل‌پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات، بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب‌وکار و دشواری تأمین مالی از بانک‌ها را نامناسب‌ترین مؤلفه‌های محیط کسب‌وکار عنوان کردند.

\r\n

محمدعلی سلیمی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان درباره بدتر شدن وضعیت کسب‌وکار در هرمزگان گفت: وضعیت کسب‌وکار استان و تغییراتی که به‌تبع آن در کل کشور حادث‌شده، امری است که با توجه به شرایط اقتصادی کشور در نوسان است اما استان هرمزگان شرایط ویژه‌ای نسبت به سایر استان‌ها دارد که ناشی از سرریز جمعیت بیکار سایر استان‌ها به هرمزگان است.

\r\n

با توجه به شرایط فصلی کار در استان هرمزگان عمدتاً در فصل پاییز، زمستان و بهار بیشترین حجم بیکاران را در قالب جوینده کار یا سرریز نیرو از استان‌های دیگر داشته‌ایم.

\r\n

بنابراین یکی از دلایل افزایش بیکاری سرریز جمعیتی است که از استان‌های دیگر به هرمزگان می‌آیند. در گذشته این سرریز بیشتر در فصول با هوای خنک بود اما امسال در فصل تابستان نیز افزایش داشتیم که یکی از علت‌های اصلی افزایش بیکاری هرمزگان است.

\r\n

در استان‌هایی که نرخ بیکاری بالایی دارند سرریز جمعیت بیکار آن‌ها بیشتر به استان هرمزگان است.علاوه بر این مشکلات اقتصادی یا تعدیل نیرو که در بخش‌های مختلف اقتصاد به لحاظ تغییر شرایط اقتصادی کشور صورت می‌گیرد اجتناب‌ناپذیر است.

\r\n

بنابراین عمدتاً افزایش نرخ بیکاری را در سراسر کشور داریم و اثر افزایش بیکاری از طریق سرریز جمعیت بیکار سایر استان‌ها اثر خود را در استان هرمزگان می‌گذارد.

\r\n

تلاش برای بهبود فضای کسب‌وکار در استان

\r\n

سلیمی با بیان اینکه در طول سالیان مختلف تلاش‌های بسیاری برای توسعه و تثبیت اشتغال صورت گرفته است، عنوان کرد: در بخش صنعت و معدن اقدامات خوبی برای تثبیت اشتغال از طریق تزریق منابع و رفع مشکلات کارگاه‌ها از قبیل آب، برق، مشکلات مالیاتی و غیره در کمیته رفع موانع تولید صورت گرفت و مانع از تعطیلی کارگاه‌ها شد.

\r\n

از طرفی تلاش‌های بسیاری برای ایجاد اشتغال در استان صورت گرفت. به‌عنوان‌مثال امسال بالغ بر 289 میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت کم‌بهره برای ایجاد اشتغال روستایی و عشایری تخصیص داده شد چراکه حدوداً 50 درصد جمعیت اشتغال استان جمعیت روستایی است که تا به امروز حداکثر منابع استان جذب شده است و کارآفرینان واجد شرایط تسهیلات لازم را برای ایجاد اشتغال دریافت کرده‌اند. البته ایجاد این نوع اشتغال مدت‌دار است و اثرات آن‌ها به‌مرور زمان و در سال‌های بعد قابل‌رؤیت خواهد بود.

\r\n

در کنار این موضوع بالغ بر 100 میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی و کسب‌وکارهای خرد و کوچک را داشته‌ایم که اثر این موارد زودتر قابل‌رؤیت است که بالغ بر 50 درصد این منابع به مردم پرداخت‌شده است و حدوداً 2500 نفر توانسته‌اند از این تسهیلات استفاده کنند.

\r\n

عمده منابع مشاغل خانگی منابع قرض‌الحسنه و کم‌بهره است که حدود 80 درصد منابع به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی کمیته امداد حضرت امام و سازمان بهزیستی تعلق می‌گیرد که برای آن‌ها تسهیلات ویژه در نظر گرفته شده است تا افراد کم‌توان، کم‌بضاعت و افرادی که بنیه اقتصادی کمتری دارند بتوانند از تسهیلات استفاده کنند.

\r\n

کمترین میزان انحراف در پرداخت تسهیلات در هرمزگان

\r\n

وی در ادامه تصریح کرد: پس از پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی بلافاصله همه‌روزه نظارت بر کارگاه‌ها از طریق استان و همچنین از طریق شهرستان‌ها با محوریت فرمانداری‌ها صورت می‌گیرد. به جرأت می‌توان گفت کمترین میزان انحراف در پرداخت تسهیلات را در هرمزگان داشتیم و قطعاً این موضوع را رصد می‌کنیم. 

\r\n

در قانون هم این مورد دیده شده است یعنی اگر کارفرمایی تسهیلات را دریافت کند و در جای خود هزینه نکند علاوه بر آنکه دولت این اختیار را دارد باتوجه به تضامینی که فرد قبلاً به بانک داده است هزینه را از فرد باز پس بگیرد، نرخ تسهیلاتی که در همان ایام استفاده کرده از 4 درصدی که قانون تصویب کرده است به نرخ مصوب 18 درصد به‌عنوان جریمه می‌رسد و نرخ سود تسهیلات را نیز از کارآفرین باز پس می‌گیرد که این موضوع اطلاع‌رسانی شده است.

\r\n

طرح‌های مختلف اداره کار برای بهبود

\r\n

تثبیت و پایداری اشتغال استان

\r\n

سلیمی درباره طرح‌های مختلف اشتغال‌زا در استان گفت: یکی از طرح‌های اشتغال طرح کارورزی است که برای جذب فارغ‌التحصیلان بیکار دانشگاهی است که عمدتاً فاقد مهارت هستند. 2900 سهمیه طرح کارورزی استان هرمزگان است که تاکنون 3300 نفر از این طریق جذب‌شده‌اند یعنی کارورز آموزش‌دیده و در آن واحد کارگاهی در حال کار است که استان هرمزگان رتبه سوم کشور را از لحاظ جذب دارد و این طرح در هرمزگان طرح موفقی بوده است. 

\r\n

همچنین دولت طرح استاد- شاگردی قدیم را برای جذب افراد دارای مدرک کمتر از لیسانس یا کسانی که دارای تحصیلات دانشگاهی نیستند انجام داده است؛ یعنی به واحدهای صنفی اجازه داده شده است فارغ از قوانین و مقررات کار و تأمین اجتماعی به مدت یک سال افرادی را که نیاز به آموزش دارند به‌عنوان کارآموز جذب واحدهای صنفی کنند تا مهارت‌های فنی لازم را یاد بگیرند. موارد ذکرشده بخشی از طرح‌های در حال اجرا در استان است.

\r\n

بهبود بخش کشاورزی 

\r\n

استان با تزریق منابع

\r\n

مدیرکل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان درباره کسب‌وکار در بخش‌های مختلف گفت: بر اساس اطلاعات میدانی موجود وضعیت اشتغال در بخش کشاورزی به‌واسطه منابع تزریقی اخیر بهتر شده است.

\r\n

امسال بالغ بر 400 میلیارد تومان منابع کم‌بهره در بخش‌های مختلف اعم از مشاغل خانگی و روستایی به استان تزریق شده است.

\r\n

عمده این اعتبار در بخش کشاورزی، صنعت، میراث فرهنگی و گردشگری جذب شد؛ بنابراین علی‌رغم تمامی مشکلات کم‌آبی و بی‌آبی وضعیت کسب‌وکار در بخش کشاورزی بهتر شده است و اشتغال را در بخش کشاورزی به سمت طرح‌های جایگزین مانند کشت گلخانه که آب کمتری مصرف می‌کنند و دارای رونق و توسعه بسیاری است، جذب کرده‌ایم.

\r\n

بخشی نیز در حوزه صنعت و بخشی دیگر در حوزه میراث فرهنگی هزینه شده است که بخش میراث فرهنگی می‌تواند زمینه گسترده‌ای برای توسعه اشتغال استان باشد و کمترین میزان آن در بخش خدمات است. 

\r\n

در استان‌های مرزی حوزه خدمات دارای بالاترین میزان اشتغال بوده و از طرفی آسیب‌پذیرترین بخش نیز است اما همیشه نوسانات بازار و تحریم‌ها و سایر مشکلاتی که حادث می‌شود اولین ضربه را به بخش خدمات میزند؛ بنابراین دستگاه‌های مختلف باید تلاش کنند تا بیشترین اشتغال را برای پایداری در سه بخش عمده کشاورزی، صنعت و معدن، میراث فرهنگی که بخش عمده‌ای از آن خدماتی و صنعت گردشگری است سوق داده شود تا کمترین ریزش را برای تعدیل نیرو داشته باشیم.ارسال شده: ساعت: 8:34

کلمات کلیدی: مرکز آمار و اطلاعات اتاق ایران ، وضعیت کسب‌وکار ، استان‌های مختلف کشور

برچسب‌ها: اقتصاد