December 13, 2018 - ، ساعت 14:33
 
 
صبح ساحل از وضعیت فرودگاه بندرعباس گزارش می‌دهد؛
فرودگاه بندرعباس و رویاهای محقق نشده


صبح ساحل ، اقتصادی - شهناز حاجی قاسمی موقعیت ویژه و استراتژیک هرمزگان در کشور نیازمند توسعه حمل‌ونقل و توجه ویژه به این صنعت در استان است. 

حمل‌ونقل در هرمزگان به چهار صورت جاده‌ای، ریلی، هوایی و دریایی صورت می‌گیرد. جایگاه هرمزگان در روابط تجاری و اقتصادی اهمیت گسترش ارتباطات و توسعه حمل‌ونقل هوایی را آشکار می‌کند و در این راستا فرودگاه نقش مهمی در گسترش این روابط ایفا می‌کند. 

رحمت‌الله مه آبادی مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران دی‌ماه سال 95 در جریان سفر خود به بندرعباس از تبدیل‌ فرودگاه بندرعباس به هاب منطقه‌ای خبرداد. 

بنا بود با هاب شدن فرودگاه بین‌المللی بندرعباس کالاهای اساسی از طریق دریا به کشورهای آسیای میانه ترانزیت شود؛ اما هاب چیست و آیا فرودگاه بندرعباس به سمت هاب شدن پیش رفته است؟ هاب یا مرکز هوایی درواقع به فرودگاهی گفته می‌شود که هواپیماها از تمامی کشورهای جهان به آن وارد و از آن خارج می‌شوند. 

درواقع هاب هوایی در یک منطقه به فرودگاهی گفته می‌شود که هم مقصد و هم منطقه تعویض هواپیما و ادامه مسیر به سمت مقصد جدید است.

در حال حاضر، فرودگاه بین‌المللی دبی هاب هوایی منطقه خاورمیانه است.فرودگاه بین‌المللی بندرعباس تنها زمانی می‌تواند به هاب منطقه‌ای تبدیل شود که علاوه بر نوسازی و تجهیز ناوگان هوایی دارای ترافیک هوایی باشد. بنابراظهارات کارشناسان عمر مفید یک هواپیما حدود 10 الی 15 سال است درحالی‌که متوسط عمر ناوگان هوایی ایران حدود 24 سال است و در عرف بین‌المللی هواپیماهای ایران فرسوده و از رده خارج معرفی می‌شود و حتی برخی خبرهای داخلی از زمین‌گیر شدن بخشی از ناوگان هوایی کشور حکایت دارد. داشتن ترافیک هوایی نیز یکی دیگر از الزامات هاب شدن است.

یکی از مسوولین  فرودگاه بین‌المللی بندرعباس با رد خبر زمین‌گیر شدن بخشی از ناوگان هوایی کشور گفت: فرودگاه بین‌المللی بندرعباس مانند گذشته به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

تنها پرواز خارجی این فرودگاه به مقصد دبی است که از سال‌های گذشته تاکنون همچنان این پرواز برقرار است و تلاش می‌شود پرواز خارجی به این مقصد حفظ شود.

پیگیری‌هایی برای راه‌اندازی پرواز به مسقط و دوحه نیز صورت گرفته است. مسیرهای پرواز داخلی نیز به شهرهای یزد، تهران، شیراز، کیش، تبریز، کرمانشاه، ساری، مشهد، ابوموسی، رشت، اهواز، گرگان، اصفهان، آبادان، لامرد و زاهدان صورت می‌گیرد.

رعایت حقوق مسافران در صورت لغو پروازها

آنچه در این سال‌ها از صنعت هواپیمایی کشور مکرراً مخابره می‌شود لغو یا تعطیلی پروازها و افزایش نرخ بلیت هواپیماها پس از آزادسازی نرخ بلیت‌ها است.

لغو یا تعطیلی که نارضایتی مسافران را در پی داشته و مسئولان برخی فرودگاه‌های کشور حتی حاضر به عذرخواهی و پاسخگویی به مسافران نشدند. 

در هرمزگان نیز در ماه‌های اخیر خبرهایی از لغو یا تأخیر در پرواز فرودگاه‌های قشم و بندرعباس و سرگردانی مسافران منتشر شد.

اینکه پس از لغو یا تأخیر در پروازها حقوق مسافران رعایت می‌شود یا خیر موضوعی است که از این مسوول جویا شدیم.

وی دراین‌باره گفت: تأخیر و لغو پرواز در سال جاری نسبت به سال‌های قبل کاهش‌یافته است.

بر طبق آیین‌نامه حقوق مسافر سازمان هواپیمایی کشوری طی جلسه‌ای که با رؤسای شرکت هواپیمایی برگزارشده شرکت‌ها مکلف شده‌اند که بر طبق آیین‌نامه حقوق مسافران را رعایت کنند.

شرکت‌های هواپیمایی

همچنان در فرودگاه بندرعباس فعالند

درحالی‌که افزایش نرخ ارز، مشکلات اقتصادی و به‌ویژه گران شدن بلیت هواپیما و برخی موانع دیگر موجب کاهش پروازها و قطع همکاری شرکت‌های هواپیمایی با برخی فرودگاه‌های کشور گردیده است،وی عنوان کرد: شرکت‌ها کماکان با فرودگاه بندرعباس همکاری دارند و شرکت‌های ایران ایر، زاگرس، آسمان، کیش ایر، ماهان، قشم ایر، آتا تهران، وارش، کاسپین، ایران ایر تور، کارون، تابان شرکت‌های داخلی هستند که در حال حاضر به بندرعباس پرواز دارند. پروازهای خارجی به مقصد دبی نیز توسط دو شرکت کیش ایر و ایران ایر صورت می‌گیرد.

مسافران مأموریتی به پرواز تهران رونق می‌دهند

این مسوول در مورد کاهش پروازهای این فرودگاه گفت: در مورد پروازهای داخلی افزایش مسیر داشتیم اما با پیگیری‌های صورت گرفته اجازه ندادیم پروازها کاهش چشمگیری داشته باشند و پیگیر هستیم در 3 ماه آینده پروازهای بیشتری نسبت به سال‌های قبل داشته باشیم.

در برخی مسیرها مانند تهران افزایش پرواز داشتیم. برای اینکه مردم حق انتخاب بهتری داشته باشند و با توجه به زمان کاری که در تهران دارند سعی کردیم مسیر تهران به بندرعباس و بالعکس را در زمان‌های مختلف داشته باشیم.

در سال‌های گذشته با فاصله زمانی 10 دقیقه پرواز داشتیم که امسال این فاصله زمانی افزایش پیداکرده است تا مردم راحت‌تر به کار خود برسند؛ بنابراین برای پروازهای تهران در روز شنبه 11 پرواز در ساعات مختلف داریم درحالی‌که در سال گذشته 8 پرواز به تهران داشتیم. 

وی همچنین عنوان کرد: فرودگاه بندرعباس را نمی‌توان با فرودگاه‌های شهرهای دیگر کشور مقایسه کرد. برخی از مسافران ما فصلی هستند.به دلیل شرایط آب و هوایی آمارهایی که درباره پروازها داده می‌شود ممکن است اوایل سال آینده نداشته باشیم. مسافران این فرودگاه با دیگر فرودگاه تفاوت دارند.

بیشتر مسافران مأموریتی هستند تا خانوادگی و حتماً باید مأموریت خود را انجام دهند.بخشی از مسافران پرواز این فرودگاه تجاری هستند و با توجه به شرایط اقتصادی به‌صورت ناخودآگاه بر روی تعداد مسافر اثر می‌گذارد.

توسعه حمل‌ونقل قطعاً اثر خود را بر رشد و توسعه اقتصادی استان خواهد گذاشت. با توجه به موقعیت استراتژیک هرمزگان توسعه حمل‌ونقل هوایی ضرورت دارد. از طرفی مردم هرمزگان از گذشته تاکنون سفرهای بسیاری به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس داشته‌اند اما برای سفر خارجی خود باید از فرودگاه استان‌های دیگر استفاده کنند. 

جای تأسف دارد بعد از گذشت چندین دهه فرودگاه بندرعباس همچنان فاقد پروازهای متعدد مستقیم خارجی است و درحالی‌که رؤیای هاب شدن دارد تنها دارای یک پرواز خارجی است!

 

 

 ارسال شده: ساعت: 8:37

کلمات کلیدی: حمل‌ونقل در هرمزگان ، چهار صورت جاده‌ای ، ریلی، هوایی و دریایی

برچسب‌ها: اقتصاد